0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

d988d8b9d8afd987 d8aadaa9d8b1d8a7d8b1db8c d8b1d8a6db8cd8b3 d8b3d8a7d8b2d985d8a7d986 d8aad988d8b3d8b9d987 d8aad8acd8a7d8b1d8aa d988d8a7 64ef9b0b106b7

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صمت، اخیراً بار دیگر به عملیاتی‌شدن طرح واردات با ارزهای دیجیتال در آینده نزدیک اشاره کرده و گفته است بانک مرکزی مجوز مربوطه را صادر کرده و اجرای طرح فقط منتظر تأیید نهایی وزارت اقتصاد است.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایبنا، پیمان‌پاک در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا، در رابطه با طرح واردات با ارزهای دیجیتال گفته است:

فرآیند و بستری برپایه بلاکچین تعریف شد تا هم مباحث B۲B را پوشش دهد و هم پلتفرم‌های ایرانی با کشور‌های اطراف ارتباط برقرار کند تا بر پایه رمزارز قابلیت مبادله داشته باشد.

او ادامه داد:

این امر نیازمند یک سامانه بود، چرا که سیستمی که براساس آن صادرکننده رمزارز بگیرد و به واردکننده منتقل کند، به فرآیند‌های فنی نیاز دارد و مهم‌تر از آن اینکه باید به سامانه جامع تجارت و سامانه‌های تخصیص ارز بانک مرکزی هم متصل باشد.

پیمان پاک تصریح کرد:

با کمک اتاق بازرگانی این سامانه را تعریف و طراحی کردیم که اوائل زمستان سال گذشته نیز نهایی و بر بستر‌های مرتبط نیز منطبق شد. مشکلی که داشتیم موضوع حساب واسط ریالی بود که تعیین تکلیف و این حساب واسط طراحی شد.

او با تأکید بر اینکه بانک مرکزی مجوز مربوطه را صادر کرده و فقط منتظر تأیید نهایی وزارت اقتصاد هستیم، گفت:

بنا این بود که اواخر پاییز سال گذشته واردات با استفاده از رمزارز اجرایی شود، اما راه‌اندازی سامانه و سازکار قانونی، عملیاتی‌شدن آن را به تعویق انداخت. ضمن اینکه با تغییرات در بانک مرکزی مواجه بودیم، اما در حال حاضر کار تقریباً تمام است و به زودی این فرآیند عملیاتی خواهد شد.

معاون وزیر صمت اظهار کرد:

براساس آمار و اطلاعات وزارت صمت و بانک مرکزی، برخی از واحد‌های استخراج رمزارز مجاز در داخل کشور، واردات در ازای رمزارز خودشان را انجام دادند که البته عدد بالایی نیست و در حد چند ده میلیون دلار است؛ اما برآن اساس فرآیند کار را آزمایش کردیم که عمومیت موضوع و راه اندازی سامانه آن از امسال اجرایی خواهد شد.

گفتنی است پیمان پاک اولین بار در دی‌ماه سال ۱۴۰۰ درباره طرح واردات با ارزهای دیجیتال صحبت کرده بود.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.