0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

وضعیت بازار: توکن‌های کوچک بهتر از بیت کوین ظاهر می‌شوند

در طول یک ماه گذشته، بسیاری از توکن‌های کوچک و کمترشناخته‌شده بازار عملکردی بهتر از بیت کوین داشته‌اند؛ اتفاقی که معمولاً در بازارهای نزولی این‌چنینی رخ نمی‌دهد.

به گزارش کوین دسک، سه‌شنبه این هفته، سه روز پس از سقوط بیت کوین به پایین‌ترین قیمت ۵۲ هفته گذشته، بازار ارزهای دیجیتال به‌طور کلی روندی صعودی را دنبال می‌کرد.

بیت کوین و اتریوم هر دو روز گذشته جهشی ۵ درصدی را تجربه کردند. قیمت بیت کوین در مقطعی به ۲۱٬۷۰۰ دلار رسید و اتریوم هم حوالی ۱٬۱۴۰ دلار معامله می‌شد.

جهش هم‌زمان بازارهای مالی باعث شد تا قیمت‌ها در بازار جهانی سهام نیز افزایش یابند. برای مثال، شاخص بورسی نزدک در ۲۴ ساعت گذشته ۲.۸۸ درصد رشد کرده و شاخص «S&P500» نیز که بدترین هفته خود از سال ۲۰۲۰ را پشت سر گذاشته است، جهشی ۲.۷۴ درصدی را تجربه کرده است.

محققان مجموعه آرکان ریسرچ (Arcane Research) می‌گویند پس از پایان پرنوسان‌ترین هفته بازار از مه سال ۲۰۲۱ (اردیبهتش ۱۴۰۰)، احتمالاً افزایش قیمت‌ها در روز سه‌شنبه احساسات معامله‌گران را تا حدی بهتر از قبل کرده است.

از طرفی، بانک مورگان استنلی (Morgan Stanley) اخیراً در یادداشتی خطاب به مشتریان خود گفته است:

بازار نزولی تا رسیدن به دوران رکود یا گذر از این خطر، ادامه خواهد داشت.

متیو تاتل (Matthew Tuttle)، مدیرعامل مؤسسه سرمایه‌گذاری تاتل کپیتال منیجمنت (Tuttle Capital Management) نیز گفته است افزایش قیمت‌ها در چند روز اخیر «می‌تواند یک جهش کوتاه‌مدت باشد و برای بلندمدت این نگرانی وجود دارد که شاهد موج فروش دیگری در بازار باشیم».

در کنار بیت کوین، آلت کوین‌های کوچک‌تر بازار نیز روز سه‌شنبه با جهش مواجه شدند که در این میان می‌توان به رشد ۵۱ درصدی قیمت توکن‌های الروند (Elrond)، ساتوشی ویژن و هلیوم (Helium) اشاره کرد.

ارزهای دیجیتال کمترشناخته‌شده بازار این ماه عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشتند؛ هرچند بازار ارزهای دیجیتال به‌طوری کلی یک ماه نزولی را پشت سر گذاشته و این توکن‌های کوچک نیز شرایط مشابهی را تجربه کرده‌اند. شاخص ارزهای کوچک آرکان ریسرچ که عملکرد قیمتی ۵۰ ارز دیجیتال با ارزش بازار نسبتاً کم را بررسی می‌کند، در ماه ژوئن (خرداد) ۲۷ درصد سقوط کرده و این در حالی است که بیت کوین در این مدت ۳۵ درصد از ارزش خود را از دست داده و در مقایسه با سایر شاخص‌های بازار ارزهای دیجیتال، بدترین عملکرد را داشته است.

در گزارش آرکان ریسرچ آمده است:

مدت‌ها بود که چنین عملکردی نسبتاً قدرتمندی را از ارزهای کوچک بازار ندیده بودیم. این چیز معمولی نیست که در جریان بازارهای نزولی شاهد برتری توکن‌های کوچک در برابر بیت کوین باشیم.

خروج ۵۰۰ میلیون دلار از بزرگترین ETF بیت کوین

جمعه هفته گذشته، بزرگترین صندوق بورسی (ETF) بیت کوین بیش از نیمی از دارایی تحت‌مدیریت خود را از دست داد؛ اتفاقی که احتمالاً تا حدی بر سقوط اخیر بازار بیت کوین تأثیر داشته است.

محصول معاملاتی «The Purpose Bitcoin ETF» روز جمعه شاهد خروج ۲۴٬۵۱۰ واحد بیت کوین بود که بزرگترین برداشت سرمایه از زمان راه‌اندازی این صندوق کانادایی از آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) محسوب می‌شود.

این یعنی آخر هفته گذشته ۵۰۰ میلیون دلار بیت کوین از این ETF خارج شده است و فشار فروش را شدیدتر و شرایط بازار را متزلزل‌تر کرده است.

وتل لوند (Vetle Lunde)، تحلیلگر آرکان ریسرچ در این باره گفته است:

به نظر می‌رسد این برداشت بزرگ به یک فروشنده مربوط باشد که چاره‌ای جز نقدکردن بخش عظیمی از سرمایه خود نداشته است. ضمن اینکه ممکن است همین فروش ۲۴٬۰۰۰ واحدی بیت کوین را تا ۱۷٬۶۰۰ دلار پایین کشیده باشد.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.