0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

htaccess

داشتن دانش کار با htaccess یکی از مواردی که دانستن آن در مدیریت سایت اهمیت بسیار بالایی دارد. بواسطه htaccess می توان با وب سرور تعامل داشت.تسلط نداشتن بر htaccess و مدیریت صحیح آن موجب خواهد شد تا مشکلات فنی و حتی امنیتی متعددی برای وبسایت ما بوجود آید. بدلیل اهمیت زیاد این موضوع بر آن شدیم تا آموزش کامل htaccess را برای شما عزیزان آماده نماییم. از شما عزیزان دعوت می کنیم حتما این مطلب آموزشی مفید را مطالعه نمایید.

htaccess

 

آموزش کامل htaccess

htaccess زبان ارتباطی سایت با وب سرور است. به همین جهت یادگیری آن یک امر اجتناب ناپذیر و مهم است. در زیر به تعدادی از مجموعه مواردی که می توان توسط htaccess آنها را مدیریت کرد اشاره شده است:

ریدایرکت دائمی و موقت

کنترل سطح دسترسی ها

شخصی سازی تنظیمات نمایشی

فعالسازی کش به منظور افزایش سرعت سایت

چهار مورد فوق از پرکاربردترین ها هستند که در زیر آنها را مطرح و در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

دقت کنید که در لینوکس، نقطه (.) در ابتدای هر فایلی باشد یک فایل مخفی به شمار می رود. htaccess نیز یک فایل مخفی است که نقطه در ابتدای آن قرار دارد و بصورت htaccess. می باشد. در سی پنل برای مشاهده این فایل می بایست پس از ورود به File Manager ، در صفحه بازشده در قسمت بالا سمت راست بر روی گزینه Settings کلیک کرده و طبق تصویر زیر عمل نمایید:htaccess

ریدایرکت دائمی و موقت

امکان ریدایرکت دائمی و یا موقت یکی از مهمترین کاربردهای htaccess است. ریدایرکت دائمی به عنوان ریدایرکت 301 و ریدایرکت موقت به عنوان ریدایرکت 302 شناخته می شود. از دید گوگل، محتوای تکراری نباید در یک سایت وجود داشته و این موضوع یکی از راهکارهای اساسی برای جلوگیری از بوجود آمدن محتوای تکراری در سایت می باشد. برای اینکه بتوانید تصور کاملی از موضوع داشته باشید فرض کنید قصد داریم بر روی سایت خود گواهی امنیتی SSL نصب نماییم. همانطور که می دانید با اینکار سایت بصورت https نیز در دسترس خواهد بود. به این طریق سایت در حال حاضر با دو نسخه http و https نمایش داده می شود که همان بحث محتوای تکراری خواهد بود. برای حل این موضوع می بایست نسخه http سایت را بصورت 301 بر روی نسخه https سایت ریدایرکت نماییم. برای اینکار تنها لازم است مقدار زیر را در فایل htaccess وارد نمایید.

[php]

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://seogreen.ir/$1 [R=301,L]

[/php]

توجه داشته باشید بجای مقدار seogreen.ir می بایست آدرس سایت خود را جایگزین نمایید. همچنین اگر سایت با www است می توانید آنرا قبل از آدرس سایت درج نمایید. یعنی بصورت زیر

[php]

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.seogreen.ir/$1 [R=301,L]

[/php]

کنترل سطح دسترسی ها

چندین نوع محدودیت و کنترل را با htaccess می توان تعریف کرد. از میان همه آنها دو مدل محدویت کردن آی پی و محدویت دسترسی به فایل بسیار رایج است که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

محدود کردن آی پی

برای مثال قصد داریم آی پی 5.5.5.5 نتواند سایت را مشاهده نماید. می بایست مقدار زیر را در فایل htaccess قرار دهیم.

[php]</p>
<p style="text-align: left;">Deny from 5.5.5.5</p>
<p style="text-align: left;">[/php]

یا اگر بالعکس بخواهیم هیچ آی پی دیگری به غیر از 5.5.5.5 نتواند سایت را مشاهده نماید باید مقدار زیر را قرار دهیم.

[php]</p>
<p style="text-align: left;">Order Allow, Deny
Allow from 5.5.5.5
Deny from all</p>
[/php]

 

محدودیت دسترسی به فایل

فرض کنید قصد داریم دسترسی فایل xmlrpc.php وردپرس را برای همه محدود کنیم.

[php]
<p dir="ltr"><Files xmlrpc.php>
order allow,deny
Deny from all
</Files></p>
<p dir="ltr">[/php]

برای اینکار تنها کافیست مقدار فوق را در فایل htaccess وار نمایید.

شخصی سازی تنظیمات نمایشی

برای امکان مدیریت تنظیمات نمایشی سی پنل ابزار تعاملی در نظر گرفته شده است. تصور کنید مسیری از سایت شما دارای صرفا تعدادی فایل تصویری است. با ابزار Indexes سی پنل می توان نحوه نمایش آنرا تعیین کرد. برای دسترسی به Indexes پس از ورود به سی پنل در قسمت ADVANCED بر روی Indexes کلیک کنید. در صفحه ظاهر شده لیست دایرکتوری های هاست خود را مشاهده خواهید کرد. اگر برای مثال بر روی public_html که دایرکتوری اصلی محتوای سایت است کلیک کنید طبق تصویر زیر چهار گزینه برای انتخاب شما در دسترس خواهد بود.

htaccess

Default System Setting : تنظیمات پیشفرض

No Indexing : عدم نمایش بصورت لیست

Standard Indexing (filename only) : نمایش استاندارد (نام فایل)

Fancy Indexing (filename and description) : نمایش کامل (نام فایل و توضیحات آن)

یکی از روشهای افزایش سرعت سایت چیست؟

یکی از متداولترین روشهای افزایش سرعت دسترسی به سایت فعال کردن کش می باشد. این موضوع سبب می شود تا بازدیدکنندگان در بازدیدهای بعدی بخشی از محتوای ثابت سایت را مجددا فراخوانی نکنند و طبق محتوای قبلی نشان داده شود. این موارد میتواند متن، الگوها و ساختار نمایشی سایت باشد که در بالا رفتن سرعت دسترسی به سایت نقش مهمی را ایفا می کند. این موارد بصورت کامل طی مطلب آموزش کامل GTmetrix بیان شده است.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.