0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

 نحوه ورود به بازار کار برنامه نویسی | یافتن شغل

نحوه ورود به بازار کار برنامه نویسی | یافتن شغل

در حال حاضر که تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است، پیدا کردن یک شغل برنامه نویسی مناسب، نیاز به تلاش در جنبه های مختلف دارد و به چیزی بیش از مهارت فنی نیازمند است. چه به عنوان یک توسعه‌ دهنده مشتاق باشید که شغل جدیدی را آغاز می کند یا فردی مصمم که به دنبال ورود به این حوزه است، این مقاله راهنمایی های لازم برای هدایت شما به سمت شغل مورد نظرتان ارائه می‌ دهد.

 با وجود  تغییرات پرشتاب در تکنولوژی، دستیابی به شغل برنامه نویسی مورد نظر شما مستلزم یک رویکرد مناسب است. این رویکرد شامل یادگیری مستمر، تجربه عملی، استراتژی های جستجوی شغل مناسب، شبکه سازی موثر و تسلط بر مهارت ها است. در ادامه هر یک از آن ها را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

 

شغل برنامه نویسی

 

مراحل یافتن شغل برنامه نویسی:

با دنبال کردن مراحل زیر، برنامه نویسان می توانند شانس خود را برای پیدا کردن یک شغل برنامه نویسی مناسب، افزایش دهند. حتی اگر تجربه کمی در این زمینه داشته باشید، می توانید با پیروی از مراحل زیر، شغل مورد نظر خود را بیابید. 

 1. مهارت های لازم را بیاموزید: مطمئن شوید که مهارت ها و آموزش های مناسب را برای شغل مورد نظر بدست آورده اید.
 2. نمونه کار بسازید: پلتفرم‌ های آنلاین الگو ها و راهنمایی‌ هایی را برای ساختن نمونه کار به شما ارائه می‌ دهند که متناسب با سطح مهارت و علایق شما است. نمونه کارهایی را ایجاد کنید و آن را در رزومه خود قرار دهید.
 3. رزومه خود را به روز کنید: رزومه خود را طوری تنظیم کنید که اطلاعات به روز را بر اساس نیازهای شغلی ارائه کند. برای یادگیری ترفند های رزومه نویسی می توانید به دوره آموزش رزومه سازی آکادمی تم آف نگاهی بیاندازید.
 4. شروع به شبکه سازی کنید: در نمایشگاه های مرتبط که حضوری هستند یا در پلتفرم های کدنویسی و انجمن های آنلاین شرکت کنید تا با دیگر متخصصان برنامه نویسی ارتباط برقرار کنید.
 5. مهارت های کدنویسی خود را بهبود بخشید: به طور مداوم بر روی بهبود مهارت های کدنویسی خود کار کنید.
 6. برای مصاحبه آماده شوید: برای یک مصاحبه کاری، بایستی آمادگی لازم برای مهارت های فنی و مهارت های نرم را داشته باشید.

شغل برنامه نویسی

ضرورت یادگیری مستمر برای برنامه نویسان:

همانطور که فناوری به طور مداوم در حال تکامل است، برنامه نویسان نیز باید به صورت پیوسته مهارت های خود را ارتقا دهند، تا از قطار پرسرعت تکنولوژی عقب نمانند. یادگیری مستمر شامل توسعه توانایی های حل مسئله، درک فناوری های جدید و به کارگیری آنها است. در این مسیر حفظ انگیزه و کنجکاو باقی ماندن، کلید یادگیری مداوم است که به رشد شما به عنوان یک برنامه نویس کمک زیادی می کند.

 

نحوه تقویت رزومه و کسب تجربیات عملی برنامه نویسی:

دانش نظری فقط زمینه را برای برنامه نویسی ایجاد می کند و راه را به ما نشان می دهد. برای ورود به بازار کار برنامه نویسی شما به چیزی بیش از آموزش و یادگیری تئوری نیاز دارید، و آن هم کسب تجربه در پروژه های عملی است. انجام پروژه های عملی در دنیای واقعی، به عنوان پلی برای توسعه مهارت ها عمل می کند. برای کسب تجربه عملی، پلتفرم‌ هایی هستند که به شما کمک می کنند. یکی از آنها سایت CodeDoesGood است که رزومه شما را بهبود می بخشند. همچنین می توانید به عنوان یک فریلنسر تجربه کسب کرده و رزومه خود را حرفه ای تر کنید و یا با مشارکت در پروژه های منبع باز مانند پلتفرم‌ GitHub تعهد خود را به یادگیری و بهبود مستمر نشان دهید.

از طرفی مشارکت در پروژه های داوطلبانه که توانایی های شما را به چالش می کشد، برای تکامل شما به عنوان یک توسعه دهنده حیاتی است. یکی از مواردی که در کار گروهی بسیار ضروری و مهم است، پرورش مهارت های بین فردی برای کار های تیمی است که با اینگونه فعالیت ها می توانید آن را ارتقا دهید. برنامه نویسان موفق، اهمیت همکاری هماهنگ با همکاران و ذینفعان برای دستیابی به اهداف مشترک را درک می کنند.

 

مشاغل برنامه نویسی مناسب برای موفقیت

علاوه بر داشتن مهارت های مناسب برای یک شغل، داشتن یک استراتژی کاریابی مناسب نیز به همان اندازه در یافتن شغل مهم است. به جای درخواست برای هر شغل برنامه نویسی که با آن روبرو می شوید، بهتر است روی آن هایی تمرکز کنید که با توانایی ها، علایق و برنامه های شغلی شما مطابقت دارند. به این ترتیب، به احتمال زیاد شغلی را پیدا می کنید که با اهداف شما مطابقت دارد و تجربه کاری رضایت بخشی را ارائه می دهد.

 

انواع مشاغل برنامه نویسی:

 • توسعه دهنده وب: توسعه دهندگان وب، سایت هایی را طراحی و ایجاد می کنند و از ظاهر و عملکرد آن ها اطمینان حاصل می کنند. آن ها روی توسعه front-end (رابط کاربری) و back-end (منطق سمت سرور) کار می کنند.
 • تحلیلگر سیستم: راهکار های فنی برای یک برنامه نرم افزاری را ارائه می دهند.
 • توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل: شامل طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن در بستر موبایل است.
 • علم داده و هوش مصنوعی: حوزه هوش مصنوعی و علم داده گسترده است و به طور مداوم در حال پیشرفت است و فرصت های متنوعی را برای متخصصان با مهارت ها و تخصص های مختلف ایجاد می کند.
 • تحلیلگر امنیت سایبری: تحلیلگران امنیت سایبری از شبکه ها در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت می کنند و تست نفوذ را انجام می دهند.
 • طراح تجربه کاربری (UX): طراحان UX بر ایجاد تجربه کاربری بهینه برای محصولات دیجیتال تمرکز می کنند.

شغل برنامه نویسی

استفاده از شبکه های اجتماعی در جهت یافتن شغل برنامه نویسی:

شبکه سازی به عنوان یک کاتالیزور پویا عمل می کند که حرفه برنامه نویسی شما را به جلو می برد. استفاده از پلتفرم های تخصصی و شبکه های اجتماعی مختلف می تواند تلاش های شما برای جستجوی شغل را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. به همین منظور، در زیر به معرفی شبکه های اجتماعی و پلتفرم های مختلفی پرداخته ایم که به شما در مسیر یافتن شغل برنامه نویسی مناسب کمک می کنند.

 1. Linkedin: لینکدین برای برنامه نویسانی که به دنبال کار هستند بستری را فراهم می کند تا مهارت های خود را به نمایش بگذارند و با کارفرمایان ارتباط برقرار کنند. در لینکدین شما می توانید انواع کارفرمایان و کارجویان با مهارت های گوناگون را دنبال کنید و با آن ها تعامل داشت باشید. همچنین می توانید رزومه و نمونه کار های خود را در حساب کاربریتان ثبت کنید، تا کارفرمایانی که به دنبال مهارت های شما هستند، بتوانند شما را پیدا کنند. این شبکه اجتماعی، اینستاگرام برنامه نویسان است!
 2. GitHub: گیت هاب به عنوان یک پلتفرم چند وجهی عمل می کند که برنامه نویسان را قادر می سازد تا مهارت های کدنویسی خود را به نمایش بگذارند، با توسعه دهندگان دیگر همکاری کنند، در پروژه های منبع باز مشارکت کنند و با کارفرمایان بالقوه تعامل داشته باشند.
 3. Twitter: برای برنامه نویسان، توییتر بستری را فراهم می کند تا بتوانند کدهای ایمن و کاربردی خود را ایجاد کنند و با اعضای تیم همکاری کنند. در این پلتفرم می توانید از اخبار روز دنیای برنامه نویسی باخبر شوید و بروز بمانید. همچنین در توییتر می توانید برنامه نویسان معروف دنیا را دنبال کنید.
 4. StackOverflow: در این پلتفرم می توانید سوال های برنامه نویسی خود را بپرسید یا جواب سوال های دیگران را بدهید. این پلتفرم به طور تخصصی برای حل مسئله و مشکلات کد نویسی طراحی شده. توانایی برنامه نویسی بدون این وبسایت تقریبا غیر ممکن است!

اساسا، اگر می خواهید برنامه نویسی را بطور حرفه ای دنبال کنید، باید در این شبکه های اجتماعی فعال باشید. علاوه بر شبکه‌ های مجازی، شرکت در چالش های کدنویسی و هکاتون ها (رویدادی برای گردهمایی و همفکری برنامه نویسان) شما را در معرض سناریو های مختلف حل مسئله قرار می دهد و فرصت هایی را برای همکاری با برنامه نویسان دیگر فراهم می کند. چنین تجربیاتی نه تنها مهارت های فنی شما را افزایش می دهد، بلکه توانایی شما را برای کار در یک تیم و مشارکت معنادار در پروژه ها را نشان می دهد.

 

چرا به عنوان یک برنامه نویس باید وب سایت شخصی داشته باشیم؟

در عصر دیجیتال امروزی، داشتن یک وب سایت شخصی ابزاری قدرتمند برای تثبیت حضور آنلاین شماست. یک وب سایت حرفه ای به عنوان یک نمونه کار قدرتمند عمل می کند و به شما این امکان را می دهد تا خودتان را معرفی کنید، پروژه های گذشته و مهارت هایتان را به نمایش بگذارید و از طرفی اطلاعات تماس را ارائه دهید. این پلتفرم نه تنها توانایی های فنی شما را نشان می دهد، بلکه بر حرفه ای بودن و تعهد شما تاکید می کند. همچنین به عنوان یک گواهی یا تایید قابل توجه بر توانایی های شما عمل می کند.

 

چگونه خود را برای مصاحبه کاری برنامه نویس آماده کنیم؟

آمادگی برای مصاحبه بسیار مهم است. با نمایش تجربیاتی که به دست آورده اید و شبکه هایی که ایجاد کرده اید، می توانید کارفرمایان بالقوه را تحت تاثیر قرار دهید. از طرفی تحقیق در مورد خدمات و فعالیت های شرکت مورد نظر  و از طرفی یادگیری اصطلاحات برنامه نویسی می تواند به شما کمک کند تا در مصاحبه بتوانید به بهترین شکل پاسخگو باشید.

 

چرا درک اهمیت کار گروهی در مشاغل برنامه نویسی مهم است؟

برای برنامه نویسان بسیار مهم است که به عنوان یک تیم خوب کار کنند. داشتن تعامل موثر با دیگران کلید این امر است. در حالی که بسیاری از پروژه ها ممکن است انفرادی باشد، یک برنامه نویس باید بتواند ایده هایش را با همکاران خود به اشتراک بگذارد و در مورد آن ها گفتگو کرده و به صورت حرفه ای چالش های پیش رو را حل نماید. مهارت های نوشتاری خوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به ویژه هنگام توضیح فرآیند ها یا به اشتراک گذاری دانش با اعضای تیم که ممکن است درجات مختلفی از مهارت های برنامه نویسی را داشته باشند.

 

سخن پایانی

هدف از نوشتن این مقاله ارائه راهکار هایی برای افرادی بود که به دنبال یافتن شغل برنامه نویسی مناسبی هستند. با پذیرش تجربه عملی، اصلاح رویکرد جستجوی شغل، استفاده از رسانه های اجتماعی، ایجاد یک وب سایت شخصی، ایجاد ارتباطات و آماده سازی کامل خود برای مصاحبه، به طرز شگفت انگیزی آماده خواهید بود تا در مسیری پیروزمندانه خود در حوزه برنامه نویسی قدم بردارید.

به خاطر داشته باشید که مسیر رسیدن به شغل برنامه نویسی مورد علاقه‌تان ممکن است با موانعی همراه باشد. اما با کار تیمی، یادگیری مداوم و استراتژی های ماهرانه، شما همه ابزارهای لازم برای تبدیل آرزو های خود به واقعیت را خواهید داشت. سفر شما در دنیای برنامه نویسی چالش ها و فرصت های فراوانی را به همراه خواهد داشت، ولی با تلاش و استمرار در کار، موفقیت شما حتمی است.

 

سوالات متداول

درآمد یک برنامه نویس چقدر است؟

بسته به مهارت و تجربه، دریافتی شما متفاوت است ولی هر چه دانش و مهارت شما افزایش یابد، دستمزد نیز افزایش خواهد یافت.

 از چه راه هایی می توان از طریق برنامه نویسی کسب درآمد کرد؟ 

یک برنامه نویس می تواند  از طریق استخدام در شرکت ها، سازمان‌ ها، استارت آپ ها، فریلنسری، تدریس یا تولید فیلم های آموزشی و … به درآمد دست یابد.

چگونه از طریق فریلنسری کسب درآمد کنیم؟

در ابتدا بایستی یک رزومه خوب بسازید که شامل چند نمونه کار باشد و سپس از طریق سایت های فریلنسری پروژه بگیرید و درآمد کسب کنید. 

 

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.