0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

d8acd987d8b4 d8a8db8cd8aa daa9d988db8cd986 d8a8d987 d985d8b1d8b2 dbb2dbb5d987d8b2d8a7d8b1 d8afd984d8a7d8b1d89b d8b9d984d8aa da86d987 64fcca6316e0a

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته و برخلاف انتظار بخش بزرگی از معامله‌گران، بیش از ۹درصد افزایش یافته است تا به بالاترین سطح خود در ۳ هفته گذشته برسد و در محدوده ۲۴٬۵۰۰ دلاری معامله شود؛ اما دلیل جهش بیت کوین، باوجود بی‌ثباتی‌های اخیر قیمت استیبل کوین‌ها و موج جدیدی از ورشکستگی‌ها بین بانک‌های مرتبط با شرکت‌های حوزه ارزهای دیجیتال چه بود؟

به گزارش کوین‌دسک، جهش بیت کوین احتمالاً برای آن دسته از معامله‌گرانی غافلگیرکننده بود که پس از تعطیلی دو بانک مهم مرتبط با ارزهای دیجیتال در هفته گذشته و ازدست‌رفتن نرخ برابر دلاری یو‌اس‌دی کوین، روی کاهش قیمت‌ها شرط بسته بودند.

با افزایش قیمت‌‌ها در روز دوشنبه، بیش از ۱۰۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی شورت بیت کوین لیکوئید شدند. این بیشتر میزان سرمایه لیکوئیدشده از ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) بود؛ زمانی که افزایش قیمت بیت کوین باعث لیکوئیدشدن ۵۰۰میلیون دلار سرمایه در بازارهای فیوچرز شد.

داده‌های پلتفرم تحلیلی کوین‌گلس نشان می‌دهد که در جریان لیکوئید‌شدن‌های روز دوشنبه، ۷۸درصد از کل معامله‌گران فیوچرز بیت‌کوین متحمل ضرر شده‌اند. این زیان‌ها عمدتاً در صرافی های ارز دیجیتال بایننس، اوکی‌اکس، هوبی و بای‌بیت رخ داده است.

لیکوئیدشدن به این معنی است که یک صرافی به‌دلیل ازدست‌رفتن بخشی یا کل مارجین (سپرده) اولیه معامله‌گر، موقعیت معاملاتی لوریج‌شده او را به اجبار بندد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک معامله‌گر سرمایه کافی برای بازنگه‌داشتن موقعیت معاملاتی خود نداشته باشد.

جهش بیت کوین به مرز ۲۵هزار دلار؛ علت چه بود؟
نمودار یک‌روزه قیمت بیت کوین.

حجم بالای لیکوئیدشدن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از تغییر شدید قیمت از سقف یا کف روند باشد که احتمالاً به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا جهت موقعیت معاملاتی خود را بر اساس آن تعیین کنند.

قیمت بیت کوین با کاهش شدید ارزش سهام بانک‌های ایالات متحده در روز دوشنبه افزایش یافت؛ زیرا سقوط بانک سیلیکون‌ولی در هفته گذشته باعث تشدید ترس نسبت به مواجهه دیگر بانک‌ها با بحران‌های مشابه شد.

بدین ترتیب، داده‌ها نشان می‌دهند که این روند قیمتی در بازار اسپات شکل گرفته است. حجم قراردادهای باز بیت کوین تا روز سه‌شنبه، زمانی که قیمت به بالای محدوده ۲۳٬۵۰۰ دلاری بازگشت، پایین‌تر از سطح ۹ مارس (۱۸ اسفند) باقی مانده بود. این بدان معناست که جهش قیمت توسط سرمایه‌گذارانی شکل گرفته است که بیت‌کوین را به‌جای معامله در بازار فیوچرز، در بازار اسپات خریداری کردند.

علاوه بر این، صرافی ارز دیجیتال بایننس نیز روز دوشنبه اعلام کرد که یک میلیارد دلار استیبل کوین بایننس یو‌اس‌دی موجود در صندوق بازیابی صنعت را به بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و دیگر توکن‌ها تبدیل خواهد کرد که احتمالاً در افزایش قیمت‌ نیز نقش داشته است.

در همین زمان، کاهش ۲.۲درصدی شاخص داو جونز آسیا، ۲.۵درصدی نیکی ۲۲۵ ژاپن و نزدیک به ۱درصدی هنگ سنگ هنگ کنگ در روز سه‌شنبه، بازتاب‌دهنده تأثیر روند بازار ایالات متحده در شرکت‌های آسیایی بود.

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.