0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

جهش ۸۰درصدی پالیگان طی ۳۰ روز گذشته؛ روند صعودی تا کجا ادامه دارد؟

پالیگان در ماه ژوییه (تیر) عملکرد امیدوارکننده‌ای داشت و توکن اصلی این شبکه یعنی ماتیک (MATIC) طی ۳۰ روز گذشته، رشدی حدوداً ۸۰ درصدی را تجربه کرد؛ اما این روند صعودی تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش کوین تلگراف، قیمت پالیگان پس از انتخاب‌شدن در برنامه شتاب‌دهنده شرکت والت دیزنی (Walt Disney) برای کار روی پروژه واقعیت افزوده خود، ساخت توکن‌‌های غیرمثلی (NFT) و توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، افزایش یافت.

نمودار روزانه MATIC/USD در صرافی FTX
نمودار روزانه قیمت پالیگان.

تیم پالیگان در ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) اعلام کرد قصد دارد یک سرویس سازگار با ماشین مجازی اتریوم با استفاده از فناوری «اثبات بدون دانایی» (zkEVM) را پیاده‌سازی کند. این فناوری، چندین تراکنش را پیش از ارسال به بلاک چین اتریوم به شکل یک تراکنش بسته‌بندی می‌کند. میهایلو بیلیچ (Mihailo Bjelic)، یکی از بنیان‌گذاران پالیگان، در مصاحبه اخیر خود با کوین تلگراف گفته این راه‌حل بلاک چینی جدید هزینه کارمزدهای اتریوم را ۹۰درصد کاهش می‌دهد و توان عملیاتی را به ۴۰ تا ۵۰ تراکنش در ثانیه افزایش خواهد داد.

یکی دیگر از دلایل رشد قیمت پالیگان، افزایش تعداد پلتفرم‌هایی بود که امکان سهام‌گذاری سیال یا لیکوئید استیکینگ (Liquid Staking) را برای توکن ماتیک فراهم کردند. این کار امکان کسب پاداش (سود) بیشتر را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. طبق اطلاعات دیفای پالس (DeFi Pulse)، لیدو فایننس (Lido Finance)، بالانسر (Balancer)، مش‌سواپ (Meshswap) و انکر استیکینگ (Ankr Staking) نمونه‌هایی از این پلتفرم‌ها هستند.

با اینکه، ارزش بازار کنونی پالیگان ۶۹درصد از اوج خود پایین‌تر است، همچنان در میان ۱۵ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار قرار دارد. علاوه بر این، حدود ۱.۸۲میلیارد دلار سرمایه در قراردادهای هوشمند این شبکه سپرده‌گذاری شده است که با عنوان «ارزش کل سرمایه قفل‌شده» یا «TVL» شناخته می‌شود.

مقیاس‌پذیری سازگار با اتریوم شبکه پالیگان کاملاً کاربردی‌ است. این پلتفرم طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز را میزبانی می‌کند که شامل صرافی‌های غیرمتمرکز، خدمات دریافت وام با وثیقه، پلتفرم‌های تجمیع‌کننده سود، بازارهای NFT و بازی‌ها هستند.

همچنین بخوانید: پالیگان (Polygon) چیست؟ آموزش خرید و کیف پول‌ها + ویدیو

کاهش ۴۲درصدی ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه پالیگان

با وجود افزایش بیش از ۸۰ درصدی قیمت ارز دیجیتال پایگان در ۳۰ روز اخیر، ارزش کل سرمایه قفل‌شده در این پروتکل برحسب ماتیک، نسبت به دوره گذشته ۴۲درصد کاهش یافته است. برای مقایسه، در مدت مشابه ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه فانتوم و کلیتین (Klaytn) به ترتیب ۱۴درصد و ۱۱درصد کاهش یافته است.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده در بلاک چین پالیگان
ارزش کل سرمایه قفل‌شده در بلاک چین پالیگان.

ارزش دلاری سرمایه قفل‌شده شبکه پالیگان نیز با ۶۷درصد کاهش از ابتدای سال ۲۰۲۲، اکنون ۱.۴۲میلیارد دلار است. با وجود این، بر اساس داده‌‌های وب‌سایت دیفای لاما (DeFi Llama)، این مقدار با رقم ۲.۰۸میلیارد دلاری سولانا و یا ۲.۵۲میلیارد دلاری اولنچ فاصله زیادی ندارد.

برای تأیید این موضوع که آیا کاهش ارزش سرمایه قفل‌شده پالیگان ناشی از افول نرخ پذیرش آن است یا نه، باید داده‌های مربوط به استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز را بررسی کنیم. از آنجا که برخی از این برنامه‌ها مانند بازی‌ها یا بازارهای NFT به حجم زیاد سپرده نیازی ندارند، پس بررسی شاخص TVL در این مورد می‌تواند ما را به اشتباه بیندازد.

سنجه استفاده از برنامه‌های پالیگان در ۳۰ روز گذشته
سنجه استفاده از برنامه‌های مبتنی بر پالیگان در ۳۰ روز گذشته.

همان طور که داده‌های دپ‌ریدار (DappRadar) نشان می‌دهد، تعداد آدرس‌های شبکه پالیگان که با برنامه‌های غیرمتمرکز در تعامل هستند، نسبت به ماه گذشته ۱۹درصد کاهش یافته است.

با در نظر گرفتن کاهش ۴۲درصدی ارزش سرمایه قفل‌شده پالیگان، این شبکه به رشد کاربران قابل‌توجه‌ و پایدار‌تری برای حمایت از روند افزایش قیمت توکن ماتیک نیاز دارد. با این حال، صرافی غیرمتمرکز کوئیک ‌سواپ (Quickswap)، تعداد ۱۳۸٬۵۳۰ آدرس فعال را در ۳۰ روز گذشته ثبت کرده است. برای مقایسه، تعداد آدرس‌های فعال کاربران پلتفرم اوپن‌سی در همین مدت برابر با ۲۹۹٬۹۱۰ بوده است.

بررسی داده‌های بالا نشان می‌دهد که شبکه پالیگان، بخشی از علاقه خود را در بازار راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر از دست داده است. با این حال، فناوری اثبات بدون دانایی (Zero-knowledge Proof) سازگار با ماشین مجازی اتریوم که به‌تازگی معرفی شده هنوز پیاده‌سازی و اجرا نشده است، البته که مزایای آن می‌تواند قیمت توکن ماتیک را در آینده به بالای ۱ دلار برساند.

به مطلب “

جهش ۸۰درصدی پالیگان طی ۳۰ روز گذشته؛ روند صعودی تا کجا ادامه دارد؟

” رای دهید:

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.