0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

مزایای معاملات تعهدی (مارجین) در صرافی تبدیل؛ سود چند برابری در صعود و ریزش بازار

معاملات تعهدی از جمله ابزارهایی هستند که به معامله‌گران امکان افزایش حاشیه سود و دریافت سود از بازار نزولی را می‌دهند. معاملاتی که در بازارهای مالی جهانی با عنوان Margin Trading شناخته می‌شوند و در بین معامله‌گران ارزهای دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردارند.

در واقع معاملات تعهدی ابزاری جدید در بازار معاملاتی ارزهای دیجیتال ایران هستند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد علاوه‌بر افزایش قدرت سرمایه خود، ریسک را بهتر مدیریت کنند و در بازارهای نزولی هم به کسب سود بپردازند. صرافی تبدیل به تازگی این ابزار را به پلتفرم معاملاتی خود اضافه کرده‌ است که در ادامه به بررسی مزایای معاملات تعهدی در این صرافی می‌پردازیم.

اهمیت معاملات تعهدی 

بازارهای مالی و امکان انجام معامله در آنها به معنای ایجاد فرصت برای افراد است. افزایش دسترسی به بازارهای معاملاتی با استفاده از ارزهای دیجیتال به اوج رسیده است و در این بین بسیاری از کاربران با استراتژی‌های معاملاتی، سرمایه کافی ندارند. همچنین باید در نظر داشت که بازار همیشه روند صعودی ندارد و درست در همینجا است که اهمیت معاملات تعهدی برجسته می‌شود. در حقیقت ماهیت انجام این معاملات در بازارهای مالی با معاملات اسپات، تفاوتی ندارد و تنها تفاوت در امکان قرض گرفتن از صرافی و استفاده از اهرم در معاملات تعهدی است.

برای مثال اگر شما پیش‌بینی کنید قیمت یک آیفون هزار دلاری تا فردا ۱۰۰ دلار کاهش پیدا می‌کند و دوست شما می‌تواند تا فردا یک آیفون به شما قرض بدهد، می‌توانید آن را بفروشید و فردا دوباره یک آیفون خریداری کنید. در این حالت شما ۱۰۰ دلار به دست می‌آورید. اگر فرض کنید دوست شما می‌توانست ۳ آیفون به شما قرض دهد، می‌توانستید تا ۳ برابر سود بیشتری بدست آورید. این مثال نحوه کارکرد معاملات تعهدی را نشان می‌دهد که می‌توان با استفاده از آن علاوه‌بر افزایش حاشیه سود در روندهای صعودی بازار، در بازارهای نزولی هم سود گرفت.

معاملات تعهدی و افزایش قدرت سرمایه

ساده‌ترین ویژگی معاملات تعهدی، افزایش قدرت سرمایه است. با استفاده از معاملات تعهدی می‌توان مقدار دارایی را که به عنوان اهرم شناخته می‌شود از صرافی قرض گرفت و با سرمایه‌گذاری کمتر، حاشیه سود را افزایش داد. برای مثال در یک معامله بیت‌کوین/تتر اگر کاربر با هزار دلار سرمایه پیش‌بینی ۱۰ درصد سود را داشته باشد، می‌تواند با استفاده از معاملات تعهدی با همین میزان سرمایه و استفاده از ضریب ۳، حدود ۳۰ درصد سود به دست آورد.

معاملات با اهرم،‌ همانطور که گفته شد در بازارهای نزولی هم کاربرد دارند. برای مثال اگر کاربر جفت ارز بیت‌کوین/تتر را انتخاب و پیش‌بینی کند قیمت بیت‌کوین کاهشی است، می‌تواند با استفاده از ضریب، مقدار بیت‌کوین مدنظرش را از صرافی قرض گرفته و با قیمت بازار یا مدنظر به فروش برساند و بعد از کاهش قیمت، دوباره اقدام به خرید بیت‌کوین کند. در این حالت بعد از برگرداندن بیت‌کوین قرض گرفته شده به صرافی، ما به تفاوت ایجاد شده، سود معامله‌گر است.

استفاده از معاملات اهرمی در مدیریت ریسک هم کاربرد دارد. برای کاهش ریسک، تنوع دادن به موقعیت‌های معاملاتی بسیار مهم است. با استفاده از معاملات تعهدی، کاربران می‌توانند به جای اختصاص دادن بخش قابل توجهی از سرمایه خود به یک معامله، موقعیت‌های معاملاتی بیشتری داشته باشند.

معامله تعهدی صرافی تبدیل در مقایسه با سایر صرافی‌ها

برآوردها نشان می‌دهد بازار ارزهای دیجیتال ایران حدود ۱۵ میلیون نفر کاربر دارد. کاربرانی که در سال‌های گذشته و قبل از شدت گرفتن محدودیت‌ها، تجربه استفاده پرهیجان و کسب سود از معاملات تعهدی را در صرافی‌های خارجی به یاد دارند. در ایران هم به تازگی صرافی تبدیل، معاملات تعهدی را در لیست ابزارهای خود به معامله‌گران ارائه می‌دهد که در برابر سایر خدمات ارائه شده توسط صرافی‌های دیگر مزایای منحصر به فردی دارد. بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یک بازار با ریسک بالا شناخته می‌شود و باید در نظر داشت استفاده از معاملات تعهدی می‌تواند به افزایش ریسک معاملات منجر شود.

صرافی تبدیل امکان داشتن ضریب تا ۳ برابر را برای کابران در نظر گرفته است که می‌تواند حاشیه سود معامله‌گران را افزایش و به مدیریت ریسک آنها کمک کند. همچنین صرافی تبدیل محدودیتی متناسب با سطح‌بندی کاربران ندارد. از دیگر مزایای معاملات تعهدی صرافی تبدیل می‌توان به امکان پرداخت وجه تضمین متناسب با دارایی مد نظر اشاره کرد و همچنین محدودیت ریالی یا تتری، در نظر گرفته نشده است.

همچنین برای استفاده از معاملات تعهدی باید به میزان کارمزدهای اعلام شده از طرف صرافی و نحوه محاسبات توجه داشت. کارمزد معاملات، کارمزد لیکویید شدن و کارمزد تمدید از جمله هزینه‌هایی هستند که در میزان سود معامله تاثیرگذارند.

در نهایت اینکه وجود نوسان بالا در بازار ارزهای دیجیتال، معامله‌گران بسیاری را به خود جذب کرده است. نوسان‌هایی که شاید سرمایه‌گذاری کل سرمایه در آنها ریسک بالایی محسوب شود اما می‌توان با استفاده از معاملات تعهدی و ضریب سه برابری صرافی تبدیل، تنها با یک‌سوم دارایی همان‌ مقدار سود را به‌دست آورد.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.