0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

وضعیت بازار: شاید اکنون بهترین زمان برای خرید ماینر بیت کوین باشد

هم‌زمان با افت قیمت بیت کوین و درآمد ماینرها، سختی شبکه در حال افزایش است. این موضوع می‌تواند نشان دهد که تعدادی از ماینرها از فرصت پیش‌آمده و پایین‌بودن قیمت تجهیزات، برای خرید دستگاه‌های استخراج بیشتر استفاده می‌کنند.

به گزارش کوین دسک، کندل قیمت بیت کوین در سه روز گذشته به‌طور پیوسته وضعیتی صعودی داشته است و با این رشد، ضررهای ابتدای هفته قبل تا حدی جبران شده است.

بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته اما، حدود یک درصد از ارزش خود را از دست داده و اکنون با قیمتی حدود ۲۰٬۶۰۰ دلار معامله می‌شود. برخی از تحلیلگران همچنان نسبت به جهش‌های مقطعی بیت کوین در این بازار آشفته که ریسک‌پذیری معامله‌گران در آن به‌شدت کاهش یافته است، با احتیاط اظهارنظر می‌کنند. این در حالی است که چهارشنبه هفته قبل تورم در آمریکا به بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته رسید و پلتفرم وام‌دهی سلسیوس (Celsius) هم پس از یک دوره سکوت، بالاخره اعلام ورشکستگی کرد.

کریگ ارلام (Craig Erlam)،‌ تحلیلگر ارشد مجموعه اواندا (Oanda)، گفته انعطاف‌پذیری روزهای اخیر بیت کوین در برابر حوادث منفی، لزوماً به‌ معنی بهبود شرایط بازار نیست.

این تحلیلگر می‌گوید:

چشم‌انداز کوتاه‌مدت ارزهای دیجیتال با توجه به محیط پر از ریسک اکثر بازارهای مالی جهان و اعلام ورشکستگی‌های متعدد در این صنعت، همچنان نگران‌کننده به نظر می‌رسد. برخلاف تصور اکثر افراد، در صورت سقوط بیت کوین به سطوح قیمتی پایین‌تر، مورد دوم (ورشکستگی‌های متعدد) می‌تواند نگران‌کننده‌تر باشد.

شاخص دلار (DXY) که ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای فیات مطرح جهان را اندازه‌گیری می‌کند، در حال نزدیک‌شدن به اوج‌های تازه‌ای است که از سال ۲۰۰۲ میلادی به این طرف هرگز دیده نشده است.

این رشد ارزش دلار ناشی از افزایش تقاضا برای اوراق بهادار با درآمد ثابتی است که به دلار آمریکا وابسته هستند و در کنار این موضوع، بانک مرکزی آمریکا هم نرخ بهره بانکی را به‌صورت پیوسته در ماه‌های اخیر افزایش داده و ارزش ارزهای خارجی دیگری نظیر یورو کاهش یافته است. گفتنی است چندی پیش قیمت یورو در بازارهای جهانی پس از تقریباً دو دهه به زیر یک دلار رسید.

شاخص دلار با قیمت بیت کوین هم‌بستگی منفی دارد؛ بنابراین رشد این شاخص می‌تواند با کاهش قیمت ارزهای دیجیتال همراه باشد.

کاهش شدید قیمت دستگاه‌های استخراج هم‌زمان با ورشکستگی سلسیوس

هم‌زمان با اعلام ورشکستگی سلسیوس، سلسیوس ماینینگ (Celsius Mining) هم که یکی از زیرمجموعه‌های این مؤسسه بوده و در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کرد، ورشکستگی خود را به‌طور رسمی اعلام کرد. با این اتفاق، قیمت ریگ‌های استخراج بیت کوین به پایین‌ترین سطح در تقریباً دو سال گذشته رسیده است.

زیرمجموعه سلسیوس ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) یک درخواست محرمانه برای سهامی عام شدن (عرضه سهام در بورس) در کمیسیون بورس آمریکا ثبت کرده بود و ظاهراً سال گذشته نیز ۵۰۰ میلیون دلار برای گسترش فعالیت‌های استخراجی خود در آمریکای شمالی هزینه کرده است.

اکنون سلسیوس ماینینگ تجهیزات خود را که دیگر به آنها نیازی ندارد، زیر قیمت و با تخفیفی بسیار زیاد به فروش می‌رساند. یک شخص مطلع از موضوع که نخواسته نامش فاش شود نیز گفته است سلسیوس ماینینگ از ماه ژوئن (خرداد) حراج هزاران عدد از دستگاه‌های تازه‌خریداری‌شده خود را آغاز کرده و در مرحله اول ۶٬۰۰۰ ریگ استخراج را با قیمت ۲۸ دلار به‌ازای هر تراهش بر ثانیه و در مرحله دوم ۵٬۰۰۰ دستگاه را با قیمت ۲۲ دلار به‌ازای هر تراهش بر ثانیه فروخته است.

طبق داده‌های قیمتی پلتفرم لوکسور ماینینگ (Luxor Mining)، در ماه ژوئن (خرداد) و هم‌زمان با حراج سلسیوس، ریگ‌های استخراج بیت کوین با قیمت ۵۰ تا ۶۰ دلار به‌ازای هر تراهش بر ثانیه خریدوفروش می‌شدند. این یعنی سلسیوس دستگاه‌های خود را تقریباً نصف قیمت بازار فروخته است.

گزارش ماه قبل گلسنود نشان می‌دهد درآمد کلی ماینرهای بیت کوین از زمان رکوردشکنی قیمت در ماه نوامبر (آبان)، ۵۷ درصد کاهش یافته و این در حالی است که سختی استخراج بیت کوین از آن زمان تاکنون ۱۳۲ درصد رشد کرده است.

گلسنود در گزارش خود نوشته است:

این رشد قابل‌توجه در سختی شبکه نشان می‌دهد که ماینرهای باقی‌مانده در این مدت گستره فعالیت‌های خود را بیشتر کرده‌اند و با وجود کاهش شدید درآمد حاصل از استخراج، ماینرهای جدید هم به شبکه اضافه شده‌اند. بنابراین، هزینه‌های انجام‌شده برای خرید سخت‌افزار و تهیه تجهیزات استخراج، می‌تواند در ادامه باعث ادامه فشار مالی به ماینرهای بیت کوین شود.

وضعیت بازار: شاید اکنون بهترین زمان برای خرید ماینر بیت کوین باشد
نمودار مقایسه سختی استخراج (خط نارنجی) و درآمد ماینرهای بیت کوین (خط آبی).
به مطلب “

وضعیت بازار: شاید اکنون بهترین زمان برای خرید ماینر بیت کوین باشد

” رای دهید:

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.