0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

یک سال پس از به‌روزرسانی تپروت؛ بیت کوین بالاخره به دیفای راه پیدا می‌کند؟

با گذشت یک سال از سافت فورک تپروت (Taproot)،‌ میزان پشتیبانی از این به‌روزرسانی در سطح شبکه بیت کوین همچنان مقدار ناچیزی (کمتر از ۲درصد) است. به عقیده کارشناسان، این موضوع پتانسیل بیت کوین برای بازکردن مسیری جهت پذیرش گسترده‌تر فناوری ارزهای دیجیتال و حوزه وب ۳.۰ را نشان می‌دهد.

به گزارش کوین تلگراف، الکس میلر (Alex Miller)، مدیرعامل پلتفرم هیرو (Hiro) که در زمینه وب ۳.۰ فعال است، می‌گوید:

ساتوشی ناکاموتو از همان ابتدا پیش‌بینی کرده بود لایه‌هایی که بر پایه بلاک چین بیت کوین ساخته می‌شوند، می‌توانند با افزودن قابلیت برنامه‌ریزی به این ارز دیجیتال، بیت کوین را در مسیر تبدیل‌شدن به چیزی فراتر از یک پول ارزشمند قرار دهند.

به‌روزرسانی تپروت نوامبر سال ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) انجام شد و به‌نحوی زیرساخت‌های لازم برای سریع‌ترکردن فرایند اضافه‌شدن امکان ارائه خدمات مالی غیرمتمرکز را به بلاک چین بیت کوین اضافه کرد. با انجام این سافت فورک، امکان اعتبارسنجی کارآمدتر اسکریپت‌های چندامضایی به شبکه بیت کوین افزوده شد؛ یک ویژگی که امنیت شبکه را بهبود می‌بخشد و با کاهش حجم تراکنش‌های پیچیده، فرایند ذخیره‌سازی را در بلاک چین بیت کوین بهینه‌تر می‌کند.

دامنیک ویلیامز (Dominic Williams)، بنیان‌گذار و محقق ارشد دفینیتی (DFINITY)، می‌گوید بسیاری از هولدرهای بیت کوین از واحدهای (سکه‌های) متعلق به خود در برنامه‌های فعال در حوزه امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) استفاده نمی‌کنند؛ چراکه این کار مستلزم طی فرایندی نسبتاً دشوار برای ایجاد توکن‌های نماینده بیت کوین با استفاده از پل‌های میان‌زنجیره‌ای و قراردادهای هوشمند بلاک چین‌های دیگری نظیر اتریوم است. دفینیتی همان مؤسسه‌ای است که پروژه مشهور اینترنت کامپیوتر را راه‌‌اندازی کرد و تلاش‌های جدی زیادی هم برای بازشدن پای بیت کوین به حوزه دیفای انجام داده است.

اینترنت کامپیوتر در ۵ دسامبر (۱۴ آذر) اعلام کرده بود که ادغام این شبکه با بلاک چین بیت کوین تکمیل شده است؛ یعنی اینترنت کامپیوتر از این پس می‌تواند در نقش یک شبکه لایه دوم (Layer ۲) برای بیت کوین ظاهر شود و امکان ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت بیت کوین در قرارداده‌های هوشمند مبتنی بر این شبکه بدون نیاز به پلتفرم‌های ثالث یا پل‌های میان‌زنجیره‌ای فراهم خواهد شد. گفتنی است در سال ۲۰۲۲ پل‌های میان‌زنجیره‌ای یکی از قربانیان اصلی حملات هکری بوده‌اند.

به‌گفته بنیاد دفینیتی، تقریباً تمام برنامه‌های دیفای فعال در شبکه اینترنت کامپیوتر قصد دارند با هدف جذب نقدینگی بیشتر، امکان تعامل با شبکه بیت کوین را فراهم کنند.

با اضافه‌شدن قابلیت‌های قراردادهای هوشمند به اکوسیستم بیت کوین، کاربران علاقه‌مند به فعالیت در حوزه دیفای، قادر خواهند بود سرمایه خود را به قراردادهای هوشمند مبتنی بر بیت کوین انتقال دهند و این جابه‌جایی را بدون هیچ واسطه‌ای و به‌طور مستقیم از کیف پول شخصی خود پیگیری کنند.

ویلیامز گفته است:

طولی نخواهد کشید که قادر خواهید بود با یک پیام‌رسان کاملاً بلاک چینی مانند اوپن چت (Open Chat)، پیغامی مثل «تولدت مبارک! این ۱۰۰٬۰۰۰ ساتوشی تقدیم به تو!» را برای دوست خود ارسال کنید.

الکس میلر با بیان اینکه ورود بیت کوین به حوزه وب ۳.۰ اعتماد کاربران به ارزهای دیجیتال و برنامه‌های غیرمتمرکز را افزایش خواهد داد، افزود:

بحران اخیری که نهادهای متمرکزی مثل صرافی «FTX» با آن درگیر شده‌اند، علاقه کاربران به استفاده از خدمات مالی را که به معنی واقعی کلمه غیرمتمرکز هستند، بیشتر خواهد کرد؛ جایی که تراکنش‌ها با راهکارهای الگوریتمی ایمن‌سازی شده‌اند و کاربران مجبور نیستند برای نگهداری صحیح از سرمایه‌شان، به اشخاص ثالث اعتماد کنند. ضمناً از آنجا که بیت کوین از پیش‌گامان عرصه اعتمادسازی غیرمتمرکز است، از نظر منطقی بهترین شبکه برای پردازش تراکنش‌های دیفای خواهد بود.

به‌عقیده میلر، سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز یا DAOها نیز می‌توانند از قراردادهای هوشمند وابسته به بیت کوین بهره ببرند؛ اما انتظار این است که بخش دیفای بیشترین رشد را در این زمینه به خود اختصاص دهد.

او می‌گوید:

مردم انتظار دارند شبکه‌‌ای که زمان و ثروت خود را روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، برای چندین سال آینده فعال باشد و بیت کوین از این حیث سابقه‌ای اثبات‌شده دارد. در جریان بازارهای نزولی، توسعه‌دهندگان و همین طور سرمایه‌گذاران به‌دنبال دارایی‌های امن‌تر می‌گردند و بیت کوین همواره از این نظر متمایز از سایر دارایی‌ها خواهد بود. تصور می‌کنم دیفای در سال ۲۰۲۳ بزرگترین نقطه رشد صنعت ارزهای دیجیتال باشد.

بیت کوین طی ۱۴ سال بقای خود چندین سافت فورک و هارد فورک مختلف را تجربه کرده است که همگی از طرف جامعه این ارز دیجیتال هدایت شده‌اند. به‌روزرسانی بعدی اما، ممکن است شامل تغییراتی باشد که بر اساس طرح بهبود بیت کوین شماره ۱۱۹ (BIP-119) این امکان را فراهم کند تا در صورت لزوم بتوان مقداری بیت کوین به یک آدرس واریز کرد و آن آدرس تنها قادر باشد بیت کوین‌های دریافتی خود را به فهرستی مشخص از آدرس‌ها واریز کند که یک ویژگی کاربردی برای برنامه‌ریزی و مسیریابی تراکنش‌های در این شبکه خواهد بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.