0917-062-0010

مشاوره رایگان

9 صبح تا 9 شب

شنبه تا پنجشنبه

بیشترین رشد هفتگی اتریوم در ۳ ماه گذشته؛ افزایش ارزش اتر در برابر بیت کوین ادامه دارد؟

قیمت اتریوم طی یک هفته گذشته ۱۶درصد افزایش یافت تا این ارز دیجیتال شاهد بیشترین رشد هفتگی خود از ماه ژوئیه (تیر) تاکنون باشد. تغییرات مثبت اخیر در اقتصاد توکنی اتر، احتمالاً به این ارز دیجیتال کمک خواهد کرد تا از نظر عملکرد قیمتی از بیت کوین، رهبر بازار پیشی بگیرد.

به گزارش کوین دسک، به‌روزرسانی اخیر پلتفرم قرارداد هوشمند اتریوم، بر ایجاد روند صعودی قیمت توکن بومی خود، یعنی اتر اثرگذار بوده است.

داده‌های کوین دسک نشان می‌دهد قیمت اتریوم در هفته منتهی به ۳۰ اکتبر (۸ آبان) بیش از ۱۶درصد افزایش یافته است. این بیشترین رشد هفتگی اتریوم در ۳ ماه گذشته بوده که بر رشد ۵درصدی قیمت بیت کوین سایه انداخته است.

جوردی الکساندر (Jordi Alexander)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت سِلِنی کپیتال (Seleni Capital) دراین‌باره گفته است:

هر دو ارز دیجیتال اصلی [در نهایت] رشد خود را خواهند کرد؛ اما از آنجا که مردم هنوز در حال سازگارشدن با تغییرات اقتصاد توکنی اخیر (پس از مرج) اتریوم هستند، روند حرکت اتر سریع‌تر خواهد بود.

اتریوم، در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) مکانیسم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر داد و استخراج‌کنندگان را با اعتبارسنج‌ها جایگزین کرد؛ نهادهایی که سرمایه را به‌شکل اتریوم روی این پلتفرم سهام‌گذاری می‌کنند و مسئولیت تأیید اعتبار تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

از زمان به‌روزرسانی مرج تاکنون، عرضه اتریوم ۱٬۳۰۰ واحد افزایش یافته است. حال اگر این بلاک چین به استفاده از مکانیسم اثبات کار ادامه می‌داد، عرضه خالص می‌توانست طی این مدت بیش از ۴۸۱٬۰۰۰ واحد افزایش یابد.

بیشترین رشد هفتگی اتریوم در ۳ ماه گذشته؛ افزایش ارزش اتر در برابر بیت کوین ادامه دارد؟
نمودار نرخ رشد سالانه عرضه اتریوم در مقایسه با بیت کوین و شرایط فرضی ادامه کار مکانیسم اثبات کار.

بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از وب‌سایت ultrasound.money، نرخ صدور خالص اتریوم که با نام نرخ تورم سالانه نیز شناخته می‌شود، از ۳.۶درصد به نزدیکی صفر کاهش یافته است؛ پایین‌تر از نرخ تورم سالانه ۱.۷درصدی بیت کوین.

با این حال، داده‌های شرکت تحلیل بلاک چین «اینتودبلاک» (IntoTheBlock) نشان می‌دهد نرخ صدور خالص اتریوم در واقع به زیر صفر کاهش یافته است. به‌عبارت دیگر، اتریوم به یک دارایی ضدتورمی تبدیل شده است؛ سکه‌ای که عرضه آن در طول زمان به‌جای افزایش کاهش می‌یابد. این اتفاق در زمانی رخ می‌دهد که سرمایه‌گذاران در سراسر جهان با کمبود دارایی‌هایی مواجه هستند که می‌تواند از پول آنها در برابر تورم بی‌سابقه محافظت کند.

بیشترین رشد هفتگی اتریوم در ۳ ماه گذشته؛ افزایش ارزش اتر در برابر بیت کوین ادامه دارد؟
طبق داده‌های اینتودبلاک نرخ تورم سالانه اتریوم منفی شده است.

اتریوم احتمالاً به عملکرد خوب خود ادامه خواهد داد

نسبت بهای اتریوم به بیت کوین که قیمت اتریوم را در مقایسه با بیت کوین اندازه‌گیری می‌کند، در هفته گذشته ۱۰درصد رشد کرده و بیشترین میزان افزایش را از ماه ژوئیه (تیر) به ثبت رسانده است. طبق گفته معامله‌گران برجسته، روند صعودی ارزش اتریوم در برابر بیت کوین می‌تواند ادامه یابد.

جاش اولزوایچ (Josh Olszweicz)، رئیس بخش تحقیقات در شرکت مدیریت صندوق دارایی دیجیتال والکری اینوستمنتس (Valkyrie Investments) به کوین دسک گفته است:

اتریوم احتمالاً به عملکرد بهتر خود نسبت به بیت کوین ادامه خواهد داد؛ زیرا نرخ صدور سالانه آن به‌سرعت در حال کاهش است. بنابراین، به‌لطف مکانیسم سوزاندن کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه، هرگونه افزایش در فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای (On-chian) باید اتریوم را به‌طور قطع وارد قلمرو صدور [دارایی] ضدتورمی کند که ممکن است اثر قابل‌توجهی بر قیمت این ارز دیجیتال داشته باشد.

اتریوم در اوت (مرداد) سال گذشته، مکانیسمی را فعال کرد که بخشی از کارمزد تراکنش‌‌های پرداخت‌شده کاربران به شبکه را می‌سوزاند. این مکانیسم، اساساً تعداد اتریوم‌های سوزانده‌شده یا خارج از گردش را به میزان استفاده از بلاک چین اتریوم گره زده است.

بنابراین، همان طور که اولزوایچ گفت، افزایش استفاده از شبکه، پویایی عرضه و تقاضا را بیشتر به نفع خریداران اتریوم منحرف می‌کند. طبق آمارهای ethburned.info، از اوت (مرداد) سال گذشته تاکنون، بیش از ۲.۶میلیون اتریوم به ارزش ۸.۶۵میلیارد دلار از گردش خارج شده است.

شیلیانگ تانگ (Shiliang Tang)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال «لجر پرایم» (Ledger Prime) گفته است جذابیت ضدتورمی‌بودن اتریوم با گذشت زمان بیشتر می‌شود و سرمایه‌گذاران را به‌ خود جذب خواهد کرد.

تانگ می‌گوید:

در حال حاضر، بسیاری از سرمایه‌های به‌حاشیه‌رانده‌شده، بیشتر از بیت کوین، جذب سیر داستانی اتریوم شده‌اند. من انتظار دارم که اتریوم برتری خود را نسبت به بیت کوین حفظ کند؛ زیرا ماهیت ضدتورمی اتریوم به‌تدریج در طول زمان احساس خواهد شد.

او افزود:

با ادامه‌یافتن قیمت فعلی (حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار)، بیت‌کوین همچنان با مازاد عرضه از سوی ماینرها مواجه خواهد شد.

تغییر سازوکار شبکه اتریوم به اثبات سهام، بازار را برای همیشه از تأثیر فشار فروش روزانه ماینرها خلاص کرد. به‌گفته کامبرلند (Cumberland)، استخراج‌کنندگان اتریوم روزانه ۴۰میلیون دلار اتر می‌فروختند. بیت کوین همچنان از مکانیسم اثبات کار استفاده می‌کند؛ جایی که استخراج‌کنندگان پازل‌های الگوریتمی پیچیده‌ای را برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در ازای دریافت پاداش حل می‌کنند. این ماینرها معمولاً برای تأمین مالی عملیات استخراج، دارایی‌های خود را به‌طور منظم نقد می‌کنند.

مشکلات اقتصاد کلان همچنان ادامه دارد

در حالی که تحلیل بنیادین اتریوم بر ادامه‌یافتن روند صعودی قیمت تأکید می‌کند، این ارز دیجیتال همچنان در برابر مشکلات اقتصاد کلان آسیب‌پذیر است.

بسیاری انتظار دارند که فدرال رزرو در روز چهارشنبه برای چهارمین بار نرخ بهره بانکی را ۰.۷۵ درصد افزایش دهد و مدیران این سازمان سرنخ‌هایی از رویکردی کمترسخت‌گیرانه برای ماه‌های آینده ارائه کنند. انتظارات برای چرخش موضع فدرال رزرو به‌سوی سیاست‌های انقباضی تدریجی‌تر، بازار را به‌سمت سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های پرریسک از جمله ارزهای دیجیتال بازگردانده است.

با این حال، اگر چرخش موضع فدرال رزرو به‌سمت سیاست‌های انقباضی تدریجی‌تر با این پیام همراه باشد که نرخ‌های کلیدی همچنان می‌توانند برای مدتی طولانی‌تر بالا بمانند، فشار فروش احتمالاً به بازار باز خواهد گشت.

نیک تیمیراوس (Nick Timiraos) از وال‌ استریت ژورنال که به‌نوعی به‌عنوان سخنگوی فدرال رزرو شناخته می‌شود، در مقاله‌ای که ابتدای این هفته منتشر کرد، گفته است:

بانک مرکزی می‌تواند نرخ‌های بهره را برای مدت طولانی‌تری بالا نگه دارد؛ زیرا مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها حساسیت کمتری نسبت به روند انقباضی سیاست پولی جاری دارند. افزایش ۳ درصدی نرخ بهتر توسط فدرال رزرو در سال جاری، بازارهای دارایی را آشفته کرده است.

به این مطلب رأی دهید!

ارسال پاسخ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.