0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

chatgpt da86db8cd8b3d8aad89f d8a2d986da86d987 d8a8d8a7db8cd8af d8afd8b1d8a8d8a7d8b1d987 da86d8aa d8acdb8c d9bedb8c d8aadb8c d8a8d8af 650f3de343420

چت جی پی تی (ChatGPT) جدیدترین «مدل زبانی» (Language Model) مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه شده توسط مجموعه OpenAI به حساب می‌آید. این مطلب، راهنمایی جامع برای نحوه استفاده از دستیار مجازی Chat GPT است. در این نوشته ابتدا به این پرسش پاسخ می‌دهیم که ChatGPT چیست و سپس پیرامون چگونگی دسترسی و نحوه استفاده از چت جی پی تی در ایران، چگونگی شروع به کار با آن، کاربردهای اصلی و مهم ChatGPT، فواید و نکات و ترفندهای آن آن خواهید آموخت. شما با مطالعه این مطلب از مجله تم آف یاد خواهید گرفت که چطور از ChatGPT به نفع خود و برای پیشرفت در حوزه فعالیت خود استفاده کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. همچنین مثال‌هایی را برای استفاده از چت‌جی‌پی‌تی به زبان فارسی هم ارائه داده‌ایم.

فهرست مطالب این نوشته
ChatGPT چیست ؟

چطور از ChatGPT استفاده کنیم؟

مزایا و معایب ChatGPT چیست ؟

مزایای Chat GPT چیست ؟

معایب ChatGPT چیست ؟

کاربرد های Chat GPT چیست ؟

کاربرد ربات ChatGPT در حل مسائل برنامه نویسی

کاربرد چت جی پی تی در تولید نوشته های وبلاگی

استفاده از Chat GPT برای جستجوی اطلاعات

کاربردی بودن ChatGPT در خصوص همه موارد متنی

آیا بهتر است در نوشتن از هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

جمع‌بندی

faradars mobile

همچنین در این مطلب این مسئله شرح داده می‌شود که برخی از نقاط ضعف ChatGPT چیست و آینده هوش مصنوعی به این شیوه احتمالاً به چه شکل خواهد بود.

ChatGPT چیست ؟

اساساً، ChatGPT یک «چت‌بات» (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند هر سوالی را جواب دهد. چت جی پی تی می‌تواند موضوع‌ها و مباحث پیچیده‌ای را در حوزه‌های تخصصی مختلف مثل فیزیک، ریاضی و برنامه نویسی درک کند.

ربات پاسخگوی ChatGPT می‌تواند مسائل پیچیده در سطح دانشگاهی را حل کند، همچنین مطالب وبلاگی تولید کند، متن آهنگ بسازد، صفحات HTML ایجاد کند و سایر مواردی از این دست را انجام دهد.

تصویر گرافیکی یک ربات درون صفحه نمایش یک لپ تاپ (تصویر تزئینی مطلب ChatGPT چیست)

تا حدودی متوجه شدیم که ChatGPT چیست و البته با مطالعه این مقاله تا انتها نکات مهم بسیار بیشتری را هم در ارتباط با Chat GPT خواهیم آموخت، اما بهتر است ابتدا به نحوه شروع استفاده از ChatGPT بپردازیم تا افرادی که می‌خواهند آن را امتحان کنند سریع‌تر بتوانند این کار را انجام دهند.

چطور از ChatGPT استفاده کنیم؟

دسترسی پیدا کردن به ChatGPT ساده است (البته نه برای کاربران داخل ایران). در حال حاضر ChatGPT نسخه ۳.۵ به رایگان برای همه از طریق ثبت‌نام در دسترس قرار دارد.

آموزش کار با چت جی پی تی ChatGPT
فیلم آموزش کار با چت جی پی تی ChatGPT در تم آف

کلیک کنید

اگرچه برای کاربران داخل ایران (که شماره تلفن همراه آن‌ها مربوط به کشور ایران است) در حال حاضر ظاهراً به دلیل برخی مشکلات امکان ثبت‌نام وجود ندارد، مگر آنکه به نوعی بتوانیم از شماره تلفن دیگری (مثل شماره‌های مجازی) استفاده کنیم. ضمن اینکه ظاهراً با آی پی ایران، صفحه ChatGPT در وب‌سایت سازنده آن، یعنی OpenAI باز نمی‌شود و لازم است به هر نحوی IP دستگاه تغییر داده شود.

البته به تازگی در وب‌سایت ChatGPT قابلیت شناسایی ابزارهای تغییر IP به کار گرفته شده است و اجازه دسترسی به سرویس ChatGPT با این ابزارها داده نمی‌شود و بسیاری از کاربران با خطای «Sorry, you have been blocked» مواجه می‌شوند. در صورت استفاده از انواع خاصی از ابزارهای تغییر آی‌پی که مثلاً به هر کاربر آی‌پی اختصاصی و ثابتی را ارائه می‌دهند یا به هر شکل تمهیدات خاص و ویژه‌ای در آن‌ها اندیشیده شده است، به احتمال زیاد مشکل برطرف می‌شود. در واقع امکان استفاده از ChatGPT بیشتر به سرور ابزار تغییر IP مربوطه و ویژگی‌های خاص آن بستگی دارد.

تصویر گرافیکی یک ربات با تم سبز، سفید و قرمز در حال تایپ کیبورد (تصویر تزئینی مطلب چت چی پی تی چیست)

اما با توجه به چالش‌های زیاد این روش، توصیه می‌شود به جای وب‌سایت رسمی ChatGPT، از هوش مصنوعی بینگ یا همان BingAI یا بات‌های تلگرامی استفاده شود. BingAI در ایران بدون نیاز به ابزار تغییر IP در دسترس است و همچنین با جستجوی عبارت «ChatGPT» در تلگرام می‌توان به بات‌های مختلف مبتنی بر چت جی پی تی دسترسی پیدا کرد.

حال در ادامه این مطلب از مجله تم آف نحوه استفاده از ChatGPT را از طریق وب‌سایت رسمی شرح داده‌ایم که این روش مناسب افرادی است که به ابزارهای ویژه تغییر آی‌پی دسترسی دارند و خطای بلاک شدن را دریافت نمی‌کنند یا افراد فارسی‌زبانی که خارج از ایران هستند و نیاز به ابزار تغییر IP ندارند. به کاربران داخل ایران که با خطای «Sorry, you have been blocked» مواجه می‌شوند توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون نحوه استفاده از BingAI مطلب مخصوص به آن را مطالعه کنند.

مطلب پیشنهادی:

هوش مصنوعی بینگ چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

شروع مطالعه

برای شروع به استفاده از Chat GPT باید به وب‌سایت OpenAI و صفحه مربوط به ChatGPT [+] برویم و روی گزینه «Try ChatGPT» کلیک کنیم.

شروع به استفاده از chat gpt

اگر پیش از این اکانتی در سایت OpenAI نساخته‌اید، باید در این مرحله ثبت‌نام کنید و اگر قبلاً ثبت‌نام کرده‌اید، لازم است پیش از اینکه بتوانید از ChatGPT استفاده کنید، وارد حساب کاربری خود در OpenAI شوید.

چطور از چت جی پی تی استفاده کنیم

برای ورود به حساب باید گزینه «Log in» و برای ثبت‌نام هم لازم است دکمه «Sign Up» را بزنید. پس از ثبت‌نام و/یا ورود به حساب کاربری می‌توانید به راحتی شروع به استفاده از ChatGPT کنید.

برای استفاده از Chat GPT نیازی به هیچ دانش فنی وجود ندارد. در عوض، تمام آنچه باید انجام دهید این است که به گونه‌ای طبیعی و محاوره‌ای شروع به پرسیدن سوال از چت جی پی تی کنید.

گروه OpenAI چت جی پی تی را به صورت عمومی و همگانی در دسترس قرار داده است. بهتر از آن هم اینکه، ChatGPT رایگان است. البته هیچ کس نمی‌داند آیا بلاخره آن‌ها مثل کاری که با GPT3 یا تصویرساز هوش مصنوعی DALL-E 2 انجام دادند، Chat GPT را هم به ابزاری پولی تبدیل خواهند کرد یا خیر. ابزارهای هوش مصنوعی GPT3 و DALL-E 2 نیز از پرهیاهو‌ترین محصولات OpenAI به حساب می‌آیند که به نوعی به اصطلاحات هوش مصنوعی رایج تبدیل شد‌ه‌اند و بسیار بر سر زبان‌ها افتاده‌اند.

البته باید گفت، به دلیل اینکه ChatGPT همچنان در مراحل تحقیقاتی اولیه قرار دارد، ممکن است OpenAI برای مدتی آن را از دسترس خارج کند.

برای دسترسی مستقیم به چت جی پی تی می‌توان از نشانی «chat.openai.com» استفاده کرد. با وارد کردن این نشانی در مرورگر، محیط گفتگوی ChatGPT باز می‌شود که تصویر آن در ادامه آمده است.

محیط کار با چت ChatGPT

در پایین صفحه، یک کادر برای وارد کردن متن و گفتگو وجود دارد که در آنجا می‌توانید شروع به نوشتن پیام‌هایتان بکنید. برای مثال، در تصویر زیر از ChatGPT پرسیده شده است شعری برایمان بسراید.

شعر گفتن ChatGPT
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر یک بار روی آن کلیک کنید.

همان‌طور که از تصویر بالا مشخص می‌شود، نتیجه بسیار جالب توجه و قابل توجه است. به تازگی ChatGPT از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند و می‌تواند نتایج و پاسخ‌ها را به زبان فارسی ارائه دهد.

آموزش اشتغال در حوزه هوش مصنوعی و علوم داده با مروری بر کسب و کارهای مرتبط (رایگان)
فیلم آموزش اشتغال در حوزه هوش مصنوعی و علوم داده با مروری بر کسب و کارهای مرتبط (رایگان) در تم آف

کلیک کنید

هدف اصلی خلق ChatGPT تولید هوش مصنوعی مکالمه‌گری است که بتوان هر چیزی را از آن پرسید. مثال بالا قطعاً بسیار جالب توجه و تاثیر‌گذار است، اما تولید متن آهنگ تنها کاری نیست که Chat GPT می‌تواند انجام دهد.

«حتی می‌توان با ابزار چت جی پی تی یک مکالمه کامل داشت.»

نه تنها ChatGPT همه چیز را می‌داند، بلکه می‌تواند گفتگوهای قبلی با شما را هم به یاد آورد. مثلاً می‌توانید از Chat GPT بخواهید متن‌ها یا کُدهایی را تولید کند و بعد دوباره از آن بخواهید تا نتیجه را بهبود دهد.

به عنوان نمونه، در مثال بعدی از ChatGPT خواسته شده تا پیشنهاداتی برای انتخاب نام یک شرکت یا استارتاپ آموزش برنامه نویسی را ارائه دهد.

ChatGPT چند نمونه اسم شرکت پیشنهاد می دهد
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر یک بار روی آن کلیک کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌شود، برخی از نام‌های پیشنهادی که ChatGPT تولیده کرده طولانی هستند. بنابراین در مرحله بعد از ChatGPT خواسته شده است تا اسامی را کوتاه‌تر کند. تصویر بعدی مربوط به این گفتگوی نمونه با چت جی پی تی در ادامه آمده است.

تعامل با ChatGPT برای ارائه پاسخ های بهتر
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر یک بار روی آن کلیک کنید.

در ضمن به یاد داشته باشید می‌توانید به OpenAI کمک کنید تا ChatGPT را بهبود دهد و حتی از این هم بهتر شود. برای این منظور ظاهراً دو آیکن با مضمون like و Dislike در گوشه بالا سمت راست کادر پاسخ‌های ChatGPT وجود دارد که از این طریق می‌توانید بازخورد خودتان را نسبت به کیفیت کار چت جی پی تی ثبت کنید.

ثبت بازخورد نسبت به عملکرد Chat GPT
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر یک بار روی آن کلیک کنید.

حالا تقریباً ایده نسبتاً خوبی پیرامون اینکه ChatGPT چیست و همچنین در مورد نحوه استفاده از ChatGPT بدست آورده‌ایم. بنابراین بهتر است در ادامه به مزایا و معایب فناوری نوظهور چت جی پی تی بپردازیم. اما پیش از آن مجموعه دوره‌های آموزش هوش مصنوعی تم آف را به علاقه‌مندان معرفی کرده‌ایم تا آشنایی لازم با این مجموعه آموزشی جامع و کاربردی حاصل شود. در خصوص نحوه استفاده از چت جی پی تی در ایران مطلبی جداگانه نیز به تازگی در مجله تم آف منتشر شده است که مطالعه آن هم خالی از لطف نخواهد بود.

مطلب پیشنهادی:

نکات و ترفندهای ChatGPT برای رسیدن به پاسخ های بهتر

شروع مطالعه

مزایا و معایب ChatGPT چیست ؟

دستیار مجازی ChatGPT یک مدل زبانی ستودنی و قابل ستایش است که می‌تواند به گونه‌ای منحصربفرد و بی‌مانند متن و کدهای برنامه نویسی تولید کند. چت جی پی تی در یافتن پاسخ برای سوالاتِ چالش‌بر انگیز، به خوبی عمل می‌کند و می‌تواند پاسخ‌ها را به گونه‌ای متقاعد‌کننده و باورپذیر ارائه دهد.

آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی
فیلم آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی در تم آف

کلیک کنید

اما مشابه پیشینیانش، فناوری ChatGPT همچنان دارای ایرادها و کاستی‌هایی هم هست. این محدودیت‌ها به خوبی توسط گروه OpenAI شناسایی شده‌اند و این گروه به معایب ChatGPT را در صفحه مربوطه در وب‌سایت OpenAI اشاره کرده است. در ادامه این بخش ابتدا به مزایا و سپس به معایب Chat GPT پرداخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

ساخت هوش مصنوعی — آموزش کامل رایگان + نمونه پروژه

شروع مطالعه

مزایای Chat GPT چیست ؟

در ادامه این بخش مهم‌ترین مزایای ChatGPT فهرست شده‌ است.

 • چت جی پی تی درکی عمیق را نه تنها از زبان نوشتاری، بلکه نسبت به زبان‌های برنامه نویسی نیز ارائه می‌دهد. ChatGPT می‌تواند چالش‌ها و مسائل کد نویسی را حل کند و حتی برخی از اثبات‌های ریاضی را هم می‌تواند انجام دهد.
 • چت‌بات یا ربات گفتگویChat GPT‌ امکان مکالمه با هوش مصنوعی را به‌گونه‌ای بی‌نقص و طبیعی فراهم می‌کند.
 • استفاده از فناوری ChatGPT حداقل در زمان انتشار این مطلب رایگان است و تنها نیاز به ثبت‌نام (با شماره موبایل غیرایرانی) وجود دارد.
 • اگرچه چت جی پی تی هنوز به بلوغ کامل و لازم نرسیده، اما در هر صورت همچنان بسیار قابل تحسین و واقعاً امیدوار‌کننده است.
 • Chat GPT چت‌باتی زیرک، تطبیق‌پذیر و چندمنظوره است که می‌توان از آن به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای تسهیل فرایند تولید محتوا و حتی به منظور بهبود جریان‌های کاری توسعه نرم‌افزار استفاده کرد.
مطلب پیشنهادی:

هوش مصنوعی چیست ؟ — به زبان ساده + مسیر یادگیری

شروع مطالعه

حالا در ادامه به شرح معایب ChatGPT پرداخته‌ایم.

معایب ChatGPT چیست ؟

در این بخش بارزترین نقاط ضعف و معایب ChatGPT را فهرست کرده‌ایم.

آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی
فیلم آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی در تم آف

کلیک کنید

 • چت جی پی تی لحن بیان متقاعدکننده‌ای دارد، حتی وقتی در حقیقت اشتباه می‌کند. در واقع ممکن است ChatGPT پاسخی را تولید کند که درست به نظر می‌رسد، اما در واقعیت چنین نیست. بسته به سطح دانش کاربر، ممکن است تشخیص این مسئله دشوار باشد. تجزیه و تحلیل جواب‌های Chat GPT برای اینکه بفهمیم چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه است، امری زمان‌بر خواهد بود.
 • اگر زیاد از ChatGPT استفاده کنید، متوجه الگوها و اصطلاحات خاصی خواهید شد که در متن تکرار می‌شوند. این ممکن است به تولید محتوای تکراری بیانجامد یا محتوایی ارائه شود که به لحاظ ساختاری خودش را تکرار می‌کند.
 • گاهی اوقات چت جی پی تی از کار باز می‌ایستد یا به اصطلاح قفل می‌کند (فریز می‌شود) و به وضوح نمی‌داند چطور به سوالات شما پاسخ بدهد. اما با تغییر یکی دو کلمه در سوال، در نهایت پاسخی را تولید خواهد کرد.
تصویر گرافیکی یک مهندس در حال تعمیر یک ربات با چراغ قرمز (تصویر تزئینی مطلب ChatGPT چیست)
 • به لطف رایگان بودنش، تقاضای بالایی برای استفاده از ChatGPT وجود دارد، این مسئله می‌تواند به از دسترس خارج شدن ChatGPT به دلیل حجم زیاد درخواست منجر شود یا سرعت عمل آن را با اختلال همراه کند (ممکن است پیش از آنکه بتوانیم آن را تست کنیم ناچار شویم تا ۴ ساعت منتظر بمانیم، البته منطقی است که OpenAI نسبت به میزان تقاضا منابع محاسباتی و ظرفیت ChatGPT را افزایش دهد).
 • به طور کلی، چت جی پی تی به تازگی ارائه شده است و به هیچ وجه حتی نزدیک به شکل نهایی خودش هم نیست. ممکن است Chat GPT دارای سوگیری‌هایی باشد و جانبدارانه عمل کند، هنوز نمی‌تواند برای شفاف‌سازی پرسش‌های ما سوال بپرسد و همچنین ممکن است خروجی‌های طول و درازی را ارائه دهد.

کاربرد های Chat GPT چیست ؟

دستیار هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند برنامه نویسی کند و کد بنویسد، معادلات ریاضی را حل کند و به طور کلی هر نوعی از محتوای مبتنی بر متن را تولید کند.

آموزش کاربرد ChatGPT در برنامه نویسی پایتون
فیلم آموزش کاربرد ChatGPT در برنامه نویسی پایتون در تم آف

کلیک کنید

در این بخش به برخی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد استفاده و کاربردهای ChatGPT پرداخته شده است. ابتدا این کاربردها را در ادامه تنها فهرست کرده‌ایم و سپس هر کدام را در بخش‌هایی جداگانه تا حد امکان به طور جامع شرح می‌دهیم.

 1. حل مسائل برنامه نویسی
 2. نوشتن پست‌های وبلاگی
 3. جستجوی اطلاعات
 4. کاربردی بودن Chat GPT در خصوص همه موارد متنی
مطلب پیشنهادی:

کاربردهای ChatGPT چیست؟ – ۱۱ استفاده مهم از چت جی پی تی

شروع مطالعه

کاربرد ربات ChatGPT در حل مسائل برنامه نویسی

یکی از پیشرفت‌های اصلی ChatGPT نسبت به مدل‌های زبانی پیشین، توانایی آن در درک و تولید کدهای برنامه نویسی است. می‌توانیم از چت جی پی تی بخواهیم تا مسئله‌های کدنویسی را برای ما حل کند. علاوه بر این، می‌توانیم از Chat GPT در خصوص درک کدهای دارای خطا کمک بخواهیم و به اصطلاح به یاری ChatGPT دیباگ کردن کدها را انجام دهیم.

آموزش مقدماتی چت جی پی تی ChatGPT برای برنامه نویسی وب و ساخت سایت
فیلم آموزش مقدماتی چت جی پی تی ChatGPT برای برنامه نویسی وب و ساخت سایت در تم آف

کلیک کنید

البته با وجود اینکه اینجا از اصطلاح «کدنویسی» یا همان «برنامه نویسی» استفاده شده است، این بخش هم نیاز چندانی به دانش فنی ندارد. هدف این است که نشان دهیم هوش مصنوعی چه قابلیت‌هایی دارد.

حالا برای مثال در ادامه از Chat GPT خواسته شده است تا کدنویسی مسئله معروف «اعداد فیبوناچی» (Fibonacci Numbers) را حل کند. ٌورت مسئله مربوطه که به عنوان ورودی به ChatGPT ارائه شده، در ادامه آمده است.

Write a Python program that recursively shows the first 10 Fibonacci numbers.

ترجمه الگوریتم یا شرح مسئله بالا به صورت زیر است.

 • برنامه‌ای را به زبان پایتون بنویس که به صورت بازگشتی محاسبه اعداد فیبوناچی را انجام دهد.

خروجی و نتیجه ارائه شده توسط ChatGPT در تصویر زیر آمده است.

برنامه نویسی با ChatGPT
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر یک بار روی آن کلیک کنید.

این تمرین و مسئله‌ای است که معمولاً در کلاس‌های برنامه نویسی مقطع کارشناسی رشته علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌ها مطرح و حل می‌شود. لذا اینکه می‌توانیم این مسئله را تنها در چند ثانیه با استفاده از هوش مصنوعی حل کنیم بسیار شگفت‌انگیز است.

آموزش کاربرد ChatGPT در برنامه نویسی پایتون
فیلم آموزش کاربرد ChatGPT در برنامه نویسی پایتون در تم آف

کلیک کنید

اگرچه، یکی از کلیدی‌ترین مشکلات چت جی پی تی این است که می‌تواند به گونه‌ای متقاعده‌کننده محتوای اشتباه و غلط تولید کند. در خصوص حل مسائل کدنویسی هم ممکن است Chat GPT کدهایی بنویسد که کار نمی‌کنند یا احتمال دارد ChatGPT مفاهیم برنامه نویسی را به درستی توضیح و آموزش ندهد. به دلیل وجود این مشکل، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های پرسش و پاسخ برنامه نویسی یعنی StackOverflow، پاسخ‌های تولید شده با چت جی پی تی را ممنوع و مسدود کرده است، چون این پاسخ‌ها ممکن است آسیب‌زا باشند.

مطلب پیشنهادی:

ساخت یک چت بات (Chatbot) پایتون با NLTK — از صفر تا صد

شروع مطالعه

کاربرد چت جی پی تی در تولید نوشته های وبلاگی

نویسندگی توسط هوش مصنوعی می‌تواند زودتر از آنچه تصور می‌شود تحولات عظیمی را در فضای وبلاگی پدید آورد.

با یک هوش مصنوعی مانند ChatGPT همین حالا هم می‌توان از صفر تا صد به طور کامل پست‌های وبلاگی ساخت.

حتی می‌توان قالب‌ها و طرح‌های کلی پست وبلاگی خود را هم با Chat GPT تولید کرد. پس از آن هم محتوای هر بخش و زیرتیترها را به طور مجزا از ChatGPT می‌پرسیم تا آن‌ها را برای ما تولید کند. برای درک بهتر نحوه عملکرد چت جی پی تی در این خصوص، بهتر است مثالی ارائه شود. مثلاً می‌توانیم از Chat GPT بخواهیم قالب و طرح کلی پست وبلاگی را برای موضوع «چرا آسمان آبی است؟» تولید کند.

تولید طرح کلی مطلب وبلاگی با چت جی پی تی
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر یک بار روی آن کلیک کنید.

به نظر می‌رسد ساختار پُست وبلاگی ارائه شده توسط ChatGPT از کیفیت نسبتاً مناسبی برخوردار است. حالا می‌توانیم هر یک از این زیرتیترهای مشخص شده در طرح کلی را دوباره به عنوان ورودی به Chat GPT بدهیم تا در نهایت نوشته وبلاگی کاملی حاصل شود. برای مثال در ادامه، بخش مربوط به مقدمه مطلب فرضی انتخاب و به چت جی پی تی ارائه شده است.

نوشتن بخش های مختلف پست وبلاگی با ChatGPT
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر یک بار روی آن کلیک کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌شود، نتیجه باز هم نسبتاً مطولب است و شاید بتوان با کمی ویرایش، از همین متن تولید شده توسط ChatGPT استفاده کرد. البته اگر به انتهای پاسخ ChatGPT دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که پاسخ ناقص است. احتمال دارد برای نسخه رایگان ChatGPT محدودیت‌هایی اعمال شده باشد یا شاید هم دلیلش وجود نقصی فنی باشد.

اما از این خروجی یک نکته بسیار مهم را می‌توان دریافت. آن هم این است که نحوه پرسیدن سوال از ChatGPT بسیار اهمیت دارد و اگر یاد بگیریم چطور به درستی از ChatGPT سوال بپرسیم و سوالمان را به‌گونه‌ای مطرح کنیم که ChatGPT بتواند پاسخ بهتری را ارائه دهد و آنچه دقیقاً مد نظر ما است را تولید کند، آنوقت می‌توان بهینه‌تر از آن استفاده کرد و این ابزار جدید هوش مصنوعی کارایی بیشتری خواهد داشت.

مثلاً در مثال بالا شاید بهتر بود ابتدا از ChatGPT می‌خواستیم مقدمه بخش «توضیح رنگ آسمان» را تولید کند و بعد می‌توانستیم در سوالی جداگانه از ChatGPT بخواهیم متن مربوط به زیربخش اول این بخش یعنی «رنگ‌های نور و امواج الکترومغناطیسی» را به ما بدهد.

تصویر گرافیکی یک انسان و یک ربات در یک اتاق در حال خواندن متن روی کاغذ (تصویر تزئینی مطلب چت جی پی تی چیست)

اما همچنان باید گفت، مسئله اینجاست که تولید نوشته‌های وبلاگی با هوش مصنوعی در واقعیت چندان تفاوت ویژه‌ای را به وجود نمی‌آورد. قطعاً محتوای تولید شده با هوش مصنوعی بسیار قابل تحسین و تاثیرگذار است، اما از کمبود چشم‌انداز منحصربفرد، تجربه و میزان عمقی رنج می‌برد که خوانندگان به دنبال آن هستند.

به جای اینکه مطالب وبلاگی را تماماً با استفاده از هوش مصنوعی تولید کنیم، می‌توان از هوش مصنوعی و ChatGPT به عنوان دستیار استفاده کرد تا امر خلق مطالب و تولید محتوای متنی به میزان زیادی تسهیل شود.

برای مثال، می‌توانیم از هوش مصنوعی بخواهیم موضوعات و طرح‌های کلی را برای ما تولید و حتی برخی از بخش‌های اساسی را تکمیل کند؛ اما محتوای اصلی باید دارای چشم‌انداز و تجربیاتی منحصربفرد باشد تا بتوان برتری لازم را نسبت به سایر نوشته‌های وبلاگی بدست آورد.

مطلب پیشنهادی:

تولید کننده محتوا کیست و چگونه کارشناس تولید محتوا شویم؟

شروع مطالعه

استفاده از Chat GPT برای جستجوی اطلاعات

اگر به Chat GPT اعتماد داشته باشیم، می‌توانیم از آن به جای یک موتور جستجو برای یافتن پاسخ سوالاتمان استفاده کنیم. فقط باید در نظر داشته باشیم که هوش مصنوعی چت جی پی تی با داده‌هایی مربوط به پیش از سال ۲۰۲۱ آموزش داده شده است. این یعنی ChatGPT چیزی راجع به آب و هوای امروز یا دیگر روندهای اخیر نمی‌داند. با این حال، Chat GPT می‌تواند با هر نوعی از اطلاعات واقعی به خوبی دست و پنجه نرم کند.

برای مثال از چت جی پی تی پرسیده شده است تا ۵۰ رقم اعشار ابتدایی عدد $$ Pi $$ را بخواند. نتیجه در تصویر زیر آمده است.

استفاده از ChatGPT به عنوان موتور جستجو

به عنوان مثالی دیگر، از ChatGPT پرسیده شده است چرا آسمان در هنگام غروب آفتاب قرمز است. نتیجه در تصویر زیر مشاهده می‌شود.

آموزش کار با ChatGPT

کاربردی بودن ChatGPT در خصوص همه موارد متنی

روی هم رفته از چت جی پی تی می‌توان برای تولید هر نوعی از متن مثل نوشته‌های وبلاگی، انشاء، کدهای برنامه نویسی و بسیاری از موارد متنی دیگر استفاده کرد. می‌توانیم خلاقیت به خرج دهیم و خودمان کاربردهای جدیدی را برای ChatGPT ابداع کنیم.

یکی از مزیت‌های اصلی داشتن هوش مصنوعی مثل Chat GPT این است که به وسیله آن توانایی کاوش و یافتن چیزهای جدید میسر می‌شود. می‌توان چشم‌اندازهایی کاملاً جدید و زوایای حمله‌ای شگفت‌انگیز را کشف کرد که فرصت‌هایی بی‌شمار و مزیت‌های بسیاری را فراهم می‌سازند.

به عنوان آخرین مثال در این مطلب از مجله تم آف از ChatGPT خواسته شده است تا یک صفحه وب HTML را برای یک شرکت استارتاپی ایجاد کند. سوال و پاسخ در تصویر زیر آمده است.

برنامه نویسی با چت جی پی تی ChatGPT
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.

خروجی کدهای HTML تولید شده توسط Chat GPT در تصویر زیر آمده است.

طراحی سایت با ChatGPT چت جی پی تی

نتیجه چندان تاثیرگذار نیست، اما به هر حال به احتمال زیاد دلیلش این است که در متن سوال، از ChatGPT خواسته شده تا صفحه‌ HTML ساده‌ای را بسازد.

نتایج نهایی ارائه شده به وسیله ChatGPT تا ۵۰۰ کلمه دارای محدودیت هستند. اگر از آن بپرسید تا وب‌سایتی کامل برای کسب و کار شما بسازد، قطعاً می‌تواند این کار را انجام دهد، اما در هر صورت محدودیت کاراکترهای تولیدی در نتیجه حاصل شده موثر خواهد بود.

حال در بخش انتهایی مطلب ChatGPT چیست به این پرسش مهم پاسخ می‌دهیم که بلاخره آیا باید از ChatGPT و در کل از هوش مصنوعی برای تولید محتوای متنی استفاده کنیم یا هنوز زود است؟

مطلب پیشنهادی:

پردازش زبان طبیعی (NLP) با پایتون — راهنمای جامع

شروع مطالعه

آیا بهتر است در نوشتن از هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

در سال‌های اخیر تحولات در حوزه هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی با شتابی بی حد و حصر در حال پیشرفت است. این روزها، به آسانی می‌توان با هوش مصنوعی پست وبلاگی نوشت. اساساً تنها کافی است موضوع را به هوش مصنوعی و Chat GPT ارائه بدهیم.

آموزش تحلیل چت جی پی تی ChatGPT – مزایا و محدودیت ها
فیلم آموزش تحلیل چت جی پی تی ChatGPT – مزایا و محدودیت ها در تم آف

کلیک کنید

اما حداقل فعلاً بهتر است برای نوشتن مطالب وبلاگی از هوش مصنوعی و ابزارهایی مثل ChatGPT استفاده نکنیم. در نوشتن مطالب وبلاگی یا سایر انواع محتوای نوشتاری با تکیه بیش از حد بر هوش مصنوعی ممکن است مشکلات احتمالی مختلفی اتفاق بیوفتد.

یکی از مشکلات اصلی این است که محتوای تولید شده به وسیله هوش مصنوعی اغلب ممکن است در خصوص قابلیت‌های ارائه شده توسط انسان‌های نویسنده مثل خلاقیت، چشم‌انداز منحصربفرد، تجربه و سایر موارد، کاستی‌هایی داشته باشد. این کاستی‌ها می‌توانند منجر به تولید محتوایی شوند که کسل‌کننده است و برای خوانندگان چندان جذابیتی نخواهد داشت. یعنی همین اطلاعات در بسیاری از منابع دیگر هم وجود دارد و چیز جدیدی ارائه نشده است.

تصویر گرافیکی یک ربات با یک گل سفید در کف دستانش (تصور تزئینی مطلب ChatGPT چیست)

علاوه بر این، محتوای تولید شده به وسیله هوش مصنوعی همیشه دقیق نخواهد بود و حتی ممکن است درست نباشد و واقعیت نداشته باشد. به همین دلیل در صورتی که بخواهیم از محتوای ارائه شده توسط هوش مصنوعی برای تصمیم‌گیری‌های مهم یا سایر وظایف و کارهای حساس استفاده کنیم، این نقطه ضعف می‌تواند مشکل‌ساز شود.

این مسئله مخصوصاً زمانی بد و مشکل‌ساز است که نویسنده با موضوع آشنایی نداشته باشد و هوش مصنوعی پاسخی واقع‌گرایانه تولید کند که اشتباه است و صحت ندارد.

مطمئن باشید که برای نوشتن این مطلب از ChatGPT استفاده نشده است. اما به هر حال می‌توان از این ابزار به طور گسترده‌ای برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد. در واقع فعلاً ChatGPT و سایر ابزارهای هوش مصنوعی مشابه را می‌توان به عنوان دستیاری کارامد و مفید به کار گرفت.

مطلب پیشنهادی:

پایتون و مدل‌سازی زبان — راهنمای گام‌به‌گام

شروع مطالعه

جمع‌بندی

در این مطلب پیرامون فناوری جدید و پرهیاهویی به نام ChatGPT و نحوه استفاده از آن توضیحات لازم ارائه شد و سعی کردیم پرسش ChatGPT چیست را به طور جامع پاسخ دهیم. در مجموع باید گفت که هوش مصنوعی از همیشه به ما نزدیک‌تر است و یکی از دستاوردهای تاثیرگذارتر و تحسین‌برانگیزتر آن نیز Chat GPT ارائه شده توسط OpenAI به حساب می‌آید.

آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی
فیلم آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی

کلیک کنید

در این مطلب پیرامون پرسش ChatGPT چیست شرح داده شد که ChatGPT یک هوش مصنوعی مکالمه‌گر جدید است که می‌تواند محتوای متنی منحصربفرد بر اساس دستورالعمل‌های کاربران تولید کند. چت جی بی تی می‌تواند مسائل کد نویسی و ریاضی را حل کند و همچنین نوشتن مقالات و پُست‌های وبلاگی هم از دیگر قابلیت‌های این چت‌بات و مدل زبانی هوش مصنوعی به حساب می‌آید.

اگرچه ChatGPT چشمگیر و تاثیرگذار است، هنوز به تکامل و تعالی مورد نظر نرسیده است. گاهی Chat GPT پاسخی به ما می‌دهد که در واقعیت صحیح نیست، اما این پاسخ را آنقدر متقاعدکننده ارائه می‌دهد که تشخیص ناصحیح بودن آن بسیار دشوار است.

تنها در طول زمان مشخص خواهد شد که آینده هوش مصنوعی چه چیزی را در پی خواهد داشت. اما یک چیز را می‌توان به طور قطع بیان کرد؛ هوش مصنوعی همچنان در مراحل آغازین به سر می‌برد، اما در همین مرحله هم قابلیت‌هایی را نشان داده است که هرگز حتی قابل تصور هم نبوده‌اند.

به هر حال مدل زبانی ChatGPT محصولی است که اکثر شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی مبتنی بر متن به عنوان موتور هوش مصنوعی خود در آینده نزدیک آن را مورد استفاده قرار خواهند داد. برای مثال، شرکت WriteSonic همین حالا نسخه Chat GPT سفارشی خودش را معرفی کرده و آن را ChatSonic نامیده است.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.