0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

۳ دلیل برای ادامه پیدا کردن رکوردشکنی‌های هش ریت شبکه بیت کوین

هش ریت بیت کوین طی ماه‌های گذشته پیوسته در حال رشد بوده و رکورد خود را چندین بار افزایش داده است؛ اما چه عواملی می‌توانند به ادامه‌داربودن روند رکوردشکنی‌های هش ریت شبکه بیت کوین کمک کنند؟

به گزارش کوین تلگراف، از ابتدای ماه اکتبر (۹ مهر) هش ریت شبکه بیت کوین ۱۰.۸درصد افزایش پیدا کرده و رکورد جدیدی نیز در این مدت (در مبنای یک‌روزه) به ثبت رسیده است. افزایش هش ریت، شبکه بیت کوین را در مجموع از نظر امنیتی قدرتمندتر می‌کند و عوامل مختلفی هم بر نوسان این شاخص تأثیرگذار هستند.

۳ دلیل برای ادامه پیدا کردن رکوردشکنی‌های هش ریت شبکه بیت کوین
نمودار هش ریت بیت کوین.

کاهش قیمت دستگاه‌های استخراج

هش ریت در واقع مجموع توان پردازشی را که ماینرها به استخراج بلاک‌های شبکه اختصاص داده‌اند اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین، رشد هش ریت نیازمند دستگاه‌های استخراج قدرتمندتری (یا بیشتری) است که به ماینرها کمک می‌کند تا بلاک‌های بیشتری را استخراج و پاداش بزرگتری دریافت کنند.

با بهبود شرایط بازار جهانی پس از کمبود تراشه در سال ۲۰۲۲، قیمت پردازنده‌های گرافیکی (GPU) که یکی از اجزای کلیدی ریگ‌های استخراج (برای ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) هستند، به‌مقدار معقولی کاهش یافت.

در کنار پردازنده‌های گرافیکی که عمدتاً از آنها برای استخراج ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین استفاده می‌شود، برخی تولیدکنندگان ماینرهای ای‌سیک بیت کوین مانند بیت مین (Bitmain) نیز قیمت دستگاه‌های خود را کاهش داده‌اند. پایین‌بودن قیمت دستگاه‌های استخراج به ماینرها کمک می‌کند هزینه‌های عملیاتی خود را راحت‌تر جبران کنند. با این حال، همان طور که پیش‌تر گزارش شده بود، مدت‌زمان بازگشت سرمایه در زمینه استخراج بیت کوین در شرایط کنونی برای فعالیت در ابعاد گسترده حدود ۱۱ ماه و برای فارم‌های کوچک حدود ۱۵ ماه است.

۳ دلیل برای ادامه پیدا کردن رکوردشکنی‌های هش ریت شبکه بیت کوین
شاخص قیمت ای‌سیک؛ قیمت کارآمدترین ماینر بیت کوین بر حسب هزینه دلاری هر تراهش بر ثانیه قدرت پردازشی.

استخراج‌کنندگان بیت کوین از پایین‌بودن قیمت دستگاه‌های ماینر برای ارتقای تجهیزات خود استفاده می‌کنند تا در این فضای به‌شدت رقابتی توانایی ادامه فعالیت خود را داشته باشند. گفتنی است شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل (Grayscale) نیز اخیراً خبر از راه‌اندازی یک صندوق ویژه سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزارهای استخراج بیت کوین داده است.

رشد تعداد کشورهای طرف‌دار ارزهای دیجیتال

از زمانی که چین معامله و استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد، سایر کشورها شروع به فراهم‌کردن امکاناتی برای میزبانی از ماینرهای چینی خارج‌شده از این کشور کردند. در این مدت قزاقستان، کانادا و آلمان جزو اولین انتخاب‌های ماینرهای چینی برای مهاجرت و استقرار دوباره کسب‌وکار خود بوده‌اند. در نتیجه این مهاجرت‌ها استخراج بیت کوین غیرمتمرکزتر و وابستگی آن به ماینرهای مستقر در خاک چین کمتر شد.

۳ دلیل برای ادامه پیدا کردن رکوردشکنی‌های هش ریت شبکه بیت کوین
سهم هر کشور از هش ریت شبکه بیت کوین تا شروع سال ۲۰۲۲.

داده‌های مرکز تحقیقاتی امور مالی جایگزین دانشگاه کمبریج نیز نشان می‌دهد که بخشی از ماینرهای مستقر در چین تنها سه ماه پس از اعلام محدودیت‌ها، فعالیت خود را مجدداً از سر گرفته‌اند و همین مسئله تا حد زیادی به افزایش هش ریت بیت کوین کمک می‌کند.

مرج اتریوم و تغییر سازوکار شبکه به اثبات سهام

کمتر از یک ماه پیش، با اجرای به‌روزرسانی مرج، سازوکار شبکه اتریوم از مدل مبتنی بر اثبات کار (PoW) که وابسته به ماینرها بود، به اثبات سهام (PoS) تغییر کرد. به عبارتی دیگر، پس از این به‌روزرسانی ماینرها دیگر امکان استخراج این ارز دیجیتال با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی خود را نداشتند.

این تغییر به‌طور طبیعی می‌تواند تعدادی از ماینرهای اتریوم را که قصد دارند به فعالیت خود در صنعت استخراج ادامه دهند، به فروش پردازنده‌های گرافیکی خود و تهیه ماینرهای ای‌سیک برای استخراج بیت کوین ترغیب کند. البته این اقدام تنها یکی از گزینه‌های پیش روی ماینرهای سابق اتریوم است و تعدادی از آنها پیش‌تر تصمیم به نگه‌داشتن ریگ‌های گرافیکی خود و استخراج دیگر ارزهای دیجیتال قابل‌استخراج با این تجهیزات گرفته‌اند.

با وجود افزایش امنیت شبکه، افزایش هش ریت می‌تواند سختی استخراج بیت کوین را بیشتر از دوره‌های قبل کند و همین مسئله بر درآمد ماینرهای این ارز دیجیتال تأثیر منفی می‌گذارد. ضمن اینکه بازار نزولی فعلی و سقوط قیمت بیت کوین طی ماه‌های گذشته، تا همین جای کار هم تأثیر منفی قابل‌توجهی بر درآمد ماینرها داشته است.

به مطلب “

۳ دلیل برای ادامه پیدا کردن رکوردشکنی‌های هش ریت شبکه بیت کوین

” رای دهید:

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.