0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

d987d988d8b4 d985d8b5d986d988d8b9db8c d8a8d8a7 d9bed8a7db8cd8aad988d986 d8a2d985d988d8b2d8b4 d8a8d8a7 d8a7d986d8acd8a7d985 d9be 6509f8268d277

زبان برنامه نویسی پایتون (Python) یکی از زبان‌های همه‌منظوره است که از آن می‌توان در توسعه پروژه‌های مختلفی استفاده کرد. این زبان برنامه نویسی به دلیل داشتن ابزارها و کتابخانه‌های جامع، در حوزه هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) یا همان AI نیز توجه بسیاری از برنامه نویسان فعال در این حیطه را به خود جلب کرده است و به عنوان یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی رشته هوش مصنوعی محسوب می‌شود. در مطلب حاضر، به ویژگی‌های مهم پایتون در هوش مصنوعی اشاره و کتابخانه‌های مهم پایتون و منابع یادگیری رایج آن‌ها در این حیطه (هوش مصنوعی) معرفی می‌شوند. همچنین، در این مطلب، به نحوه پیاده‌سازی تعدادی از مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون پرداخته خواهد شد تا افراد علاقه‌مند به این شاخه از برنامه نویسی، با روال حل مسئله و ساخت مدل‌ها آشنایی کلی پیدا کنند.

فهرست مطالب این نوشته
مروری اجمالی بر هوش مصنوعی

یادگیری ماشین در هوش مصنوعی

یادگیری عمیق در هوش مصنوعی

هوش مصنوعی با پایتون

چرا پایتون یکی از رایج ترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی است ؟

رایج ترین کتابخانه های هوش مصنوعی در پایتون کدامند ؟

کتابخانه Numpy در پایتون

کتابخانه Pandas در زبان پایتون

استفاده از کتابخانه Tensorflow برای پیاده سازی هوش مصنوعی با پایتون

کتابخانه Theano در زبان برنامه نویسی پایتون

کتابخانه Keras در پایتون

استفاده از کتابخانه Scikit-Learn برای پیاده سازی هوش مصنوعی با پایتون

کتابخانه PyTorch در زبان پایتون

کتابخانه Scrapy

کتابخانه NLTK در پایتون

کتابخانه Matplotlib در زبان برنامه نویسی پایتون

مراحل پیاده سازی مدل های هوش مصنوعی

گام اول پیاده سازی مدل هوش مصنوعی: تعریف مسئله

گام دوم: جمع آوری داده

گام سوم پیاده سازی مدل هوش مصنوعی: آماده سازی داده

گام چهارم: تحلیل داده

گام پنجم: ساخت مدل

گام ششم: ارزیابی و بهینه سازی مدل

گام هفتم: پیش بینی با مدل هوش مصنوعی ساخته شده

پیاده سازی مدل های هوش مصنوعی با پایتون

یادگیری ماشین با پایتون (روش نظارت شده)

تعریف مسئله

جمع آوری داده

آماده سازی داده

تحلیل داده در یادگیری ماشین با پایتون

ساخت مدل یادگیری ماشین با پایتون

یادگیری ماشین با پایتون (روش نظارت نشده)

تعریف مسئله

جمع آوری داده

آماده سازی داده

تحلیل داده

ساخت مدل

محدودیت های مدل های یادگیری ماشین

یادگیری عمیق با پایتون

تعریف مسئله

جمع آوری داده

آماده سازی داده

ساخت مدل

ارزیابی مدل

منابع یادگیری هوش مصنوعی با پایتون

دوره های آنلاین برای آموزش هوش مصنوعی با پایتون

دوره های آنلاین انگلیسی برای آموزش هوش مصنوعی با پایتون

دوره های آنلاین فارسی برای آموزش هوش مصنوعی با پایتون

بهترین کتاب های آموزش هوش مصنوعی با پایتون کدام است؟

جمع‌بندی

faradars mobile

مروری اجمالی بر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به عنوان یکی از گرایش‌های حوزه و رشته علوم کامپیوتر محسوب می‌شود که هدف محققان این حیطه، طراحی و ساخت سیستم‌های مصنوعی هوشمندی است که شیوه رفتار، عملکرد و تفکر انسان را تقلید کنند و بدون نیاز به دخالت انسان، وظایف و مسئولیت‌هایی را انجام دهند.

آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی
فیلم آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی در تم آف

کلیک کنید

برای حل مسائل ساده، می‌توان سیستم‌های هوشمندی را با استفاده از یک سری دستورات شرطی طراحی کرد که با در نظر گرفتن تعدادی از محدودیت‌ها، عملکردی خاص را انجام می‌دهند. برای حل مسائل پیچیده‌تر، نیاز است که برای آموزش ماشین از روش‌های دیگری استفاده شود تا ماشین بتواند خودش درباره مسئله تصمیم بگیرد و رفتار آن محدود به چندین دستور شرطی ساده نباشد.

«یادگیری ماشین» (Machine Learning) و «یادگیری عمیق» (Deep Learning) دو زیر شاخه اصلی و مهم هوش مصنوعی محسوب می‌شوند که از مدل‌ها و الگوریتم‌های مطرح شده در این دو حوزه می‌توان برای آموزش ماشین مصنوعی استفاده کرد. در ادامه، به توضیح مختصری پیرامون این دو زیرشاخه پرداخته می‌شود.

مقدمه ای بر هوش مصنوعی با پایتون

یادگیری ماشین در هوش مصنوعی

با استفاده از روش‌های یادگیری ماشین می‌توان سیستم‌های مصنوعی را برای حل مسائل مختلف آموزش داد. الگوریتم‌های یادگیری ماشین که بر پایه مفاهیم آماری شکل گرفته‌اند، برای یادگیری مسائل مختلف، به داده‌های آموزشی احتیاج دارند. به عبارتی، مدل نهایی برای حل مسئله از داده‌های آموزشی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین تشکیل شده است.

آموزش یادگیری ماشین
فیلم آموزش یادگیری ماشین در تم آف

کلیک کنید

رویکردهای یادگیری ماشین را که برای یادگیری نیاز به داده‌های آموزشی دارند، می‌توان به دو روش کلی «یادگیری نظارت شده» (Supervised Learning) و «یادگیری بدون نظارت» (Unsupervised Learning) تقسیم کرد. در رویکرد یادگیری نظارت شده، داده‌های آموزشی شامل اطلاعاتی (مقادیر هدف | Target Values) هستند که مدل نهایی باید آن اطلاعات را پیش‌بینی کند. مسائل نظارت شده را می‌توان به دو دسته «رگرسیون» (Regression) و «دسته‌بندی» (Classification) تقسیم کرد.

روال آموزش مدل یادگیری ماشین
روال آموزش مدل یادگیری ماشین

در مسائل رگرسیون، مدل با دریافت ورودی به پیش‌بینی مقداری در خروجی اقدام می‌کند. مسائلی نظیر پیش‌بینی قیمت مسکن را می‌توان از مسائل رگرسیون به حساب آورد که در آن‌ها مدل با دریافت یک سری ویژگی مانند متراژ خانه، منطقه، تعداد اتاق و امکانات خانه، قیمتی را برای آن خانه پیش‌بینی می‌کند.

مدل های هوش مصنوعی با پایتون (روش دسته بندی)
مثالی از روش دسته‌بندی

در مسائل دسته‌بندی، چندین دسته برای داده‌ها تعریف می‌شود که اطلاعات این دسته‌ها در زمان آموزش، در اختیار مدل قرار می‌گیرند و در زمان تست، مدل باید به پیش‌بینی نوع دسته داده جدید بپردازد. مسائلی از قبیل «تحلیل احساسات» (Sentiment Analysis) متن، تشخیص نویسنده، تشخیص ایمیل‌های اسپم و غیر اسپم به عنوان موضوعات دسته‌بندی محسوب می‌شوند.

آموزش یادگیری ماشین Machine Learning با پایتون Python
فیلم آموزش یادگیری ماشین Machine Learning با پایتون Python در تم آف

کلیک کنید

در رویکرد بدون نظارت، داده‌های آموزشی هیچ‌ گونه اطلاعات اضافی ندارند و الگوریتم یادگیری ماشین بر اساس مقایسه داده‌های آموزشی، به «خوشه‌بندی» (Clustering) آن‌ها می‌پردازد و داده‌های مشابه را در خوشه‌های جداگانه قرار می‌دهد.

مدل های هوش مصنوعی با پایتون (روش خوشه بندی)
مثالی از روش خوشه‌بندی

به منظور پیاده‌سازی روش‌های یادگیری ماشین هوش مصنوعی با پایتون می‌توان از کتابخانه Scikit-Learn استفاده کرد. این کتابخانه، شامل ابزارهای مختلفی برای آماده‌سازی داده‌های آموزشی، آموزش مدل و سنجش نهایی عملکرد مدل است.

یادگیری عمیق در هوش مصنوعی

یادگیری عمیق، همانند یادگیری ماشین، شامل مدل‌هایی می‌شود که هدف آن‌ها یادگیری مسائل مختلف و تصمیم‌گیری درباره داده‌های جدید است. با این حال، می‌توان روال یادگیری مسائل را به عنوان یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق دانست.

آموزش مبانی یادگیری عمیق یا Deep Learning
فیلم آموزش مبانی یادگیری عمیق یا Deep Learning در تم آف

کلیک کنید

در یادگیری ماشین، به منظور آموزش الگوریتم‌ها، باید گامی را به «مهندسی ویژگی» (Feature Engineering) اختصاص داد. به عبارتی، الگوریتم‌های یادگیری ماشین داده‌های خام نظیر متن، تصویر و صوت را نمی‌توانند به عنوان ورودی دریافت کنند و باید از روش‌های مختلف مهندسی و انتخاب ویژگی نظیر «استخراج ویژگی» (Feature Selection) استفاده کرد تا بتوان از این نوع داده‌ها، ویژگی‌هایی را استخراج کرد که برای الگوریتم‌های یادگیری ماشین قابل درک و قابل استفاده باشند.

تفاوت یادگیری ماشین و یادگیری عمیق
تفاوت یادگیری ماشین و یادگیری عمیق در مرحله آموزش

در روش‌های یادگیری عمیق، نیازی نیست برنامه نویس مرحله‌ای را به مهندسی ویژگی تخصیص دهد. به عبارتی،‌ مدل‌های یادگیری عمیق می‌توانند در حین آموزش، از داده‌های ورودی به‌طور خودکار ویژگی‌های مختلفی را یاد بگیرند.

آموزش یادگیری عمیق با پایتون – تنسورفلو و کراس TensorFlow و Keras
فیلم آموزش یادگیری عمیق با پایتون – تنسورفلو و کراس TensorFlow و Keras در تم آف

کلیک کنید

یکی دیگر از تفاوت‌های مدل‌های یادگیری عمیق با روش‌های یادگیری ماشین، ساختار آن‌ها است. برای طراحی مدل‌های یادگیری عمیق از ساختار مغز انسان الهام گرفته شده است و شبکه‌های عصبی از ساختار لایه‌ای ساخته شده‌اند که هر لایه مسئولیت اعمال یک سری عملیات محاسباتی را بر روی داده ورودی خود دارند.

آموزش مقدماتی پیاده سازی شبکه های عصبی مصنوعی در پایتون Python
فیلم آموزش مقدماتی پیاده سازی شبکه های عصبی مصنوعی در پایتون Python

کلیک کنید

می‌توان گام‌های یادگیری شبکه‌های عصبی را به شکل زیر فهرست کرد:

 • دریافت داده‌های آموزشی از ورودی
 • انجام محاسبات بر روی داده‌ها در هر لایه
 • تولید مقدار خروجی در لایه نهایی مدل
 • مقایسه مقدار خروجی پیش‌بینی شده توسط مدل با مقدار اصلی مورد انتظار
 • به‌روزرسانی پارامترهای مدل بر اساس خروجی پیش‌بینی شده توسط مدل

داده‌های ورودی در شبکه‌های عصبی، در قالب «بردار» (Vector) ذخیره می‌شوند. در برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون، می‌توان بردارها را با استفاده از ساختار داده «آرایه» (Array) ایجاد کرد. مقادیر بردارها با عبور از هر لایه در شبکه عصبی، دستخوش تغییراتی می‌شوند و عملکرد هر لایه را می‌توان به عنوان مهندسی ویژگی تفسیر کرد. به عبارتی، در هر لایه، یک سری عملیات محاسباتی بر روی بردارهای ورودی اعمال می‌شوند و خروجی‌های نهایی لایه، بازنمایی خاصی از ورودی‌ها هستند.

مثالی از شبکه عصبی با دو لایه
مثالی از شبکه عصبی با دو لایه درونی

خاطر نشان می‌شود که عملیات محاسباتی در لایه‌های شبکه‌های عصبی، می‌توانند بر روی هر نوع داده‌ای اعمال شوند. به عبارتی، شبکه‌های عصبی می‌توانند داده‌هایی را از ورودی دریافت کنند که شامل اطلاعات تصاویر یا متون باشند. برای هر دو نوع داده، عملیات پردازشی یکسانی برای آموزش مدل عمیق انجام می‌شوند.

مطلب پیشنهادی:

ساخت شبکه عصبی در پایتون — Neural Network با Python به زبان ساده

شروع مطالعه

 

هوش مصنوعی با پایتون

افراد تازه‌کاری که قصد دارند در حیطه هوش مصنوعی به عنوان برنامه نویس مشغول به کار شوند، در ابتدای مسیر خود ممکن است برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی دچار چالش شوند. زبان‌های برنامه نویسی مختلفی را می‌توان برای پیاده‌سازی مدل‌های انواع هوش مصنوعی انتخاب کرد؛ با این حال، امروزه زبان پایتون به دلیل داشتن یک سری ویژگی‌های خاص، تبدیل به یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی در حوزه هوش مصنوعی شده است. در ادامه مطلب، به ویژگی‌ها و مزایای منحصربفرد این زبان خواهیم پرداخت.

آموزش برنامه نویسی پایتون Python – مقدماتی
فیلم آموزش برنامه نویسی پایتون Python – مقدماتی در تم آف

کلیک کنید

چرا پایتون یکی از رایج ترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی است ؟

زبان پایتون به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصربفرد، به عنوان یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی محسوب می‌شود و برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند در بسیاری از زمینه‌های مختلف برنامه نویسی نظیر علم داده، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و تحلیل داده از آن استفاده کنند. حجم کدنویسی پایین، داشتن کتابخانه‌های متنوع در حوزه‌های مختلف برنامه نویسی، یادگیری آسان، مستقل بودن از پلتفرم‌های مختلف و تعداد کابران بالا از ویژگی‌های مهم و اصلی زبان پایتون محسوب می شوند.

آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی
فیلم آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی در تم آف

کلیک کنید

در ادامه، به توضیح هر یک از ویژگی‌های زبان پایتون پرداخته شده است.

 • حجم کدنویسی پایین: زبان پایتون شامل کتابخانه‌های از پیش‌ تعریف شده‌ متنوعی مخصوصاً در حوزه یادگیری ماشین و یادگیری عمیق است. بدین‌ ترتیب، پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون به‌راحتی انجام می‌شود و برنامه‌نویسان صرفاً با نوشتن چند خط کد، از پیچیده‌ترین مدل‌ها به‌سادگی استفاده می‌کنند.
 • کتابخانه‌های متنوع: زبان برنامه نویسی پایتون شامل تعداد بسیار زیادی کتابخانه برای پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق است. بدین ترتیب، چنانچه به عنوان برنامه نویس قصد دارید به طراحی و ساخت مدل هوش مصنوعی با پایتون بپردازید، کافی است کتابخانه مورد نظر را نصب و در برنامه خود فراخوانی کنید.
 • یادگیری آسان: «قواعد نحوی | سینتکس» (Syntax) زبان پایتون بسیار ساده است. به دلیل وجود چنین ویژگی‌ای، افراد برای توسعه پیچیده‌ترین پروژه‌های هوش مصنوعی با پایتون با مشکل مواجه نخواهند شد و در کم‌ترین زمان ممکن می‌توانند دستورات و نحوه کار با مدل‌ها را در این زبان یاد بگیرند.‌
  زبان قدرتمند پایتون

  مستقل بودن از پلتفرم‌های مختلف: افراد برنامه نویسی که به پیاده‌سازی پروژه‌های مختلف و مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون می‌پردازند، می‌توانند برنامه‌های خود را بر روی پلتفرم‌های مختلف نظیر ویندوز، لینوکس، یونیکس و سایر پلتفرم‌ها اجرا کنند. از کتابخانه PyInstaller در پایتون می‌توان برای انتقال قطعه کدها از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر به‌سادگی استفاده کرد.

 • تعداد کاربران بالا: کاربران بسیاری در سراسر جهان از زبان برنامه نویسی پایتون در پروژه‌های مختلف استفاده می‌کنند. گرو‌ه‌ها، انجمن‌ها و Forumهای مختلفی وجود دارند که افراد سوالات خود را در زمینه برنامه نویسی با پایتون به اشتراک می‌گذارند. افرادی که در این حیطه تازه‌کار هستند، می‌توانند پرسش‌های خود را پیرامون پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون از افراد فعال در این زمینه مطرح کنند و از اشخاص متخصص در این حوزه راهنمایی‌های لازم را در راستای رفع خطاهای برنامه و توسعه پروژه بگیرند.
آموزش برنامه نویسی پایتون + مثال های عملی در Python
فیلم آموزش برنامه نویسی پایتون + مثال های عملی در Python در تم آف

کلیک کنید

رایج ترین کتابخانه های هوش مصنوعی در پایتون کدامند ؟

زبان برنامه نویسی پایتون شامل کتابخانه‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف برنامه نویسی است. افرادی که قصد دارند به پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون بپردازند، می‌توانند از کتابخانه‌های این زبان برای شاخه‌های هوش مصنوعی همگانی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی، پردازش تصویر، پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing | NLP) و علم داده استفاده کنند. برخی از مهم‌ترین و پرکابردترین کتابخانه‌های مورد استفاده در پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی پایتون عبارت‌اند از:

آموزش پانداس pandas برای تحلیل اطلاعات در پایتون
فیلم آموزش پانداس pandas برای تحلیل اطلاعات در پایتون

کلیک کنید

 • Numpy
 • Pandas
 • Tensorflow
 • Theano
 • Keras
 • Sklearn
 • PyTorch
 • NLTK
 • Mathplotlib
 • Scrapy

در ادامه، کاربردهای هر یک از این کتابخانه‌ها شرح داده می‌شوند.

کتابخانه Numpy در پایتون

کتابخانه Numpy یکی محبوب‌ترین از کتابخانه‌های اپن سورس برای تحلیل‌های عددی است.

آموزش کتابخانه های NumPy و Matplotlib در پایتون
فیلم آموزش کتابخانه های NumPy و Matplotlib در پایتون در تم آف

کلیک کنید

با استفاده از این کتابخانه می‌توان داده‌های ذخیره شده در انواع ساختارهای داده پایتون را در قالب ماتریس و آرایه‌های چند بُعدی ذخیره و عملیات محاسباتی مختلفی را در کم‌ترین زمان بر روی آن‌ها اعمال کرد.

کتابخانه Numpy برای پیاده سازی مدل هوش مصنوعی با پایتون

کتابخانه Pandas در زبان پایتون

یکی دیگر از پرکاربردترین کتابخانه‌های پایتون برای علم داده و «پردازش زبان طبیعی»، کتابخانه Pandas است. از ابزارهای این کتابخانه می‌توان برای آماده‌سازی داده برای مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون و تحلیل داده‌ها استفاده کرد. این کتابخانه دارای ساختارهای داده قدرتمندی برای اعمال پردازش‌های مختلف و سریع بر روی داده‌ها است.

آموزش پانداس pandas برای تحلیل اطلاعات در پایتون
فیلم آموزش پانداس pandas برای تحلیل اطلاعات در پایتون در تم آف

کلیک کنید

استفاده از کتابخانه Tensorflow برای پیاده سازی هوش مصنوعی با پایتون

کتابخانه «تنسورفلو» (Tensorflow) به عنوان یکی از بهترین کتابخانه‌ها برای توسعه پروژه‌های هوش مصنوعی با پایتون محسوب می‌شود. این کتابخانه توسط تیم گوگل توسعه پیدا کرده است و شامل ابزارهای مختلفی برای پیاده‌سازی مدل‌های مختلف در حوزه‌های علم داده، یادگیری عمیق، یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی است. افراد تازه‌کار و برنامه‌نویسان حرفه‌ای به‌راحتی می‌توانند از این کتابخانه برای پیاده‌سازی شبکه‌های عصبی مختلف استفاده کنند.

آموزش برنامه نویسی یادگیری عمیق با کتابخانه TensorFlow 2
فیلم آموزش برنامه نویسی یادگیری عمیق با کتابخانه TensorFlow 2 در تم آف

کلیک کنید

فریمورک و معماری کتابخانه تنسورفلو را می‌توان بر روی پلتفرم‌های محاسباتی مختلف نظیر CPU و GPU اجرا کرد؛ با این حال، بهترین پلتفرم برای استفاده از این کتابخانه، پلتفرم TPU است.

کتابخانه Theano در زبان برنامه نویسی پایتون

از کتابخانه Theano برای پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون، مخصوصاً مدل‌های یادگیری ماشین، استفاده می‌شود. با استفاده از این کتابخانه می‌توان عملیات مختلفی نظیر محاسبات ماتریسی، محاسبات مختلف ریاضی و بهینه‌سازی را انجام داد. از ابزارهای این کتابخانه می‌توان به همراه دستورات کتابخانه Numpy استفاده کرد. دستورات مرتبط با این کتابخانه را می‌توان بر روی GPU با سرعت بسیار بالا اجرا گرفت.

کتابخانه Theano پایتون

کتابخانه Keras در پایتون

کتابخانه «کراس» (Keras) به عنوان کتابخانه منبع باز محسوب می‌شود که از آن می‌توان برای توسعه پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی با پایتون استفاده کرد. کار با این کتابخانه ساده است و به افراد برنامه نویس تازه‌کار پیشنهاد می‌شود برای شروع کار خود از این کتابخانه استفاده کنند.

آموزش یادگیری عمیق با پایتون – تنسورفلو و کراس TensorFlow و Keras
فیلم آموزش یادگیری عمیق با پایتون – تنسورفلو و کراس TensorFlow و Keras در تم آف

کلیک کنید

از این کتابخانه می‌توان برای پیاده‌سازی پروژه‌های مختلف در حوزه‌های علم داده، پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین و یادگیری عمیق استفاده کرد. این کتابخانه ابزارهای مورد نیاز برای ساخت مدل، تحلیل داده‌ها، مصورسازی گراف و بارگذاری مستقیم داده‌ها را شامل می‌شود.

استفاده از کتابخانه Scikit-Learn برای پیاده سازی هوش مصنوعی با پایتون

کتابخانه Scikit-Learn یکی دیگر از کتابخانه‌های پرکاربرد برای هوش مصنوعی با پایتون است که از آن برای پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون استفاده می‌شود. برنامه نویسانی که قصد دارند پروژه‌هایی را با زبان پایتون در زمینه‌‌های پردازش زبان طبیعی، پردازش تصویر و برنامه‌های مبتنی بر یادگیری ماشین توسعه دهند، با این کتابخانه سر و کار خواهند داشت.

آموزش کتابخانه scikit-learn در پایتون – الگوریتم های یادگیری ماشین
فیلم آموزش کتابخانه scikit-learn در پایتون – الگوریتم های یادگیری ماشین در تم آف

کلیک کنید

کتابخانه Scikit-Learn شامل مدل‌های یادگیری ماشین نظارت شده و بدون نظارت است و با استفاده از ابزارهای پیش‌ پردازش این کتابخانه، داده‌های مورد نیاز مدل‌ها را آماده کرد.

کتابخانه PyTorch در زبان پایتون

یکی دیگر از کتابخانه‌های محبوب پایتون، کتابخانه «پای‌تورچ» (PyTorch) است که برنامه نویسان از آن برای طراحی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون استفاده می‌کنند. پای‌تورچ کتابخانه‌ای منبع باز است که در سال ۲۰۱۶ توسط تیم پژوهشگران هوش مصنوعی شرکت فیسبوک ارائه شد. از این کتابخانه برای طراحی مدل‌های مختلف در حوزه پردازش زبان طبیعی، علم داده و «بینایی ماشین» (Computer Vision) استفاده می‌شود.

کتابخانه PyTorch برای پیاده سازی هوش مصنوعی با پایتون

سرعت اجرای برنامه‌های نوشته شده توسط کتابخانه پای‌تورچ زیاد است و به همین خاطر این کتابخانه می‌تواند بهترین ابزار برای ساخت گراف‌های پیچیده باشد. برنامه‌هایی را که با این کتابخانه نوشته شده‌اند را می‌توان به‌راحتی بر روی CPU یا GPU اجرا کرد.

کتابخانه Scrapy

برنامه‌نویسانی که در حوزه علم داده فعالیت دارند، با کتابخانه Scrapy آشنا هستند. این کتابخانه پایتون، یکی از کتابخانه‌های منبع باز است که از آن برای استخراج داده‌ها از صفحات وب استفاده می‌شود. بدین ترتیب، افرادی که قصد دارند «خزش‌گری» (Crawler) برای وب طراحی کنند که داده‌های ساختاریافته‌ای از صفحات وب گرد‌آوری و از آن‌ها در توسعه برنامه‌های خود استفاده کنند، می‌توانند از این کتابخانه بهره ببرند.

آموزش پروژه محور پایتون – ساخت خزنده وب با فریم ورک Scrapy
فیلم آموزش پروژه محور پایتون – ساخت خزنده وب با فریم ورک Scrapy در تم آف

کلیک کنید

کتابخانه NLTK در پایتون

کتابخانه NLTK به عنوان یکی از بهترین کتابخانه‌های پایتون برای توسعه پروژه‌های پردازش زبان طبیعی تلقی می‌شود.

آموزش پردازش زبان های طبیعی NLP در پایتون Python با پلتفرم NLTK
فیلم آموزش پردازش زبان های طبیعی NLP در پایتون Python با پلتفرم NLTK در تم آف

کلیک کنید

این کتابخانه دارای ابزارهای مختلفی برای «برچسب‌زنی» (Tagging) متن، «تجزیه کردن» (Parsing) جمله، تحلیل معنایی متن و مواردی از این قبیل است. از این کتابخانه برای آماده‌سازی داده‌ها برای مدل‌های یادگیری عمیق و یادگیری ماشین استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

ساخت یک چت بات (Chatbot) پایتون با NLTK — از صفر تا صد

شروع مطالعه

کتابخانه Matplotlib در زبان برنامه نویسی پایتون

کتابخانه Matplotlib در پایتون، بهترین انتخاب برای پردازش تصاویر محسوب می‌شود. با استفاده از این کتابخانه می‌توان تصاویر را در پروژه بارگذاری کرد و آن‌ها را نمایش داد. همچنین، می‌توان با استفاده از کتابخانه Matplotlib داده‌ها را در فضای دو بعدی مصورسازی کرد.

آموزش کتابخانه Matplotlib برای ترسیم و بصری سازی داده ها در پایتون
فیلم آموزش کتابخانه Matplotlib برای ترسیم و بصری سازی داده ها در پایتون در تم آف

کلیک کنید

به‌علاوه، با استفاده از ابزارهای این کتابخانه می‌توان گزارش‌هایی را از داده‌ها در قالب نمودارهای «پراکندگی» (Scatter Plots)، «هیستوگرام» (Histograms) و «نمودار میله‌ای» (Bar Graphs) ارائه داد.

مراحل پیاده سازی هوش مصنوعی با پایتون

مراحل پیاده سازی مدل های هوش مصنوعی

به منظور پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی، برنامه نویس باید چندین مرحله را انجام دهد. این گام‌ها برای پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین و مدل‌های یادگیری عمیق تقریباً یکسان هستند و ممکن است با توجه به ویژگی‌های برخی از مدل‌ها، مراحل مربوط به آماده‌سازی و پیش‌ پردازش مدل‌ها کم یا زیاد شوند.

آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش یکم
فیلم آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش یکم

کلیک کنید

در ادامه، مراحل کلی توسعه پروژه‌های هوش مصنوعی با پایتون فهرست شده‌اند.

 • مرحله اول: تعریف مسئله
 • مرحله دوم: جمع‌آوری داده از منابع مختلف
 • مرحله سوم: آماده‌سازی داده‌ها
 • مرحله چهارم: تحلیل داده‌ها
 • مرحله پنجم: انتخاب و ساخت مدل
 • مرحله ششم: ارزیابی مدل و بهینه‌سازی آن
 • مرحله هفتم: استفاده از مدل برای داده‌های جدید

در ادامه مطلب، به توضیح هر یک از مراحل ذکر شده در بالا پرداخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

ساخت هوش مصنوعی — آموزش کامل رایگان + نمونه پروژه

شروع مطالعه

 

گام اول پیاده سازی مدل هوش مصنوعی: تعریف مسئله

به منظور حل یک مسئله، در ابتدا باید به درک کاملی از آن رسید و به‌طور دقیق مشخص کرد که به دنبال رفع چه نیازی هستیم. چنانچه مثالی را که درباره پیش‌بینی وقوع بارندگی با توجه به یک سری ویژگی‌های آب و هوایی در نظر بگیریم، می‌توان هدف مسئله را پیش‌بینی میزان احتمال بارندگی بر اساس ویژگی‌های موجود تعریف کرد.

آموزش پیش بینی با الگوریتم های یادگیری ماشین در پایتون – پیش بینی نارسایی قلبی
فیلم آموزش پیش بینی با الگوریتم های یادگیری ماشین در پایتون – پیش بینی نارسایی قلبی در تم آف

کلیک کنید

همچنین، در این گام باید داده‌هایی را مشخص کرد که برای حل مسئله به آن‌ها نیاز داریم. به‌علاوه، در این مقطع باید رویکرد حل مسئله را نیز مشخص کنیم. به عبارتی، برنامه نویس باید تصمیم بگیرد با توجه به مسئله و داده‌های آن، کدام یک از رویکردهای یادگیری نظارت شده و بدون نظارت برای حل مسئله مناسب هستند.

آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش دوم
فیلم آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش دوم در تم آف

کلیک کنید

گام دوم: جمع آوری داده

مدل‌های هوش مصنوعی نظارت شده و بدون نظارت برای یادگیری مسائل مختلف، نیاز به داده‌ دارند. به منظور تهیه داده‌های مورد نیاز مسئله، باید به یک سری سوالات پاسخ دهیم تا مناسب‌ترین داده را انتخاب کنیم.

آموزش Web Scraping برای استخراج داده های سایت با پایتون
فیلم آموزش Web Scraping برای استخراج داده های سایت با پایتون در تم آف

کلیک کنید

این سوالات می‌توانند به شرح زیر باشند:

 • چه نوع داده‌‌هایی برای حل مسئله مورد نیاز است؟
 • آیا داده‌ها را می‌توان از منبع خاصی تهیه کرد؟
 • چطور می‌توان داده‌ها را گردآوری کرد؟

پس از مشخص شدن منبع داده‌ها، می‌توان آن‌ها را به‌صورت دستی یا به‌طور خودکار جمع‌آوری کرد. البته، افرادی که در مسیر یادگیری هوش مصنوعی تازه‌کار هستند، می‌توانند از داده‌های آماده‌ای استفاده کنند که به‌طور رایگان در بستر اینترنت وجود دارند.

جمع آوری داده

این منابع داده برای مسائل مختلف تهیه شده‌اند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را بر روی سیستم دانلود و در پروژه هوش مصنوعی خود استفاده کرد. همچنین، کتابخانه‌های زبان پایتون نیز دارای یک سری مجموعه داده آماده هستند و از آن‌ها می‌توان برای آموزش و ساخت مدل بهره برد.

در خصوص مثالی که درباره پیش‌بینی وقوع بارندگی مطرح شد، می‌توان داده‌های مورد نیاز مسئله را مواردی نظیر میزان سطح رطوبت هوا، دمای هوا، میزار فشار هوا، شرایط هوا به لحاظ ابری یا آفتابی بودن، منطقه جغرافیایی و ویژگی‌هایی از این قبیل در نظر گرفت.

مطلب پیشنهادی:

پایتون و گردآوری داده‌های وب با استفاده از آن

شروع مطالعه

 

گام سوم پیاده سازی مدل هوش مصنوعی: آماده سازی داده

یکی از مراحل مهم در پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون، گام آماده‌سازی داده است. معمولاً، داده‌های جمع‌آوری شده نیاز به یک سری عملیات پیش پردازش دارند، زیرا ناسازگاری‌های بسیاری نظیر «مقادیر مفقود | مقادیر از دست رفته» (Missing Values)، «متغیرهای حشو» (Redundant Variables) و «مقادیر تکراری» (Duplicate Values) در آن‌ها ملاحظه می‌شود. این داده‌های ناسازگار ممکن است در یادگیری مدل، اشکال ایجاد کنند و باعث شوند مدل، به اشتباه مسئله را حل کند.

آموزش تجزیه و تحلیل و آماده سازی داده ها با پایتون Python
فیلم آموزش تجزیه و تحلیل و آماده سازی داده ها با پایتون Python در تم آف

کلیک کنید

گام چهارم: تحلیل داده

تحلیل داده‌ها یکی دیگر از گام‌های مهم برای آماده‌سازی داده‌های مدل هوش مصنوعی است. در این گام باید توزیع و الگوهای داده‌ها را بررسی و روابط بین متغیرها و ویژگی‌ها را مشخص کرد.

در مثالی که درباره پیش‌بینی وقوع بارندگی ارائه شد، می‌توان گفت ویژگی دمای هوا، ارتباط زیادی با وقوع بارندگی دارد. هر چه دمای هوا کاهش پیدا کند، احتمال وقوع بارندگی بیشتر می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

علم داده، تحلیل داده، داده‌کاوی و یادگیری ماشین ــ تفاوت‌ها و شباهت‌ها

شروع مطالعه

 

گام پنجم: ساخت مدل

برای انتخاب مدل و طراحی آن، باید در ابتدا مشخص کنیم که مسئله مطرح شده، جزء مسائل دسته‌بندی محسوب می‌شوند یا برای حل آن باید از دیگر روش‌های رگرسیون و خوشه‌بندی استفاده کرد. همچنین، برای حل مسئله باید میزان حجم داده و پیچیدگی مسئله را نیز در نظر داشت.

آموزش یادگیری عمیق – شبکه های GAN با پایتون
فیلم آموزش یادگیری عمیق – شبکه های GAN با پایتون در تم آف

کلیک کنید

پس از بررسی ویژگی‌های مدل‌ها، مزایا و معایب آن‌ها و انتخاب مناسب‌ترین مدل برای مسئله موجود، باید داده‌های موجود را به دو بخش داده‌های آموزشی و داده‌های تست تقسیم کرد و آموزش مدل را با استفاده از داده‌های آموزشی انجام داد.

ساخت مدل هوش مصنوعی

گام ششم: ارزیابی و بهینه سازی مدل

پس از آموزش مدل، باید عملکرد آن را بر روی داده‌های تست سنجید تا کارایی و دقت آن مشخص شود. پس از محاسبه دقت مدل، با اعمال تغییراتی در مدل نظیر مقداردهی جدید به «هایپرپارامترها» (Hyper-parameters) می‌توان میزان دقت مدل را مجددا سنجید تا به بالاترین دقت مدل دست پیدا کنیم.

مطلب پیشنهادی:

روش های بهینه سازی در یادگیری ماشین — راهنمای کاربردی

شروع مطالعه

 

گام هفتم: پیش بینی با مدل هوش مصنوعی ساخته شده

در مرحله نهایی، مدل را برای داده‌های جدید به منظور پیش‌بینی مقدار هدف استفاده می‌کنیم. این داده‌ها، داده‌های جدید و واقعی مسئله هستند که مدل آموزشی قرار است به‌طور خودکار به حل آن بپردازد.

مطلب پیشنهادی:

برنامه نویسی هوش مصنوعی چیست ؟ + مسیر شروع و یادگیری

شروع مطالعه

 

پیاده سازی مدل های هوش مصنوعی با پایتون

در این بخش به دو مثال پرداخته خواهد شد و با تحلیل مراحل پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی، با استفاده از زبان پایتون به پیاده‌سازی آن‌ها می‌پردازیم. با توجه به داده‌های آموزشی ارائه شده در هر دو مثال، از هر دو رویکرد یادگیری نظارت شده و یادگیری نظارت نشده استفاده شده است. در مثال اول، به نحوه آموزش چند مدل یادگیری ماشین برای دسته‌بندی داده‌ها و در مثال دوم به نحوه استفاده از یک روش نظارت نشده به منظور خوشه‌بندی داده‌ها پرداخته خواهد شد.

آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش یکم
فیلم آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش یکم در تم آف

کلیک کنید

یادگیری ماشین با پایتون (روش نظارت شده)

در این بخش، سعی داریم مسئله‌ پیش‌بینی وقوع بارندگی را که در بخش پیشین به عنوان مثال مطرح کردیم، با استفاده از پایتون پیاده‌سازی کنیم. به منظور ساخت و استفاده از مدل، باید هفت گام ذکر شده در بخش قبل را طی کنیم که در ادامه، به توضیح هر یک از این مراحل برای مسئله وقوع بارندگی پرداخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

راه اندازی محیط پایتون برای یادگیری ماشین — راهنمای کاربردی

شروع مطالعه

 

تعریف مسئله

مسئله فعلی، درباره ساخت و آموزش مدل یادگیری ماشین در پایتون است که بتواند بر اساس ویژگی‌های مختلف تعریف شده، پیش‌بینی کند آیا بارندگی اتفاق می‌افتد؟

آموزش پیش بینی با الگوریتم های یادگیری ماشین در پایتون – پیش بینی نارسایی قلبی
فیلم آموزش پیش بینی با الگوریتم های یادگیری ماشین در پایتون – پیش بینی نارسایی قلبی در تم آف

کلیک کنید

جمع آوری داده

در مسئله پیش‌بینی وقوع بارندگی، برای آموزش مدل، از داده‌های آماده‌ای استفاده شده است که در یک فایل CSV با نام weatherAUS.csv ذخیره شده‌اند. این فایل حدوداً شامل 145 هزار سطر داده و 23 ویژگی است که این ویژگی‌ها شرایط آب و هوایی روزانه یکی از شهرهای استرالیا را نشان می‌دهند.

آموزش طراحی خزشگر وب Web Crawler با پایتون Python
فیلم آموزش طراحی خزشگر وب Web Crawler با پایتون Python در تم آف

کلیک کنید

مقداری هم در این فایل برای هر سطر مشخص شده است که وقوع یا عدم وقوع بارندگی را مشخص می‌کند. بدین ترتیب، این مسئله، با روش‌های دسته‌بندی قابل پیاده‌سازی است و تعداد کلاس‌های تعریف شده در این مسئله، دو تا است. با استفاده از قطعه کد زیر، می‌توان اطلاعات داده‌های مسئله را ملاحظه کرد. در ابتدا، کتابخانه‌های مورد نیاز را فراخوانی می‌کنیم:

#Import the required libraries

# For linear algebra
import numpy as np
# For data processing
import pandas as pd
from scipy import stats
from sklearn import preprocessing
from sklearn.feature_selection import SelectKBest , chi2

سپس، فایل CSV داده‌ها را با استفاده از کتابخانه Pandas در برنامه بارگذاری می‌کنیم:

#Load the data set
df = pd.read_csv('. . . Desktop/weatherAUS.csv')
#Display the shape of the data set
print('Size of weather data frame is :',df.shape)
#Display data
print(df[0:5])

خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود. ستون آخر نشان‌دهنده وقوع و عدم وقوع بارندگی است.

Size of weather data frame is : (145460, 24)
    Date     Location  MinTemp ... RainToday RISK_MM RainTomorrow
0  2008-12-01  Albury      13.4 ...     No       0.0          No
1  2008-12-02  Albury      7.4 ...     No       0.0          No
2  2008-12-03  Albury     12.9 ...     No       0.0          No
3  2008-12-04  Albury      9.2 ...     No       1.0          No
4  2008-12-05  Albury     17.5 ...     No       0.2          No

در ادامه مطلب، به نحوه آماده‌سازی داده‌ها برای آموزش مدل یادگیری ماشین در پایتون پرداخته می‌شود.

هوش مصنوعی و پایتون

آماده سازی داده

به منظور آماده‌سازی داده‌ها برای پیاده‌سازی مدل هوش مصنوعی با پایتون، در ابتدا با استفاده از قطعه کد زیر میزان تهی بودن مقادیر هر یک از این ستون‌های ویژگی را بررسی می‌کنیم.

# Checking for null values
print(df.count().sort_values())

خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود. بر اساس اطلاعات زیر، بیش از 40 درصد از مقادیر چهار ستون اول، تهی هستند. برای آموزش مدل بهتر است از این ستون‌ها استفاده نشود.

[5 rows x 24 columns]
Sunshine 75625
Evaporation 82670
Cloud3pm 86102
Cloud9am 89572
Pressure9am 130395
Pressure3pm 130432
WindDir9am 134894
WindGustDir 135134
WindGustSpeed 135197
Humidity3pm 140953
WindDir3pm 141232
Temp3pm 141851
RISK_MM 142193
RainTomorrow 142193
RainToday 142199
Rainfall 142199
WindSpeed3pm 142398
Humidity9am 142806
Temp9am 143693
WindSpeed9am 143693
MinTemp 143975
MaxTemp 144199
Location 145460
Date 145460
dtype: int64

همچنین، در مرحله پیش پردازش داده‌ها باید ویژگی‌هایی را حذف کنیم که در حل مسئله نقش مهمی ندارند. استفاده از ویژگی‌های زیاد باعث می‌شود پیچیدگی مسئله بیشتر و یادگیری مدل با دشواری انجام شود.

بدین ترتیب، ویژگی‌های Location و Date را نیز از داده‌های موجود حذف می‌کنیم. به‌علاوه، ویژگی RISK_MM را نیز کنار می‌گذاریم. این ویژگی، میزان بارندگی در روز بعد را نشان می‌دهد.

df = df.drop(columns=['Sunshine','Evaporation','Cloud3pm','Cloud9am','Location','RISK_MM','Date'],axis=1)
print(df.shape)
 

سطرها و ستون‌های باقی‌ مانده به‌صورت زیر هستند:

(145460, 17)

با استفاده از قطعه کد زیر، سطرهایی را حذف می‌کنیم که شامل ستون‌هایی با مقادیر تهی هستند:

#Removing null values
df = df.dropna(how='any')
print(df.shape)

بدین ترتیب، تعداد سطر و ستون‌ داده‌های باقی مانده به‌صورت زیر است:

(112925, 17)

یکی دیگر از مراحل پیش پردازش، حذف «داده‌های پرت | ناهنجار» (Outliers) است. با استفاده از قطعه کد زیر می‌توان این نوع داده‌ها را از داده‌های باقی مانده حذف کرد.

z = np.abs(stats.zscore(df._get_numeric_data()))
print(z)
df= df[(z 

خروجی قطعه کد بالا را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

[[0.11756741 0.10822071 0.20666127 ... 1.14245477 0.08843526 0.04787026]
[0.84180219 0.20684494 0.27640495 ... 1.04184813 0.04122846 0.31776848]
[0.03761995 0.29277194 0.27640495 ... 0.91249673 0.55672435 0.15688743]
...
[1.44940294 0.23548728 0.27640495 ... 0.58223051 1.03257127 0.34701958]
[1.16159206 0.46462594 0.27640495 ... 0.25166583 0.78080166 0.58102838]
[0.77784422 0.4789471 0.27640495 ... 0.2085487 0.37167606 0.56640283]]
(107868, 17)

مقادیر ستون آخر داده‌ها که وقوع بارندگی را مشخص می‌کنند، از نوع غیرعددی هستند. این مقادیر را نیز با استفاده از قطعه کد زیر، به مقادیر عددی تبدیل می‌کنیم:

#Change yes and no to 1 and 0 respectvely for RainToday and RainTomorrow variable
df['RainToday'].replace({'No': 0, 'Yes': 1},inplace = True)
df['RainTomorrow'].replace({'No': 0, 'Yes': 1},inplace = True)

در نهایت، می‌توان مقادیر ستون‌ها را نرمال‌سازی کنیم و بازه مقادیر داده‌ها را به رنج صفر تا یک تغییر دهیم. به منظور نرمال‌سازی داده‌ها می‌توان از تابع MinMaxScaler از کتابخانه Sklearn استفاده کرد.

scaler = preprocessing.MinMaxScaler()
scaler.fit(df)
df = pd.DataFrame(scaler.transform(df), index=df.index, columns=df.columns)
df.iloc[4:10]

خروجی دستور بالا در ادامه ملاحظه می‌شود:

MinTemp MaxTemp Rainfall ... WindDir9am_W WindDir9am_WNW WindDir9am_WSW
4  0.628342 0.696296  0.035714 ...     0.0         0.0                    0.0
5  0.550802 0.632099  0.007143 ...     1.0         0.0                    0.0
6  0.542781 0.516049  0.000000 ...     0.0         0.0                    0.0
7  0.366310 0.558025  0.000000 ...     0.0         0.0                    0.0
8  0.419786 0.686420  0.000000 ...     0.0         0.0                    0.0
9  0.510695 0.641975  0.050000 ...     0.0         0.0                    0.0
 
[6 rows x 62 columns]

در ادامه مطلب، به نحوه تحلیل داده‌ها با استفاده از کتابخانه Sklearn در پایتون پرداخته می‌شود.

کتابخانه Sklearn در پایتون

تحلیل داده در یادگیری ماشین با پایتون

پس از آماده‌سازی داده‌ها، می‌توان به تحلیل و بررسی داده‌ها پرداخت و مشخص کرد کدام یک از ویژگی‌ها، تاثیر بیشتری برای پیش‌بینی مقدار خروجی در مدل دارند. بدین منظور، می‌توان از تابع SelectBest در کتابخانه Sklearn به شکل زیر استفاده کرد.

#Using SelectKBest to get the top features!
X = df.loc[:,df.columns!='RainTomorrow']
y = df[['RainTomorrow']]
selector = SelectKBest(chi2, k=3)
selector.fit(X, y)
X_new = selector.transform(X)
print(X.columns[selector.get_support(indices=True)])

با استفاده از دستور بالا، می‌توان سه ویژگی داده‌ها را مشخص کرد که ارتباط بیشتری با مقدار هدف دارند. این سه ویژگی شامل ستون‌های Rainfall ،Humidity3pm و RainToday هستند. خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود.

Index(['Rainfall', 'Humidity3pm', 'RainToday'], dtype='object')

به منظور کاهش میزان بار محاسباتی آموزش مدل، می‌توان تنها از این سه ویژگی یا فقط از یک ویژگی استفاده کرد. در قطعه کد زیر، ویژگی Humidity3pm به عنوان تنها ویژگی برای آموزش مدل انتخاب شده است:

#The important features are put in a data frame
df = df[['Humidity3pm','Rainfall','RainToday','RainTomorrow']]
 
#To simplify computations we will use only one feature (Humidity3pm) to build the model
 
X = df[['Humidity3pm']]
y = df[['RainTomorrow']]

ساخت مدل یادگیری ماشین با پایتون

برای پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین در پایتون می‌توان از کتابخانه Sklearn استفاده کرد. با استفاده از این کتابخانه می‌توان ارزیابی عملکرد مدل را نیز سنجید. برای حل مسئله پیش‌بینی وقوع بارندگی، از سه مدل یادگیری ماشین استفاده کردیم. در قطعه کد زیر، نحوه استفاده از مدل «لاجستیک رگرسیون» (Logistic Regression) ملاحظه می‌شود.

خاطر نشان می‌شود داده‌های آماده شده را به داده‌های آموزشی و داده‌های تست تقسیم می‌کنیم تا در زمان آموزش، فقط از داده‌های آموزشی و به منظور سنجش عملکرد مدل، از داده‌های تست استفاده شود.

#Logistic Regression
from sklearn.linear_model import LogisticRegression
from sklearn.model_selection import train_test_split
from sklearn.metrics import accuracy_score
import time
 
#Calculating the accuracy and the time taken by the classifier
t0=time.time()
#Data Splicing
X_train,X_test,y_train,y_test = train_test_split(X,y,test_size=0.25)
clf_logreg = LogisticRegression(random_state=0)
#Building the model using the training data set
clf_logreg.fit(X_train,y_train)
 
#Evaluating the model using testing data set
y_pred = clf_logreg.predict(X_test)
score = accuracy_score(y_test,y_pred)
 
#Printing the accuracy and the time taken by the classifier
print('Accuracy using Logistic Regression:',score)
print('Time taken using Logistic Regression:' , time.time()-t0)

خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود که میزان دقت این مدل را برای مثال مطرح شده نشان می‌دهد.

Accuracy using Logistic Regression: 0.8330181332740015
Time taken using Logistic Regression: 0.1741015911102295

مدل بعدی انتخابی برای حل مثال پیش‌بینی وقوع بارندگی، مدل «درخت تصمیم» (Decision Tree) است که نحوه استفاده از این مدل با پایتون در ادامه نشان داده شده است:

#Decision Tree Classifier
from sklearn.tree import DecisionTreeClassifier
from sklearn.model_selection import train_test_split
 
#Calculating the accuracy and the time taken by the classifier
t0=time.time()
#Data Splicing
X_train,X_test,y_train,y_test = train_test_split(X,y,test_size=0.25)
clf_dt = DecisionTreeClassifier(random_state=0)
#Building the model using the training data set
clf_dt.fit(X_train,y_train)
 
#Evaluating the model using testing data set
y_pred = clf_dt.predict(X_test)
score = accuracy_score(y_test,y_pred)
 
#Printing the accuracy and the time taken by the classifier
print('Accuracy using Decision Tree Classifier:',score)
print('Time taken using Decision Tree Classifier:' , time.time()-t0)

میزان دقت این مدل بر روی داده‌های آموزشی در ادامه ملاحظه می‌شود:

Accuracy using Decision Tree Classifier: 0.831423591797382
Time taken using Decision Tree Classifier: 0.0849456787109375

مدل نهایی انتخاب شده برای مسئله پیش‌بینی وقوع بارندگی، مدل «ماشین بردار پشتیبان» (Support Vector Machine | SVM) است که قطعه کد آن را در ادامه ملاحظه می‌کنید.

#Support Vector Machine
from sklearn import svm
from sklearn.model_selection import train_test_split
 
#Calculating the accuracy and the time taken by the classifier
t0=time.time()
#Data Splicing
X_train,X_test,y_train,y_test = train_test_split(X,y,test_size=0.25)
clf_svc = svm.SVC(kernel='linear')
 
#Building the model using the training data set
clf_svc.fit(X_train,y_train)
 
#Evaluating the model using testing data set
y_pred = clf_svc.predict(X_test)
score = accuracy_score(y_test,y_pred)
 
#Printing the accuracy and the time taken by the classifier
print('Accuracy using Support Vector Machine:',score)
print('Time taken using Support Vector Machine:' , time.time()-t0)

مقدار دقت مدل بر روی داده‌های تست، در ادامه ملاحظه می‌شود.

Accuracy using Support Vector Machine: 0.8886676308080246
Time taken using Support Vector Machine: 88.42247271537781

در بخش بعدی مطلب حاضر، به پیاده‌سازی یکی از مدل‌های یادگیری ماشین با رویکرد نظارت نشده به همران نمونه کد پایتون پرداخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

پیاده سازی الگوریتم KNN با پایتون — راهنمای کاربردی

شروع مطالعه

یادگیری ماشین با پایتون (روش نظارت نشده)

در این بخش، سعی داریم مسئله‌‌ای را با مدل K-means پیاده‌سازی کنیم. این مدل، به عنوان یکی از روش‌های نظارت نشده محسوب می‌شود و برای تهیه داده‌های آموزشی آن نیازی به مقدار هدف (Target) نداریم. به منظور پیاده‌سازی گام به گام این مدل، می‌توان از داده‌های آماده کتابخانه Sklearn استفاده کرد.

آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش دوم
فیلم آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش دوم در تم آف

کلیک کنید

یکی از این مجموعه داده‌ها، داده‌های Iris است که مشخصات مجموعه‌ای از گل‌ها را شامل می‌شود. در مطلب حاضر، از این داده‌ها به منظور آموزش مدل K-means استفاده می‌کنیم تا داده‌ها را بر اساس ویژگی‌های مشترکشان، در خوشه‌های جداگانه قرار دهد.

تعریف مسئله

مسئله فعلی، درباره ساخت مدل یادگیری ماشین «k میانگین» (K-means) با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون است که بتواند بر اساس ویژگی‌های مختلف تعریف شده برای داده‌ها، آن‌ها را بر اساس میزان شباهت، خوشه‌بندی کند.

مطلب پیشنهادی:

پیاده سازی الگوریتم خوشه بندی K-means در پایتون — راهنمای گام به گام

شروع مطالعه

 

جمع آوری داده

همان‌طور که گفته شد، برای آموزش مدل K-means از داده‌های آماده کتابخانه Skearn استفاده می‌شود. فایلی که داده‌های مرتبط با انواع گل‌ها را دربر دارد، فایل Iris.csv است که با قطعه کد زیر می‌توان آن را در برنامه بارگذاری کرد.

import pandas as pd
import numpy as np
import matplotlib.pyplot as plt
from sklearn.cluster import KMeans
from sklearn import datasets


iris = pd.read_csv('iris.csv')
iris.head(10)

خروجی قطعه کد بالا ده سطر از داده‌های موجود در دیتاست Iris است که در ادامه ملاحظه می‌شوند.

دیتاست Iris
دیتاست Iris کتابخانه Sklearn

آماده سازی داده

ستون Species در دیتاست Iris، اسامی انواع گل‌ها را نشان می‌دهد و هدف این است که مدل K-means بتواند داده‌ها را بر اساس سایر ستون‌های این دیتاست که ویژگی‌های گل‌ها را مشخص می‌کنند، در چندین خوشه مجزا تفکیک کند.

از میان ستون‌های موجود در این دیتاست، چهار ستون اول را می‌توان به عنوان ویژگی‌های داده‌ها در نظر گرفت و داده‌های آموزشی مدل را بر اساس آن‌ها آماده کرد.

x = iris.iloc[:, [1,2,3,4]]
x = np.array(x)

در بخش بعدی مطلب فعلی، به نحوه تحلیل داده و آموزش مدل K-means‌ پرداخته خواهد شد.

تحلیل داده

مدل K-means دارای پارامتی به نام K است که تعداد خوشه‌ها را باید با استفاده از آن مشخص کرد. تعیین مقدار این پارامتر چالش‌برانگیز است و باید از روش‌های مختلفی برای تشخیص مناسب‌ترین مقدار این پارامتر استفاده کرد. در این مثال، از روش Elbow به منظور یافتن بهینه‌ترین مقدار پارامتر K استفاده شده است.

# Collecting the distortions into list
distortions = []
K = range(1,10)
for k in K:
 kmeanModel = KMeans(n_clusters=k)
 kmeanModel.fit(x)
 distortions.append(kmeanModel.inertia_)
# Plotting the distortions
plt.figure(figsize=(16,8))
plt.plot(K, distortions, ‘bx-’)
plt.xlabel(‘k’)
plt.ylabel(‘Distortion’)
plt.title(‘The Elbow Method showing the optimal clusters’)
plt.show()

خروجی قطعه کد بالا را در ادامه ملاحظه می‌کنید. بر اساس منحنی حاصل شده از روش Elbow، مناسب‌ترین مقدار برای پارامتر K برابر با عدد 3 است.

روش Elbow
روش Elbow برای پیدا کردن مناسبت‌ترین مقدار برای پارامتر K در الگوریتم K-means

ساخت مدل

پس از یافتن مناسب‌ترین مقدار برای پارامتر K در الگوریتم K-means، با استفاده از قطعه کد زیر، داده‌های آموزشی را به مدل می‌دهیم.

# Define the model
kmeans_model = KMeans(n_clusters=3, n_jobs=3, random_state=32932)
# Fit into our dataset fit
kmeans_predict = kmeans_model.fit_predict(x)

می‌توان خوشه‌های پیش‌بینی شده توسط مدل را در یک ستون مجزا به نام Cluster در دیتافریم Iris اضافه کرد.

iris['Cluster'] = kmeans_predict

در تصویر زیر، حاصل خوشه‌بندی مدل را ملاحظه می‌کنید.

پیشبینی مدل Kmean
نتایج حاصل از خوشه‌بندی مدل K-means

در نهایت نیز می‌توان خوشه‌بندی حاصل شده توسط مدل K-means را با استفاده از قطعه کد زیر مصورسازی کرد.

# Visualising the clusters
plt.scatter(x[kmeans_predict == 0, 0], x[kmeans_predict == 0, 1], s = 100, c = ‘red’, label = ‘Setosa’)
plt.scatter(x[kmeans_predict == 1, 0], x[kmeans_predict == 1, 1], s = 100, c = ‘blue’, label = ‘Versicolour’)
plt.scatter(x[kmeans_predict == 2, 0], x[kmeans_predict == 2, 1], s = 100, c = ‘green’, label = ‘Virginica’)
# Plotting the centroids of the clusters
plt.scatter(kmeans_model.cluster_centers_[:, 0], kmeans_model.cluster_centers_[:,1], s = 100, c = ‘yellow’, label = ‘Centroids’)
plt.legend()

خروجی قطعه کد بالا را در ادامه ملاحظه می‌کنید.

خوشه بندی مدل Kmean

در ادامه مطلب، به محدودیت‌های مدل‌های یادگیری ماشین برای حل مسائل پرداخته شده و سپس نحوه پیاده‌سازی یک مدل یادگیری عمیق با رویکرد با نظارت به همراه نمونه کد پایتون شرح داده می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

ساخت و آموزش مدل های یادگیری ماشین در پایتون — راهنمای گام به گام

شروع مطالعه

 

محدودیت های مدل های یادگیری ماشین

در بخش قبل، به نحوه پیاده‌سازی دو مسئله هوش مصنوعی با پایتون پرداخته شد. در مثال پیش‌بینی وقوع بارندگی از سه مدل یادگیری ماشین استفاده کردیم که مدل SVM با دقت 88 درصد، بالاترین میزان دقت را داشته است.

آموزش شبکه های عصبی مصنوعی در متلب
فیلم آموزش شبکه های عصبی مصنوعی در متلب در تم آف

کلیک کنید

با این حال، مدل‌های یادگیری ماشین دارای محدودیت‌هایی هستند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

 • از مدل‌های یادگیری ماشین نمی‌توان برای یادگیری داده‌هایی استفاده کرد دارای ابعاد زیادی هستند.
 • به دلیل آن که مدل‌های یادگیری ماشین برای یادگیری مسائلی با ابعاد بالا مناسب نیستند، نمی‌توان از این مدل‌ها برای موضوعاتی نظیر تشخیص تصاویر، تشخیص اشیاء و مسائلی از این قبیل استفاده کرد.
 • مدل‌های یادگیری ماشین نیاز به گامی برای «استخراج ویژگی» (Feature Extraction) دارند. به عبارتی،‌ برای آموزش این مدل‌ها نیاز است که برای مدل مشخص شود کدام یک از ویژگی‌های داده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و از کدام ویژگی باید برای یادگیری مسئله استفاده کند. استخراج ویژگی مرحله‌ای است که توسط برنامه نویس باید به‌صورت دستی انجام گیرد و مدل یادگیری ماشین قادر به تشخیص ویژگی‌ها به‌طور خودکار نیست.

به دلیل محدودیت‌های موجود در روش‌های یادگیری ماشین، نمی‌توان از آن‌ها در حل مسائل خاصی استفاده کرد. برای مقابله با چنین محدودیت‌هایی، روش‌های یادگیری عمیق مناسب‌ترین انتخاب برای حل مسائل هستند. به عبارتی، مدل‌های یادگیری عمیق می‌توانند به یادگیری داده‌هایی با ابعاد بالا بپردازند و نیازی به گام استخراج ویژگی ندارند.

این مدل‌ها به‌طور خودکار ویژگی‌‌های داده‌های ورودی را به‌طور خودکار در حین آموزش یاد می‌گیرند. در ادامه مطلب حاضر، به توضیح پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری عمیق با پایتون پرداخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

یادگیری ماشین با پایتون — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش گام به گام)

شروع مطالعه

 

یادگیری عمیق با پایتون

به منظور حل مسائل هوش مصنوعی با پایتون می‌توان از کتابخانه‌ها و ابزارهای یادگیری عمیق در این زبان استفاده کرد. در این بخش به مثالی از نحوه تشخیص کلاهبرداری بر اساس تراکنش‌های بانکی می‌پردازیم و مدل دسته‌بندی را با استفاده از کتابخانه Keras پیاده‌سازی می‌کنیم. در ادامه، به گام‌های حل مسئله پرداخته می‌شود.

آموزش یادگیری عمیق با پایتون – تنسورفلو و کراس TensorFlow و Keras
فیلم آموزش یادگیری عمیق با پایتون – تنسورفلو و کراس TensorFlow و Keras در تم آف

کلیک کنید

تعریف مسئله

مسئله فعلی، درباره ساخت یک مدل یادگیری عمیق با پایتون است که بتواند بر اساس ویژگی‌های مختلف تراکنش‌های مالی، به تشخیص کلاه‌برداری بپردازد.

مطلب پیشنهادی:

پروژه یادگیری عمیق با پایتون — راهنمای جامع

شروع مطالعه

 

جمع آوری داده

برای آموزش مدل، از داده‌های آماده‌ای استفاده کردیم که در یک فایل CSV ذخیره شده‌اند. این فایل شامل حدوداً 284 هزار تا سطر از اطلاعات تراکنش‌های مالی در طی دو روز است که 492 تراکنش، به عنوان تراکنش کلاه‌برداری مشخص شده‌اند.

آموزش برنامه نویسی یادگیری عمیق با کتابخانه TensorFlow 2
فیلم آموزش برنامه نویسی یادگیری عمیق با کتابخانه TensorFlow 2 در تم آف

کلیک کنید

قصد داریم با استفاده از روش‌های دسته‌بندی، به طراحی مدل یادگیری عمیق بپردازیم که بتواند تراکنش‌های کلاه‌برداری را تشخیص بدهد. در ادامه، کتابخانه‌های مورد نیاز را برای بارگذاری و طراحی مدل فراخوانی می‌کنیم.

#Import requires packages
 
import numpy as np
import pandas as pd
import os
os.environ["TF_CPP_MIN_LOG_LEVEL"]="3"
from sklearn.utils import shuffle
import matplotlib.pyplot as plt
 
# Import Keras, Dense, Dropout
from keras.models import Sequential
from keras.layers import Dense
from keras.layers import Dropout
 
import matplotlib.pyplot as plt
import seaborn as sns
from sklearn.preprocessing import MinMaxScaler
from sklearn.metrics import accuracy_score, precision_score, recall_score, f1_score
, fbeta_score, classification_report, confusion_matrix, precision_recall_curve, roc_auc_score
, roc_curve

با استفاده از قطعه کد زیر، داده‌ها را از فایل CSV در برنامه بارگذاری می‌کنیم.

# Import the dataset
df_full = pd.read_csv('creditcard.csv')
 
# Print out first 5 row of the data set
print(df_full.head(5))

خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود. ستون آخر فایل، مقدار هدف را نشان می‌دهد. عدد صفر نشان‌دهنده تراکنش عادی و عدد یک نشان‌دهنده تراکنش کلاه‌برداری است. سایر ستون‌ها اطلاعات مربوط به هر تراکنش را نشان می‌دهد و مدل با استفاده از آن‌ها به تصمیم‌گیری درباره تراکنش می‌پردازد.

 
  Time     V1        V2      V3     ...  V27       V28     Amount  Class
0  0.0  -1.359807   -0.072781  2.536347  ... 0.133558  -0.021053   149.62    0
1  0.0   1.191857    0.266151  0.166480  ... -0.008983   0.014724   2.69      0
2  1.0  -1.358354   -1.340163  1.773209  ... -0.055353  -0.059752   378.66    0
3  1.0  -0.966272   -0.185226  1.792993  ... 0.062723   0.061458   123.50     0
4  2.0  -1.158233   0.877737  1.548718  ... 0.219422   0.215153   69.99      0

در بخش بعدی این مطلب، به نحوه آماده‌سازی داده‌ها برای آموزش مدل شبکه عصبی با پایتون پرداخته خواهد شد.

آماده سازی داده

در بخش پیشین گفته شد که برای آموزش مدل یادگیری عمیق برای مسئله تشخیص کلاه‌برداری بر اساس تراکنش‌های بانکی، از یک فایل CSV استفاده کردیم که تعداد داده‌های این فایل حدوداً 284 هزار است و از بین این تعداد داده، 492 تا تراکنش، به عنوان تراکنش کلاه‌برداری مشخص شده‌اند.

آموزش یادگیری عمیق – شبکه های GAN با پایتون
فیلم آموزش یادگیری عمیق – شبکه های GAN با پایتون در تم آف

کلیک کنید

به دلیل این که تعداد داده‌های هر کلاس تفاوت زیادی با یکدیگر دارند، باید برای آموزش مدل، از روش متعادل‌سازی بین کلاس‌ها استفاده کنیم. در این مثال، از روش «نمونه‌برداری» (Sampling) استفاده شده است که در ادامه قطعه کد پایتون آن ملاحظه می‌شود.

#Sort the dataset by "class" to apply stratified sampling
 
df_full.sort_values(by='Class', ascending=False, inplace=True)

سپس، به منظور ساده کردن بار محاسباتی یادگیری مدل، ویژگی‌هایی (ستون‌هایی) را که برای آموزش مدل نیاز نیستند، از داده حذف می‌کنیم. در مثال فعلی، می‌توان ویژگی time را از داده‌ها حذف کرد زیرا این ویژگی نقشی در تشخیص تراکنش‌های کلاه‌برداری ندارد.

# Remove the "Time" coloumn
df_full.drop('Time', axis=1, inplace=True)
 
# Create a new data frame with the first "3000" samples
df_sample = df_full.iloc[:3000, :]
 
# Now count the number of samples for each class
print(df_sample.Class.value_counts())

خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود.

0  2508
1  492
Name: Class, dtype: int64

سپس، با استفاده از قطعه کد زیر، داده‌ها را مخلوط می‌کنیم.

#Randomly shuffle the data set
 
shuffle_df = shuffle(df_sample, random_state=42)

در نهایت، داده‌های آموزشی را از داده‌های تست جدا می‌کنیم.

# Spilt the dataset into train and test data frame
df_train = shuffle_df[0:2400]
df_test = shuffle_df[2400:]
 
# Spilt each dataframe into feature and label
train_feature = np.array(df_train.values[:, 0:29])
train_label = np.array(df_train.values[:, -1])
test_feature = np.array(df_test.values[:, 0:29])
test_label = np.array(df_test.values[:, -1])
 
# Display the size of the train dataframe
print(train_feature.shape)

خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود. تعداد داده‌های آموزشی مدل برابر با 2400 است که هر یک از داده‌ها 29 بعد دارد.

(2400, 29)

به منظور نرمال‌سازی داده‌ها و قرار دادن مقادیر هر یک از ویژگی‌ها در بازه صفر تا یک نیز می‌توان از تابع MinMaXScaler استفاده کرد.

# Standardize the features coloumns to increase the training speed
scaler = MinMaxScaler()
scaler.fit(train_feature)
train_feature_trans = scaler.transform(train_feature)
test_feature_trans = scaler.transform(test_feature)

ساخت مدل

برای ساخت مدل هوش مصنوعی با پایتون برای مثال تشخیص کلاه‌برداری بر اساس تراکنش‌های مالی، از شبکه عصبی استفاده کردیم. این شبکه دارای سه لایه «تمام متصل» (Fully Connected Layer) به همراه یک لایه Dropout است.

آموزش یادگیری عمیق در پزشکی
فیلم آموزش یادگیری عمیق در پزشکی در تم آف

کلیک کنید

اولین و دومین لایه این شبکه دارای 200 نود با تابع فعال‌سازی ReLU است و لایه آخر تنها یک نود با تابع فعال‌سازی Sigmoid‌ دارد.

#Select model type
model = Sequential()

# Adding a Dense layer with 200 neuron units and ReLu activation function
model.add(Dense(units=200,
input_dim=29,
kernel_initializer='uniform',
activation='relu'))
 
# Add Dropout
model.add(Dropout(0.5))

# Second Dense layer with 200 neuron units and ReLu activation function
model.add(Dense(units=200,
kernel_initializer='uniform',
activation='relu'))
 
# Add Dropout
model.add(Dropout(0.5))
 
# The output layer with 1 neuron unit and Sigmoid activation function
model.add(Dense(units=1,
kernel_initializer='uniform',
activation='sigmoid'))
 
# Display the model summary
print(model.summary())

خروجی قطعه کد بالا را در ادامه ملاحظه می‌کنید که خلاصه‌ای از ساختار مدل به همراه اطلاعاتی از پارامترهای آن را نشان می‌دهد.

Layer (type) Output Shape Param #
=================================================================
dense_1 (Dense) (None, 200) 6000
_________________________________________________________________
dropout_1 (Dropout) (None, 200) 0
_________________________________________________________________
dense_2 (Dense) (None, 200) 40200
_________________________________________________________________
dropout_2 (Dropout) (None, 200) 0
_________________________________________________________________
dense_3 (Dense) (None, 1) 201
=================================================================
Total params: 46,401
Trainable params: 46,401
Non-trainable params: 0

قطعه کد زیر نیز نوع بهینه‌ساز در این مدل و نحوه ارسال داده‌ها به مدل را نشان می‌دهد.

# Using 'Adam' to optimize the Accuracy matrix
model.compile(loss='binary_crossentropy', optimizer='adam',
metrics=['accuracy'])
 
# Fit the model
# number of epochs = 200 and batch size = 500
train_history = model.fit(x=train_feature_trans, y=train_label,
validation_split=0.8, epochs=200,
batch_size=500, verbose=2)

خروجی قطعه کد بالا را در ادامه ملاحظه می‌کنید.

Train on 479 samples, validate on 1921 samples
Epoch 1/200
- 1s - loss: 0.6916 - acc: 0.5908 - val_loss: 0.6825 - val_acc: 0.8360
Epoch 2/200
- 0s - loss: 0.6837 - acc: 0.7933 - val_loss: 0.6717 - val_acc: 0.8360
Epoch 3/200
- 0s - loss: 0.6746 - acc: 0.7996 - val_loss: 0.6576 - val_acc: 0.8360
Epoch 4/200
- 0s - loss: 0.6628 - acc: 0.7996 - val_loss: 0.6419 - val_acc: 0.8360
Epoch 5/200
- 0s - loss: 0.6459 - acc: 0.7996 - val_loss: 0.6248 - val_acc: 0.8360
 

در بخش بعدی، به نحوه ارزیابی مدل پیاده‌سازی شده و تحلیل نتایج پیش‌بینی شده با استفاده از کتابخانه Mathplotlib پرداخته می‌شود.

آموزش کتابخانه های NumPy و Matplotlib در پایتون
فیلم آموزش کتابخانه های NumPy و Matplotlib در پایتون در تم آف

کلیک کنید

ارزیابی مدل

پس از آموزش مدل، به منظور ارزیابی عملکرد آن، از داده‌های تست استفاده می‌کنیم.

# Testing set for model evaluation
scores = model.evaluate(test_feature_trans, test_label)
 
# Display accuracy of the model
print('n')
print('Accuracy=', scores[1])

میزان دقت مدل بر روی داده‌های تست در ادامه ملاحظه می‌شود.

 
Accuracy= 0.98

همچنین می‌توان از Heatmap نیز به منظور تحلیل خروجی مدل با استفاده از قطعه کد زیر استفاده کرد.

prediction = model.predict_classes(test_feature_trans)
 
df_ans = pd.DataFrame({'Real Class': test_label})
df_ans['Prediction'] = prediction
 
df_ans['Prediction'].value_counts()
 
df_ans['Real Class'].value_counts()
 
cols = ['Real_Class_1', 'Real_Class_0'] # Gold standard
rows = ['Prediction_1', 'Prediction_0'] # Diagnostic tool (our prediction)
 
B1P1 = len(df_ans[(df_ans['Prediction'] == df_ans['Real Class']) & (df_ans['Real Class'] == 1)])
B1P0 = len(df_ans[(df_ans['Prediction'] != df_ans['Real Class']) & (df_ans['Real Class'] == 1)])
B0P1 = len(df_ans[(df_ans['Prediction'] != df_ans['Real Class']) & (df_ans['Real Class'] == 0)])
B0P0 = len(df_ans[(df_ans['Prediction'] == df_ans['Real Class']) & (df_ans['Real Class'] == 0)])
 
conf = np.array([[B1P1, B0P1], [B1P0, B0P0]])
df_cm = pd.DataFrame(conf, columns=[i for i in cols], index=[i for i in rows])
f, ax = plt.subplots(figsize=(5, 5))
sns.heatmap(df_cm, annot=True, ax=ax, fmt='d')
plt.show()

خروجی قطعه کد بالا در ادامه ملاحظه می‌شود.

Heatmap

منابع یادگیری هوش مصنوعی با پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون به دلیل داشتن ابزارها و کتابخانه‌های جامع و استفاده آسان از آن‌ها، به عنوان یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

آموزش یادگیری ماشین Machine Learning با پایتون Python
فیلم آموزش یادگیری ماشین Machine Learning با پایتون Python در تم آف

کلیک کنید

منابع مختلف و زیادی برای یادگیری هوش مصنوعی با پایتون در بستر اینترنت وجود دارند که همه افراد با سطوح مختلف می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این منابع، می‌توانند در قالب ویدئوهای آموزشی آنلاین باشند یا در قالب کتب مختلف، به توضیح مدل‌ها و نحوه پیاده‌سازی آن‌ها بپردازند. در ادامه، به معرفی مهم‌ترین منابع آموزشی هوش مصنوعی با پایتون اشاره خواهد شد.

دوره های آنلاین برای آموزش هوش مصنوعی با پایتون

افرادی که قصد دارند به یادگیری هوش مصنوعی با پایتون بپردازند، در وهله اول باید دوره‌های آموزشی معتبری را پیدا کنند. بهتر است افراد متقاضی در دوره‌های معتبر شرکت کنند تا از وقت و هزینه‌ای که در راستای یادگیری صرف می‌کنند، مطمئن باشند. دوره‌های آنلاین مختلفی چه به زبان‌ انگلیسی و چه به زبان فارسی وجود دارند که در ادامه به برخی از معتبرترین آن‌ها اشاره خواهد شد.

مجموعه آموزش هوش مصنوعی
فیلم مجموعه آموزش هوش مصنوعی در تم آف

کلیک کنید

دوره های آنلاین انگلیسی برای آموزش هوش مصنوعی با پایتون

افراد تازه‌کاری که قصد دارند در مسیر یادگیری هوش مصنوعی با پایتون قدم بگذارند اما دانش تخصصی زیادی در این حیطه ندارند، می‌توانند به سایت Udemy مراجعه کنند و در دوره «The Complete Machine Learning Course with Python» [+] شرکت کنند. افراد شرکت‌کننده در این دوره مفاهیم پایه‌ای مدل‌های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق را یاد می‌گیرند و با کاربرد هر یک از رویکردهای این دو حوزه برای حل مسائل مختلف آشنا می‌شوند.

دوره آموزشی آنلاین یادگیری ماشین Udemy

دوره‌های تخصصی سایت Coursera نظیر «Machine Learning with Python» [+] نیز مناسب افرادی است که دانش پایه‌ای از زبان برنامه نویسی پایتون دارند و با ابزارهای تحلیل داده در این زبان آشنا هستند. با شرکت در این دوره، می‌توان با نحوه پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین با زبان پایتون آشنا شد.

دوره آموزشی یادگیری ماشین سایت Coursera

اشخاصی که با زبان برنامه نویسی پایتون آشنا هستند، می‌توانند در دوره‌های تخصصی «Deep Learning Specialization» [+] در سایت Coursera شرکت کنند. این مجموعه دوره شامل مباحثی پیرامون آموزش ساخت شبکه‌های عصبی برای مسائل مختلف نظیر ترجمه ماشین، چت‌بات، تشخیص گفتار و مواردی از این قبیل است.

دوره آموزشی یادگیری عمیق سایت Coursera

همچنین، دوره «Machine Learning» [+] در سایت Stanford مناسب افرادی است که مهارت تخصصی در کار با زبان برنامه نویسی پایتون دارند و قصدشان یادگیری پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین با استفاده از این زبان است.

دوره آموزشی یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد

دوره های آنلاین فارسی برای آموزش هوش مصنوعی با پایتون

در سایت تم آف به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم آموزشی فارسی‌زبان، می‌توان به جامع‌ترین دوره‌های تخصصی و آموزشی هوش مصنوعی دسترسی داشت. این دوره‌های آموزشی شامل مباحث پایه‌ای تا پیشرفته هوش مصنوعی با پایتون هستند.

افراد علاقه‌مند به این حوزه می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها، به یادگیری پیاده‌سازی انواع مختلف الگوریتم‌های یادگیری ماشین و مدل‌های یادگیری عمیق بپردازند. سطوح آموزشی این دوره‌ها مختلف است و مخاطبان می‌توانند با هر سطح دانشی که دارند، در این دوره‌های آنلاین شرکت کنند. برخی از مهم‌ترین دوره‌های سایت تم آف در ادامه فهرست شده‌اند:

 1. (+) آموزش یادگیری ماشین
 2. (+) آموزش یادگیری ماشین Machine Learning با پایتون Python
 3. (+) آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش یکم
 4. (+) آموزش یادگیری ماشین و پیاده سازی در پایتون Python – بخش دوم
 5. (+) آموزش کتابخانه scikit-learn در پایتون – الگوریتم های یادگیری ماشین
 6. (+) آموزش پیاده سازی گام به گام شبکه های عصبی در پایتون
 7. (+) آموزش یادگیری عمیق با پایتون – تنسورفلو و کراس TensorFlow و Keras

بهترین کتاب های آموزش هوش مصنوعی با پایتون کدام است؟

منابع مطالعاتی مختلفی برای یادگیری پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون وجود دارند که می‌توان این منابع را برای تازه‌کاران و افراد متخصص در حوزه برنامه نویسی تقسیم‌بندی کرد. کتاب «Introduction to Machine Learning with Python» به نوشته «سارا گیدو» (Sarah Guido)، یکی از مناسب‌ترین منبع مطالعاتی برای افراد تازه‌کار در حوزه هوش مصنوعی محسوب می‌شود. افرادی که قصد دارند با مطالعه این کتاب به یادگیری طراحی و ساخت مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون بپردازند، باید دانش اولیه‌ای از کار با زبان پایتون را داشته باشند.

این کتاب شامل مفاهیم اصلی و پایه‌ای یادگیری ماشین است و نحوه حل مسائل مختلف را با الگوریتم‌های یادگیری ماشین و کتابخانه Scikit-Learn پایتون توضیح می‌دهد.

کتاب آموزشی برای افراد مبتدی در حوزه هوش مصنوعی

افرادی که با زبان پایتون آشنا هستند، می‌توانند با استفاده از کتاب Deep Learning Using Python به نوشته «دنیل انیس» (Daneyal Anis) با کتابخانه‌های Numpy و Scikit-Learn آشنا شوند و مدل‌های مختلفی را برای مسائل یادگیری ماشین و یادگیری عمیق پیاده‌سازی کنند. این کتاب شامل مثال‌های مختلفی از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق است که پیاده‌سازی آن‌ها را مرحله به مرحله آموزش می‌دهد.

کتاب آموزشی برای یادگیری هوش مصنوعی با پایتون

افراد متخصصی که دانش و مهارت در حوزه یادگیری ماشین دارند و می‌خواهند مهارت خود را در این حوزه بهبود ببخشند، می‌توانند به سراغ منابع تخصصی‌تر بروند. یکی از کتاب‌های آموزش یادگیری ماشین با پایتون برای سطوح پیشرفته، کتاب Advanced Machine Learning with Python نوشته «جان هرتی» (John Hearty) است. این کتاب شامل مباحث اخیر حوزه یادگیری ماشین است که خوانندگان این کتاب می‌توانند با مطالعه آن، به پیاده‌سازی روش‌های جدید در این حیطه بپردازند.

کتاب آموزش یادگیری ماشین با پایتون برای افراد حرفه ای

کتاب The Elements of Statistical Learning نوشته «ترور هستی» (Trevor Hastie)، «رابرت تیبشیرانی» (Robert Tibshirani) و «جرم فریدمن» (Jerome Friedman) نیز مناسب افرادی است که علاقه‌مند به «داده‌کاوی» (Data Mining) هستند و قصد دارند به جای مفاهیم ریاضیاتی آن، مفاهیم و کاربرد روش‌های آن را یاد بگیرند.

کتاب آموزشی برای داده کاوی

یکی دیگر از کتاب‌هایی که در حوزه یادگیری عمیق، مباحث تخصصی را شامل می‌شود، کتاب Deep Learning (Adaptive Computation and Machine Learning series) نوشته «ایان گودفیلو» (Ian Goodfellow) است که تصویر این کتاب را در ادامه ملاحظه می‌کنید.

کتاب آموزشی برای مفاهیم پیشرفته یادگیری عمیق

برخی از فصل‌های این کتاب به مباحث ریاضی و آمار و احتمال مورد نیاز در حوزه یادگیری عمیق اختصاص داده شده است. همچنین، مطالعه‌کنندگان این کتاب می‌توانند علاوه‌بر انواع شبکه‌های عصبی، با روش‌های مختلف بهینه‌سازی و «تنظیمات» (Regularization) مدل‌ها آشنا شوند.

مطلب پیشنهادی:

معرفی منابع آموزش ویدئویی هوش مصنوعی به زبان فارسی و انگلیسی

شروع مطالعه

جمع‌بندی

هوش مصنوعی یکی از شاخه‌های علوم کامپیوتر است که امروزه کاربرد آن را در اکثر جنبه‌های زندگی بشر مشاهده می‌کنیم. فرصت‌های شغلی بسیاری در این حوزه وجود دارند و افرادی که قصد دارند در این زمینه مشغول به کار شوند، باید مهارت‌های تخصصی خود را تقویت کنند.

آموزش یادگیری ماشین Machine Learning با پایتون Python
فیلم آموزش یادگیری ماشین Machine Learning با پایتون Python

کلیک کنید

یکی از این مهارت‌ها، یادگیری زبان برنامه نویسی مناسب در حوزه هوش مصنوعی است. امروزه، زبان برنامه نویسی پایتون به عنوان یکی از پرکاربردترین زبان‌های حوزه هوش مصنوعی شناخته می‌شود. این زبان با داشتن ویژگی‌های منحصربفرد و مختلف، انتخاب بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان پروژه‌های هوش مصنوعی است.

در مطلب حاضر، به ویژگی‌های خاص زبان برنامه نویسی پایتون اشاره شد تا افراد تازه‌کار با قابلیت‌های این زبان آشنا شوند. همچنین، کتابخانه‌های معروف و رایج حوزه هوش مصنوعی در این مطلب معرفی گردید و کاربرد هر یک از آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

به‌علاوه، به منابع یادگیری مختلف هوش مصنوعی با پایتون اشاره شد تا خوانندگان مطلب بتوانند برای یادگیری عمیق‌تر این حوزه به آن‌ها رجوع کنند. در نهایت، برای آشنایی افراد تازه‌کار به نحوه پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی با پایتون، به ارائه دو مثال از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق پرداخته و مراحل مختلف توسعه یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی به‌صورت گام به گام به همراه نمونه کدهای پایتون شرح داده شد.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.