0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

یک شرکت بلاک چینی توکنی با قابلیت دنبال‌کردن هزینه‌های زندگی راه‌اندازی کرده است

ایده راه‌اندازی ارز دیجیتالی با قابلیت نوسان با نرخ تورم فکر چندان تازه‌ای نیست؛ با این حال، شرکت فناوری بلاک چین لاگوانا لبز (Laguna Labs) به‌تازگی یک شبکه آزمایشی را برای فلت‌کوین (Flatcoin) در حال توسعه خود راه‌اندازی کرده که در واقع یک استیبل کوین است که به‌جای پیوند با یک ارز فیات، ارزش خود را با هزینه‌های زندگی پیوند زده است.

به گزارش کوین تلگراف، لاگوانا لبز در ۲۴ اکتبر (۲ آبان) اعلام کرد که قیمت فلت‌کوین «نون» (Nuon) بر خلاف توکن‌هایی که ارزش خود را به ارزهای فیاتی مانند دلار آمریکا پیوند زده‌اند، با استفاده از داده‌های بدون سوگیری، قابل‌اعتماد و درون‌زنجیره‌ای (On-chain) تورم و بر اساس هزینه‌های زندگی مشخص می‌شود.

این شرکت می‌گوید ایده فلت‌کوین نون را از بحث‌ها و رشته‌توییت‌های بازیگران بزرگ این حوزه مانند برایان آرمسترانگ، مدیرعامل کوین بیس، بالاجی سرینی‌واسان، مدیر پیشین فناوری کوین بیس و ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم الهام گرفته است و همگی آنها خواستار راهی جایگزین به‌عنوان پشتوانه یک دارایی هستند که با گذشت زمان قدرت خرید خود را حفظ کند.

اگرچه ایده ایجاد یک توکن مبتنی بر تورم جدید نیست، تقریباً چنین طرحی تاکنون به‌شکلی تمام‌عیار آزمایش نشده بود.

فرکس فایننس (Frax Finance) در ماه آوریل (فروردین) یک استیبل کوین مبتنی بر رهگیری شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) به نام «فرکس پرایس ایندکس» (FPI) راه‌اندازی کرد که از داده‌های اوراکل چین‌ لینک استفاده می‌کند.

فرکس با قیمت حدود ۱.۰۲ دلار عرضه شد. ارزش این استیبل کوین در ۱۹ ژوئیه به بالاترین سطح تاریخی خود در حدود ۱.۱۸ دلار رسید؛ اما قیمت از آن زمان تاکنون با کاهش ۱۰.۶درصدی، در محدوده ۱.۰۵ دلاری قرار دارد.

قیمت توکن «ولت پروتکل» (VALT) نیز بر اساس داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده تعیین می‌شود. با این حال، بررسی سابقه قیمت آن دشوار است؛ زیرا پلتفرم‌هایی مانند کوین‌مارکت‌کپ و کوین‌ گکو تاریخچه قیمت آن را ثبت نکرده‌اند و در صرافی‌های بزرگی مانند بایننس و کوین‌ بیس نیز فهرست نشده است.

«اینفلیشن هجینگ کوین» (IHC) نیز در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) راه‌اندازی شد. این توکن از یک مکانیسم توکن‌سوزی استفاده می‌کند که در آن نرخ توکن‌سوزی دارایی‌‌ها بر اساس داده‌های نرخ تورم سالانه ایالات متحده و نرخ ماهانه شاخص قیمت مصرف‌کننده تعیین می‌شود. از نظر تئوری، این مکانیسم ارزش اینفلیشن هجینگ کوین را با گذشت زمان افزایش خواهد داد.

با این حال، بر اساس داده‌ای کوین‌ گکو، قیمت IHC در زمان نگارش این مطلب حدود ۰.۰۰۰۰۹۵۲۹ دلار است و ارزش آن از سال گذشته تاکنون ۹۶.۴درصد کاهش یافته است.

طبق اطلاعات وایت‌پیپر نون، این توکن از یک اوراکل شاخص تورم مستقل برای محاسبه حدنصاب روزانه قیمت و از بیش‌وثیقه‌سازی (Over-Collateralization) و آربیتراژ برای حفظ پیوند قیمت خود در زمان جابه‌جایی تورم استفاده می‌کند.

نون ادعا می‌کند که با بیش‌وثیقه‌سازی از فاصله‌‌گرفتن ارزش توکن از پشتوانه آن جلوگیری می‌شود. با این حال، هنوز مشخص نیست زمانی که ارزش دارایی‌های وثیقه‌شده به‌طور قابل‌توجهی سقوط کند، این سازوکار چقدر خوب عمل خواهد کرد.

اطلاعات کمی درباره شبکه آزمایشی نون وجود دارد؛ با این حال، این شرکت اعلام کرده است که کاربران اکنون می‌توانند از این شبکه آزمایشی برای امتحان‌کردن مکانیسم ضرب توکن‌های فلت‌کوین نون استفاده کنند.

بر اساس داده‌‌های ماشین‌حساب تورم ایالات متحده، نرخ تورم در این کشور از ابتدای همه‌گیری کرونا در سراسر جهان به‌طرز چشم‌گیری افزایش یافته و از ۱.۴درصد به حدود ۸.۲درصد در سال ۲۰۲۲ رسیده است. 

علاوه بر این، ادامه افزایش قیمت کالا و خدمات نیز ضربه قابل‌توجهی به قدرت خرید دلار وارد کرده است. با این حال، ارزهای دیجیتال، به‌ویژه استیبل کوین‌ها، همواره ابزاری مهم برای شهروندان کشورهایی بوده‌اند که درگیر تورم زیاد و مشکلات اقتصادی هستند.

به این مطلب رأی دهید!

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.