0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

d985d8afdb8cd8b1d8b9d8a7d985d984 d8a7d986d8acd985d986 d8a8d984d8a7daa9da86db8cd986 d8a7db8cd8b1d8a7d986 d8aad8a7 d8b2d985d8a7d986db8c 64e50f2760a2a

به دنبال تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس که از ارزهای دیجیتال نیز در آنها نام برده شده است، برخی از کارشناسان بخش مربوط به اخذ مالیات از معاملات دارایی‌های دیجیتال در این طرح را محل ایراد می‌دانند. پیش‌تر نیز شورای نگهبان به‌دلیل نبود تعریف قانونی برای رمزارزها، از یکی دیگر از طرح‌های مجلس، تحت‌عنوان طرح بانکداری، ایراد گرفته بود.

چندی پیش، طرحی با‌عنوان «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» با هدف اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در کشور، در مجلس به تصویب رسید که در یکی از مواد آن به ارزهای دیجیتال هم اشاره شده بود. در این طرح که هنوز به تأیید شورای نگهبان نرسیده و در دست بررسی این نهاد است، از «انواع رمز پول و رمز دارایی» به‌عنوان یکی از دارایی‌هایی نام برده شده که قرار است مشمول قانون مالیات بر عایدی سرمایه شوند.

با اینکه مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی، پیش‌تر تأکید کرده است که در این طرح معافیتی برای رمزارزها در بحث پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه در نظر گرفته نشده است، برخی کارشناسان می‌گویند از آنجایی که ارزهای دیجیتال تعریف قانونی مشخصی در کشور ندارند، اخذ مالیات از این دارایی‌ها نیز احتمالاً با ایرادات قانونی مواجه خواهد شد.

برای نمونه، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام هر دو پیش‌تر به همین خاطر به طرح بانکداری مجلس ایراد گرفته و درباره نبود تعریف قانونی برای رمزارزها و رمزپول‌ها به مجلس متذکر شده بودند.

عباس آشتیانی، مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران، در همین رابطه و در مصاحبه‌ای با ارزدیجیتال گفته است:

تا زمانی که قانونی برای شناسایی دارایی‌های دیجیتال در کشور وجود نداشته باشد، طبق مقررات، اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از این بخش محلی از اعراب ندارد.

آشتیانی همچنین درباره پرداخت مالیات از سوی کسب‌وکارهای فعال در این حوزه، مانند صرافی‌های داخلی، افزود:

جدای از بحث مالیات بر عایدی سرمایه که اخیراً در مجلس مطرح شده است، کسب‌وکارهای این حوزه از مدت‌ها قبل در بحث مالیات همکاری کرده و مالیات عملکرد خود را پرداخت کرده‌اند.

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان، روز گذشته اعلام کرد طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی در حال بررسی است و جزئیات نظر شورا بعد از اظهارنظر نهایی، اعلام خواهد شد. او با این حال تأیید کرده است که «طبیعتاً مصوبه‌ای با این حجم و با توجه به اینکه احکام و بندهای زیادی دارد، ممکن است با ابهامات و اشکالاتی روبرو شود».

در مجموع باید دید آیا این بار نیز شورای نگهبان مانند طرح بانکداری، به خاطر نبود تعریف قانونی برای ارزهای دیجیتال به مجلس ایراد خواهد گرفت یا خیر.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.