0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

d8aad8afd8a7d988d985 d8b1d8b4d8af d8afd8a7d985db8cd986d986d8b3 d8a8db8cd8aa daa9d988db8cd986 d8afd8b1 d986d8aadb8cd8acd987 d8a8d8add8b1 64ecf7df9d313

برخی تحلیلگران عقیده دارند که تداوم روند رشد دامیننس بیت کوین در طول بحران بانکی ایالات متحده می‌تواند به معنی تغییر نگرش سرمایه‌گذاران به این دارایی و جایگاه آن نسبت به کل بازار ارزهای دیجیتال باشد.

به گزارش کوین دسک، دامیننس بیت کوین که سهم این ارز دیجیتال را نسبت به کل بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌کند، از زمان شروع بی‌ثباتی در بخش بانکی ایالات متحده، تقریباً  از ۲ ماه پیش به‌شدت افزایش یافته است.

داده‌های بازار نشان می‌دهد که دامیننس بیت کوین از ۴۲درصد در اوایل ماه مارس (اسفند) به بالاترین حد خود در ۲۲ماه گذشته به بییش از ۴۸.۵درصد رسیده است. این رشد بیانگر عملکرد بهتر این ارز دیجیتال نسبت به کل بازار است.

تداوم رشد دامیننس بیت کوین در نتیجه بحران بانکی ایالات متحده
نمودار هفتگی دامیننس بیت کوین

در همین بازه زمانی ارزش صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله اس‌پی‌دی‌آر اس‌اندپی ۵۰۰‌ (SPDR S&P ۵۰۰) تراست که عملکرد شاخصی از بانک‌های ایالتی ایالات متحده را نشان می‌دهد، حدود ۳۵درصد کاهش یافته است.

در ماه مارس (اسفند)، ۳ بانک سیلیکون‌ولی، سیلورگیت و سیگنچر بنک در ایالات متحده ورشکسته شدند تا ترس از شکل‌گیری یک بحران بانکی تمام‌عیار این کشور را فرا بگیرد. فرست ریپابلیک بنک، آخرین قربانی بحران این بانکی شد. سقوط ۶۰درصدی ارزش سهام بانک پک‌وست بنکورپ (PACW) در اواخر روز چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت) نیز شرایط را بیش از گذشته پیچیده کرد.

تداوم رشد دامیننس بیت کوین در نتیجه بحران بانکی ایالات متحده
کاهش ارزش سهام بانک پک‌وست بنکورپ ساعاتی پس از اظهارات روز گذشته جروم پاول

با این همه، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنفرانس خبری پس از برگزاری جلسه کمیته بازار آزاد فدرال خاطرنشان کرد که سیستم بانکی ایالات متحده سالم است و تاب‌آوری بسیاری دارد.

به گفته لوئیس هارلند (Lewis Harland)، مدیر سرمایه‌گذاری دیسنترال پارک کپیتال، افزایش دامیننس بیت کوین بر بازار در بحبوجه بی‌ثباتی بخش بانکی و کاهش ارزش سهام بانک‌ها، دلیلی بر تشدید جذابیت این ارز دیجیتال به‌عنوان یک دارایی ضددلاری یا خرید آن به‌دلیل تضعیف دلار است؛ درست مثل طلا و نفت.

هارلند افزود:

شاهد عملکر بهتر بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال در هنگام سقوط ارزش سهام بانک‌های ایالتی هستیم. با گسترش بحران بانکی، این امر نشان‌دهنده نقش بیت کوین به‌عنوان یک دارایی ضددلاری با قدرت نقدشوندگی بالا در میان سرمایه‌گذاران است.

انتظار بازار برای کاهش مجدد نقدینگی توسط فدرال رزرو در بحبوحه بحران بانکی افزایش یافته که بیانگر تضعیف دلار در آینده است. روز چهارشنبه، فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۲۵ واحد درصد افزایش داد و از احتمال توقف این روند افزایشی در ماه ژوئن (خرداد) خبر داد.

تداوم رشد دامیننس بیت کوین در نتیجه بحران بانکی ایالات متحده

دامیننس بیت کوین اکنون در تلاش برای گذر از مقاومت چندساله خود است. هارلند عقیده دارد که عبور از این سطح مقاومت به تداوم عملکرد خوب بیت کوین خواهد بود. او خاطرنشان کرد:

دامیننس بیت کوین به‌دنبال شکستن الگوی اسیلاتور ۳ ساله خود است. یک شکست ۵۰درصدی احتمالاً به معنای ایجاد یک نظام جدید بلند‌مدت در بازار، به‌همراه عملکرد بهتر بیت کوین خواهد بود.

طبق داده‌های موجود قیمت بیت کوین پس از سقوط بانک سیلیکون‌ولی در ۱۰ مارس (۱۹ اسفند) تاکنون حدود ۴۸درصد افزایش یافته و به محدوده ۲۹٬۱۰۰ دلاری رسیده است.

به گفته برخی ناظران، تأثیر سقوط بانک سیلیکون‌ولی بر قیمت بیت کوین، مشابه بحران مالی قبرس در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ (۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱) است. رویدادی که با برجسته‌کردن مشکلات کوچک بانک‌های مرکزی، توجه سرمایه‌گذاران را به بیت کوین به‌عنوان یک دارایی غیرمتمرکز و پوششی در برابر خطرات بانکداری متمرکز جلب کرد.

Tags:

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.