0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

۳ شاخص مهم که دلیل کاهش قیمت سولانا را توضیح می‌دهند

پس از آنکه سولانا در اوایل نوامبر (آبان) سال گذشته به اوج تاریخی ۲۶۰ دلار رسید، بخشی از سرمایه‌گذاران آن را به‌عنوان رقیبی جدی برای اتریوم تصور می‌کردند. با این حال، نهمین ارز دیجیتال بزرگ بازار در بیش ۲ ماه گذشته در محدوه ۳۵دلاری معامله می‌شود و بررسی ۳ شاخص مهم نشان می‌دهد که قیمت آن برای شروع روند صعودی عجله ندارد. 

به گزارش کوین تلگراف، اصلاح ۲۹ درصدی قیمت سولانا از ماه اوت (مرداد) تاکنون به معنی آن است که این ارز دیجیتال سقوطی شدیدتر را نسبت به دیگر آلت‌کوین‌ها تجربه کرده است. در حالی که این شبکه روی فراهم‌کردن انجام تراکنش‌ها با کارمزدهای پایین و سرعت بالا متمرکز بوده، قطعی‌‌های مکرر مسئله متمرکزبودن آن را برجسته کرده است. 

نمودار قیمت سولانا در مقایسه با ارزش بازار آلت‌کوین‌ها
نمودار قیمت سولانا در مقایسه با ارزش بازار آلت‌کوین‌ها

آخرین قطعی‌‌ شبکه سولانا در ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) رخ داد، پس از آنکه یک اعتبارسنج با پیکربندی نادرست تراکنش‌ها بلاک چین را متوقف کرد. وجود یک نود تکراری باعث ایجاد فورک در شبکه شد؛ زیرا نودهای دیگر نتوانستند درباره نسخه صحیح بلاک چین به توافق برسند.

آناتولی یاکوونکو، بنیان‌گذار سولانا، به‌تازگی پیشنهاد خود را در «فایردنسر» مطرح کرد، یک راه‌حل مقیاس‌پذیر که «جامپ کریپتو» با همکاری بنیاد سولانا آن را تهیه کرده است. این مکانیسم که برای رفع مشکل طولانی‌مدت قطعی‌‌ شبکه طراحی شده است، باید در ماه‌های آینده برای آزمایش آماده باشد.

همچنین، مانگو مارکتس، صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر سولانا، در جریان یک رخنه در ۱۱ اکتبر (۱۹) بیش از ۱۱۵میلیون دلار از دست داد. مهاجم پس از دستکاری موفقیت‌آمیز ارزش وثیقه توکن بومی مانگو توانست وام عظیمی را از خزانه این پلتفرم خارج کند.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده و تعداد آدرس‌ها فعال سولانا کاهش یافته است

شاخص اصلی سنجش فعالیت برنامه‌های غیرمتمرکز سولانا پیش از شروع ماه نوامبر (آبان) نشانه‌هایی از کاهش دارد. ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) سولانا که حجم سپرده‌گذاری در قراردادهای هوشمند را اندازه‌گیری می‌کند، به پایین‌ترین سطح خود از سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰)، ۳۰.۴میلیون سولانا رسید.

نمودار ارزش کل سرمایه قفل‌شده سولانا
نمودار ارزش کل سرمایه قفل‌شده سولانا

البته عوامل دیگری نیز وجود دارد که بر کاهش قیمت سولانا و ارزش کل سرمایه قفل‌شده آن تأثیر می‌گذارد. سرمایه‌گذاران برای تأیید اینکه آیا استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز به‌طور تأثیرگذاری کاهش یافته است یا نه، باید تعداد آدرس‌های فعال شبکه را نیز بررسی کنند.

داده‌های آن‌چین ۱۴ برنامه برتر سولانا در ۳۰ روز گذشته
داده‌های آن‌چین ۱۴ برنامه برتر سولانا در ۳۰ روز گذشته

داده‌های دپ‌ریدار در ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) نشان می‌دهد که در ۱۳ برنامه از ۲۰ برنامه غیرمتمرکز برتر سولانا، تعداد آدرس‌های در تعامل با این برنامه‌ها کاهش یافته است. این کاهش علاقه را می‌توان در بازار معاملات فیوچرز سولانا نیز مشاهده کرد.

قراردادهای فیوچرز که سررسید ثابتی دارند معمولاً با وجه تضمین (Premium) کمی بیشتر نسبت به بازار اسپات معامله می‌شوند؛ زیرا سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از تسویه‌حساب پول بیشتری درخواست می‌کنند. حرکت به‌سمت صفر یا منفی‌شدن این اندیکاتور نگران کننده است؛ زیرا می‌تواند نشانه‌ای از وضعیتی نزولی باشد که به نام وارونگی (Backwardation) شناخته می‌شود.

نمودار بازدهی سالانه قراردادهای فیوچرز سولانا در سه ماه گذشته
نمودار بازدهی سالانه قراردادهای فیوچرز سولانا در سه ماه گذشته

نمودار فوق نشان می‌دهد که قراردادهای فیوچرز سولانا با تخفیف ۷درصدی نسبت به قیمت فعلی آن در بازار اسپات معامله می‌شوند. این داده‌ها می‌توانند نگران‌کننده باشند؛ زیرا نشانگر نبود علاقه میان خریداران به استفاده از اهرم مالی هستند.

قیمت سولانا تا زمان تغییر این شاخص‌ها به روند نزولی خود ادامه  می‌دهد

تعیین دلیل دقیق کاهش قیمت سولانا دشوار است؛ با این حال، واضح است که مسئله متمرکزبودن، کاهش استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز و افت نرخ سود معاملات مشتقات در این روند نزولی نقش مهمی داشته‌اند.

برای شروع روند صعودی، احساسات سرمایه‌گذاران باید تغییر کند، جریانی از ورود سرمایه برای سپرده‌گذاری وجود داشته باشد و ارزش کل سرمایه قفل‌شده و تعداد آدرس‌ها فعال سولانا افزایش یابد. در نتیجه، همان‌طور که شاخص‌های بررسی سلامت شبکه نشان می‌دهند، سرمایه‌گذاران سولانا نباید به این زودی‌ها انتظار جهش قیمت را داشته باشند.

به این مطلب رأی دهید!

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.