0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

«یک تصمیم اشتباه فرصت رشد اقتصادی را خواهد گرفت!»؛ مدیرعامل صرافی والکس از موانع سخت پیش روی صنعت فین‌تک ایران گفت

در چهار سال اخیر صنعت کریپتوکارنسی هم‌پای جهان در ایران رشد کرده، اما به نظر می‌رسد ابرهایی تیره در آسمان این صنعت پدیدار شده‌اند که رفع آنها نیازمند تصمیم‌گیری سریع و قاطع است. احسان مهدی‌زاده، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال والکس، در اولین روز نمایشگاه به وضعیت روشن و در عین حال حساس صنعت کریپتوکارنسی در ایران اشاره کرد.

روز گذشته و در اولین روز نماشگاه الکامپ، پنل «اکوسیستمی که همه را غافلگیر کرد!» با حضور مدیران عامل صرافی‌های مطرح حوزه‌ی فین‌تک ایران اجرا شد.

در فاصله‌ی آخرین نمایشگاه الکامپ در سال ۱۳۹۸ تا نمایشگاه فعلی، صرافی‌های ارز دیجیتال رشد بسیاری را تجربه کرده و بخش بزرگ و  قابل‌توجهی از اکوسیستم استارتاپی را به خود اختصاص داده‌اند.

احسان مهدی‌زاده، مدیرعامل اجرایی والکس در پاسخ به این سؤال که این صنعت در چهار سال آینده چه رشدی خواهد داشت، گفت «اگرچه در این چهار سال به نقطه‌ی رقابت با دنیا رسیدیم، اما این رشد حتمی نیست چراکه حمایت چندانی از این صنعت نمی‌شود. در این سال‌ها در ایران ضریب نفوذ کریپتوکارنسی و ارز دیجیتال بسیار بالا رفته و به تعبیری بین ۱۰ تا ۱۲درصد در جامعه‌ی ایران نفوذ دارد که در سطح بین‌المللی عدد بزرگی به شمار می‌رود.» مهدی‌زاده در ادامه به  کشور ترکیه اشاره کرد؛ کشوری که این ضریب در آن به ۹درصد می‌رسد.

مهدی زاده ادامه داد:

نکته‌ قابل‌توجه این است که در ترکیه سیاست‌های حمایتی بسیاری وجود دارد. با وجود حمایت و آزادی عمل است که شرکتی مثل BTCTurk که استاندارد محصول، وب‌سایت و اپلکیشن آن از کف استاندارد ایران پایین‌تر است، سه میلیارد دلار ارزش‌گذاری می‌شود.

ویدئو صحبت‌های مهدی‌زاده، مدیرعامل والکس، در پنل «اکوسیستمی که همه را غافلگیر کرد!».

مدیرعامل اجرایی والکس نتیجه‌ این سیاست‌ها را جذب سرمایه و رشد می‌داند در حالی که سیاست‌های بازدارنده می‌تواند به دفع و خروج چشم‌گیر سرمایه منجر شود.

او در ادامه افزود:

چهار سال پیش تعداد کمی شرکت بودند که در این فضا فعالیت می‌کردند و بخش عمده‌ای از مبادلات به‌صورت زیرزمینی انجام می‌شد، اما الان به‌جرأت می‌توان گفت از معدود صنعت‌هایی است که با صنعت‌های روز دنیا رقابت می‌کند و یکی از چالش‌هایی هم که وجود دارد همین است. رقبای ما در این صنعت فقط داخلی نیستند، چراکه محصولی را ارائه می‌دهیم که در تمام دنیا با شباهت‌ها و البته استقلال بیشتر ارائه می‌شود. مجموعه‌ شرکت‌هایی که اینجا هستند تمام فیچرهایی که در دنیا هست را به بهترین نحو به کاربر ارائه می‌دهند. اکنون از بازارها و کوین‌های متنوع تا استیکینگ، معاملات اعتباری و بات تریدر در دسترس کاربران هست.

مهدی‌زاده تأکید کرد «با وجود رشد در این سال‌ها بخش زیادی از این سرمایه به‌خاطر عدم اعتماد نه به پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری، بلکه به قانون‌گذاری ایرانی، از کشور در حال خروج است و در پلتفرم‌های دیگر در جاهای دیگر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و گاه رقابت را به صرافی‌هایی مثل بینگکس می‌بازیم که تنها دلیل این امر نبود حمایت است.

او با تأکید بر این فرصت‌سوزی ادامه داد:

باید بتوانیم به نحوی مدیریت کنیم که این سرمایه داخل ایران باشد. اکنون با تلاشی که فعالان این عرصه در تمام کسب‌و‌کارها می‌کنند و با وجود کاربردپذیری و تسهیلی که ایجاد شده، این ضریب نفوذ در جامعه‌ی تورمی ایران و این امکانات، صنعت کریپتوکارنسی می‌توانست ارزآوری بالایی داشته باشد.

مهدی‌زاده در بخشی از صحبت‌های خود گفت با وجود سنگ‌اندازی‌ها نمی‌توان به آسانی به آینده‌ی روشنی که این روزها بسیاری برای کریپتوکارنسی در دنیا متصورند نگاه کرد و به دستیابی به آن در ایران امیدوار بود؛ چراکه این امر نیازمند حمایت بیشتر است.

عدم شفافیت روندهای مالیاتی و مشکلات موجود در دسترسی به درگاه پرداخت از جمله مشکلات مهمی بود که مهدی‌زاده به آنها اشاره کرد.

وی همچنین افزود:

گاهی بررسی اثرات منفی یک قانون را به بعد از اجرایی‌شدن آن موکول می‌کنیم مثل موردی که برای ماینینگ پیش آمد. وزیر سابق، ماینینگ را ممنوع اعلام کردند، اما دو سال بعد در کمیسیون اقتصادی، گفتند ماینینگ چندان هم برق مصرف نمی‌کند. توجه کنید که این موضوع می‌توانست ارزآوری زیادی داشته باشد.

مهدی‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا این خروج سرمایه اغراق‌آمیز است یا خیر با مثالی درمورد کشور کره‌ی جنوبی آن را جدی و واقعی عنوان کرد. به گفته مهدی‌زاده، در سال ۲۰۱۷ کره جنوبی که هنوز فرایندهای مالیاتی برای کریپتوکارنسی طرح نکرده بود، حجم تریدی بالغ بر ۳.۵میلیارد دلار را تجربه کرد. اما در سال ۲۰۲۱، سالی که کره‌ی جنوبی قوانین مالیاتی وضع می‌کند و سالی است که سال گاوی  و رو به رشد کریپتوکارنسی محسوب می‌شود، حجم ترید با ۸۳درصد سقوط به ۶۵۰میلیون دلار می‌رسد.

مدیرعامل اجرایی والکس همچنین تأکید کرد که «استفاده از این فرصت برای حفظ سرمایه‌ها در ایران و ارزآوری، دغدغه‌ی فعالان این صنعت بوده و تلاش می‌‌کنند تصمیم‌ساز باشند و راهکارهای مختلفی را برای حفظ کاربران در ایران ایجاد کنند».

مهدی‌زاده در پایان و در پاسخ به این سؤال که آیا صرافی‌های ارز دیجیتال ستاره‌ی الکامپ هستند، گفت که با وجود ترند جهانی و حرکت اقتصاد به سمت حضور در قالب فین‌تک، این صنعت ستاره اکوسیستم استارتاپی ایران بوده که فعالان آن با نمونه‌های جهانی رقابت می‌کنند و امیداور است با تصمیم‌های حمایتی، این صنعت بتواند به رشد خود ادامه دهد.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.