0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

نبرد بایننس و FTX: هر آنچه باید درمورد ایجاد بحران کنونی بدانید

تنش میان صرافی‌های بایننس و FTX در چند روز اخیر به ایجاد ویرانی دیگری در بازار ارزهای دیجیتال منجر شد. بحرانی که در نتیجه آن قیمت بیت کوین به ۱۵٬۶۰۰ دلار رسید و باعث سقوط ۹۰درصدی ارزش توکن FTT شد. در ادامه روند نبرد میان بایننس و FTX و نحوه شکل‌گیری این بحران را بررسی می‌کنیم.

۲ نوامبر – افشای وجود مقدار قابل‌توجهی FTT در ترازنامه آلامدا

به گزارش کوین تلگراف، این بحران در ۲ نوامبر (۱۱ آبان) و پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر افشای ترازنامه شرکت تأسیس‌شده توسط سم بنکمن فراید، آلامدا ریسرچ، آغاز شد. اطلاعات ترازنامه نشان می‌داد که این شرکت مقدار قابل‌توجهی FTT، توکن بومی صرافی ارز دیجیتال FTX در اختیار دارد.

انتشار این خبر که یک شرکت معاملاتی بزرگ، حجم زیادی از یک دارایی را در اختیار دارد، باعث ایجاد نگرانی‌هایی در جامعه ارزهای دیجیتال و طرح سؤالاتی درباره رابطه آلامدا و FTX شد.

۵ نوامبر – انتقال حجم قابل‌توجهی توکن FTT به بایننس

حساب توییتری ویل الرت (Whale Alert) که جابه‌جایی‌های عمده آن‌چین ارزهای دیجیتال را رصد می‌کند، در ۵ نوامبر (۱۴ آبان) به کاربران خود اطلاع داد که نزدیک به ۲۳میلیون توکن FTT به ارزش بیش از ۵۸۴.۵میلیون دلار به بایننس منتقل شده است.

در آن زمان، این مقدار حدود ۱۷درصد از عرضه در گردش توکن FTT بود.

۶ نوامبر — توضیح مدیرعامل آلامدا درباره ترازنامه

کارولین الیسون (Caroline Ellison)، مدیرعامل آلامدا، روز ۶ نوامبر (۱۵ آبان) با هدف پایان‌دادن نگرانی‌ها در توییتی نوشت که ترازنامه فاش‌شده منعکس‌کننده کل داستان نیست. او اشاره کرد که این ترازنامه، به‌طور مشخص، صرفاً برای زیرمجموعه‌ای از نهادهای شرکتی ما بوده و در آن به وجود دارایی‌های دیگر با ارزش بیش از ۱۰میلیارد دلار اشاره نشده است.

این ترازنامه بخشی از بزرگترین موقعیت‌های خرید (لانگ) ما را نشان می‌‌دهد؛ بدیهی است که ما سرمایه‌گذاری‌های برای پوشش ریسک داریم که در اینجا نیامده‌اند.

با توجه به کوچک‌شدن فضای اعتباری ارزهای دیجیتال در سال جاری، تاکنون بیشتر وام‌های خود را پس داده‌ایم.

۶ نوامبر – فروش توکن‌های FTT توسط بایننس

کمی بعد، چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس در ۶ نوامبر (۱۵ آبان) اعلام کرد که صرافی او کل دارایی‌های FTT خود را با استناد به افشاگری‌های اخیر (اشاره به ترازنامه آلامدا) خواهد فروخت.

ژائو گفت که بایننس از واگذاری FTX در سال گذشته، حدود ۲.۱میلیارد دلار بایننس یو‌اس‌ادی و FTT در اختیار دارد. با این حال، میزان کل توکن‌های FTT در اختیار بایننس را اعلام نکرد.

او اضافه کرد توکن‌ها را به‌گونه‌ای خواهد فروخت که کمترین تأثیر را بر بازار بگذارد، در نتیجه در ادامه گفت که انتظار دارد فروش تمامی توکن‌‌ها چندماه طول بکشد.

ژائو همچنین تأیید کرد که انتقال نزدیک به ۲۳میلیون توکن FTT در ۵ نوامبر (۱۴ آبان) بخشی از تسویه‌حساب بایننس بوده است.

برخلاف درگیری در توییتر، مدیرعامل بایننس بعداً اضافه کرد که این انتقال فقط مدیریت ریسک پس از خروج بود و به درس‌های آموخته از فروپاشی ترا لونا و تأثیر آن در بازار اشاره کرد.

۶ نوامبر – پیشنهاد خرید توکن‌های FTT‌ بایننس توسط مدیرعامل آلامدا

مدت کوتاهی پس از اعلام بایننس برای فروش توکن‌های FTT خود، الیسون در توییتی به ژائو گفت که آلامدا با خوشحالی همه آن‌ها را به قیمت ۲۲ دلار به ازای هر توکن خواهد خرید.

۷ نوامبر – آغاز هجوم به FTX برای برداشت دارایی‌ها

با گسترش اخبار و شایعات، کاربران FTX از ترس ورشکستگی شروع به برداشت دارایی‌های خود از صرافی کردند و تحلیلگران نیز از کسانی که قبلاً این کار را نکرده بودند، درخواست کردند تا ارزهای دیجیتال خود را از FTX خارج کنند.

داده‌های گزارش نانسن در ۷ نوامبر (۱۶ آبان) نشان داد که ارزش استیبل کوین خارج‌شده از FTX در طول ۷ روز به ۴۵۱میلیون دلار رسیده است. در همین حال، کاربران شروع به گزارش کندی برداشت‌ها از FTX کردند. صرافی نیز در حالی که به شکایات برداشت رسیدگی می‌کرد، به کاربران اطمینان می‌داد که همه چیز به‌خوبی پیش می‌رود.

۷ نوامبر – درخواست سم بنکمن فراید از ژائو برای همکاری

مدت کوتاهی پس از اینکه صرافی نگرانی‌های کاربران را برطرف کرد، بنکمن فراید با انتشار رشته توییتی گفت که رقیب تلاش می‌کند با شایعات نادرست ما را زمین بزند. او همچنین اضافه کرد شرایط FTX و دارایی‌ها خوب است.

او مدعی شد که صرافی برای پوشش پرداخت همه دارایی‌های مشتریان، سرمایه کافی در اختیار دارد و FTX دارایی‌های مشتری را سرمایه‌گذاری نمی‌کند. بلکه تمام برداشت‌ها را پردازش کرده و همچنان به این کار ادامه خواهد داد.

بنکمن فراید ادعا کرد که FTX یک میلیارد دلار پول نقد اضافی دارد و از ژائو خواست تا برای اکوسیستم با یکدیگر همکاری کنند.

۷ نوامبر – ژائو پیشنهاد خرید آلامدا را رد کرد

ژائو در پاسخ به سؤالی در توییتر، بی‌علاقگی خود را برای انجام معامله‌ای که قبلاً الیسون برای خرید دارایی‌های FTT بایننس به قیمت ۲۲ دلار به ازای هر توکن پیشنهاد کرده بود نشان داد و گفت:

من این را نگفتم. این یک سؤال بود، نه تعهد به انجام معامله. فکر می‌کنم در بازار آزاد خواهیم ماند.

ما همچنان تا امروز لونا‌های خود را نگه‌ داشته‌ایم.

۸ نوامبر – ریزش قیمت FTT و بازارهای ارزهای دیجیتال

برخی از تحلیلگران از ۷ نوامبر (۱۶ آبان) نسبت به کاهش قابل‌توجه قیمت توکن FTT با توجه به مجموعه‌ای از اطلاعیه‌ها هشدار دادند. در اوایل روز ۸ نوامبر (۱۷ آبان) قیمت FTT حدود ۳۰درصد کاهش یافت و در عرض چندساعت از ۲۲ دلار به ۱۵.۴ دلار رسید.

قیمت بیت کوین نیز به‌دلیل ترس نابود‌شدن صرافی FTX شروع به کاهش کرد.

۸ نوامبر – توافق FTX با بایننس برای حل بحران نقدینگی

در یک اعلامیه شوکه‌کننده، بنکمن فراید در ۸ نوامبر (۱۷ آبان) گفت که FTX برای کمک به پوشش آنچه که او آن را «میزان نقدینگی» می‌نامد، با بایننس «به توافقی درباره یک معامله استراتژیک» رسیده است.

او اضافه کرد تمام دارایی‌ها با نسبت یک‌به‌یک تحت پوشش قرار خواهند گرفت و این را دلیل اصلی درخواست کمک FTX از بایننس اعلام کرد.

مدت کوتاهی پس از اعلام این خبر، ژائو نیز گفت که بایننس یک قرارداد غیرالزام‌آور را برای خرید صرافی FTX امضا کرده است. او همچنین خاطرنشان کرد که آنها این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که بتوانند در هر زمانی از معامله خارج شوند.

۸ و ۹ نوامبر – سم بنکمن فراید توییت اتهامی به بایننس را پاک کرد

در اواخر روز ۸ نوامبر (۱۷ آبان)، بنکمن فراید، چند ساعت پس از اعلام معامله با ژائو، رشته توییتی را که بایننس را متهم‌ کرده و ادعا می‌کرد شرایط FTX و دارایی‌های آن خوب است پاک کرد.

در حالی که گزارش‌های تأییدنشده‌ای از کناره‌گیری کارکنان FTX در روز گذشته منتشر می‌شد، وب‌سایت‌های اف‌تی‌ایکس ونچرز و آلامدا، بازو‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر صرافی در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) از دسترس خارج شدند.

همچنین، در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) گزارش‌هایی مبنی بر خروج احتمالی بایننس از توافق منتشر شد.

۹ نوامبر – بایننس رسماً از توافق خارج شد

کمتر از ۴۸ ساعت پس از اعلام اولیه ژائو مبنی بر اینکه بایننس برای خرید FTX اقدام خواهد کرد، این صرافی ۹ نوامبر (۱۸ آبان) اعلام کرد که دیگر به‌دنبال خرید FTX نیست.

در نتیجه ارزیابی صلاحیت شرکت و همچنین آخرین گزارش‌های خبری درباره سوءاستفاده از سرمایه مشتریان و تحقیقات ادعایی آژانس ایالات متحده، ما تصمیم گرفته‌ایم از قرارداد خرید احتمالی خارج شویم.

این صرافی با اشاره گزارش‌های سوءاستفاده از سرمایه مشتریان و تحقیقات آژانس ایالات متحده افزود:

حل این مشکلات خارج از کنترل یا توانایی ما برای کمک‌‌کردن است.

۹ نوامبر – سقوط قیمت‌‌ها در بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال به این خبر واکنش نشان داد و با ایجاد ترس در سرمایه‌گذاران، قیمت بیت کوین به پایین‌ترین حد خود طی چندسال اخیر، ۱۵٬۶۰۰ دلار رسید. البته، تحلیلگران انتظار کاهش بیشتری داشتند و معتقد بودند که قیمت بیت‌کوین می‌تواند تا حدود ۱۲٬۰۰۰ دلار نیز کاهش یابد.

۹ نوامبر – درخواست بودجه ۸میلیارد دلاری سم بنکمن فراید از سرمایه‌گذاران

در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد سم بنکمن فراید برای پوشش بحران نقدینگی ناشی از برداشت‌های کاربران در چند روز گذشته، از سرمایه‌گذاران درخواست ۸میلیارد دلار بودجه اضطراری کرده است.

بر اساس این گزارش‌ها، بنکمن فراید به‌دنبال جمع‌آوری ۴میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران بوده و قصد داشته تا باقی‌ بودجه موردنیاز برای پرداخت به مشتریان را با استقراض و حتی فروش دارایی‌های شخصی خود تأمین کند.

۹ نوامبر – هشدار وب‌سایت FTX نسبت به واریز و مشکل در برداشت‌

وب‌سایت FTX در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) حدود ۲ ساعت از کار افتاد و وقتی که دوباره آنلاین شد، در هشداری به کاربران توصیه کرد از واریز وجه خودداری کنند؛ زیرا صرافی قادر به پردازش برداشت‌ها نیست.

این هشدار در یک پست پین‌شده در کانال رسمی تلگرام FTX نیز تأیید شد. مدیر آن کانال گفت برداشت‌های ارز دیجیتال و فیات تحت‌تأثیر قرار گرفته است و مشخص نیست که این مشکل چه زمانی برطرف خواهد شد. او همچنین اضافه کرد که از وضعیت فعلی، اطلاعات کافی در دست نیست.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.